spotkania wydarzenie online

Szczeciński Salon Poezji

fot. Andrzej Georgiew

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Wtorek, 27.04.2021
O której godzinie?
17:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Utwory Adama Zagajewskiego czyta Jerzy Radziwiłowicz.

 

Szczeciński Salon Poezji

Wydarzenie online

Premiera 27 kwietnia (wtorek), godz. 17:00, na YT Zamku: https://www.youtube.com/channel/UClSP8gqM55kEIszxM43t6gg

Prowadzenie Michał. J. Kawecki

 

Kwietniowy, wirtualny Salon Poezji poświęcony będzie twórczości Adama Zagajewskiego. Zmarły niedawno poeta, tłumacz i eseista należał do grona najbardziej rozpoznawalnych i cenionych na świecie postaci polskiej kultury. Jego wiersze czytać będzie jeden z najwybitniejszych polskich aktorów Jerzy Radziwiłowicz.

Jerzy Radziwiłowicz - aktor teatralny i filmowy. Absolwent warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (1972). Debiutował rolą Zagorskiego w “Bolszewikach” M.F. Szatrowa w Starym Teatrze w Krakowie. Wykładał w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego (prorektor w latach 1981–1984).

W latach 1972–1996 aktor Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Współpracował z teatrami: Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, Warszawską Operą Kameralną, Syrena, a także z Instytutem im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Wrocławskim Teatrem Lalek, Sceną Plastyczną KUL w Lublinie, Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu oraz z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej. Od 1998 roku aktor warszawskiego Teatru Narodowego.

Najważniejsze role J. Radziwiłowicz wykreował w spektaklach reżyserowanych przez K. Swinarskiego, np. Tomasz Zan w “Dziadach” A. Mickiewicza (1973). Jest także uznanym aktorem filmowym. Sławę przyniosły mu role w filmach Andrzeja Wajdy “Człowieku z marmuru” (1976) i “Człowieku z żelaza” (1981).

Komentarze
~mieszkanka grodu gryfa
18.04.2021 08:42

Bardzo dobrze -- niech się coś w tym naszym mieście dzieje na niwie kultury.Będę uczestniczyć na pewno.Lubię J.Radziwiłowicza.Pozdrawiam wszystkich miłośników poezji.

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję