spotkania inne

Sydonia von Borck. Spotkanie w FiCe

foto: materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Poniedziałek, 19.08.2019
O której godzinie?
19:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Zapraszamy na czytanie performatywne fragmentów przesłuchania Sydonii von Borck tekstu Bogdana Frankiewicza.

 

19 sierpnia to data śmierci szlachcianki pomorskiego rodu, ściętej i spalonej na stosie jako czarownica.

"Sydonia Borck od najmłodszych lat byłą podejrzewana o czary. Utrzymywała podejrzane kontakty z czarownicami, zwłaszcza z jedną zamieszkałą w Uchtenhagen, od której otrzymała czarodziejskie lustro i dar przepowiadania."

"Rada zebrawszy się w zamku Oderburg przedstawiłą katowi i odczytała zeznania, do których Sydonia w czasie tortur i po nich się przyznała, teraz zaś ponownie odwołuje. Dlatego trzeba ją z całą surowością potraktować."

"Sydonia" Bogdana Frankiewicza w nowej oprawie graficznej autorstwa Anny Basińskiej, powstała na potrzeby pracy licencjackiej na Akademii Sztuki w Szczecinie na Wydziale Sztuk Wizualnych. Anna Basińska odświeżając projekt książki, jednocześnie stworzyła ilustracje, które przybliżają historię Sydonii poprzez umieszczenie jej we współczesnym świecie.

Kim była Sydonia?

"Kronikarze pomorscy wysoko oceniają inteligencję czarownicy z Marianowa. Znakomicie prowadziła księgi rachunkowe, była dociekliwa, umiała korzystać z aparatu destylacyjnego, podczas rozpraw sądowych lotnością umysłu górowała nad sędziami. Miała język ostry, myślała logicznie, trzeźwo. Upór, z jakim walczyła z argumentami oskarżycieli, zasługuje na najwyższy podziw. W czasie tortur przyznawała się do winy, lecz po odzyskaniu sił wszystkiemu zaprzeczała. Osiemdziesięcioletnia kobieta walczyła nie tylko o przedłużenie swojego życia, lecz także - a może przede wszystkim - o inną prawdę o sobie, niż sędziowie mieli o niej."

Czytają:

Narrator: Olga Chomska

Sydonia von Borck: Małgorzata Narożna

Oskarżyciel: Przemek Głowa

wstęp wolny, dla dojrzałych czytelników;

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję