koncerty dla dzieci warsztaty spacery i oprowadzania

Święto Placu Orła Białego w Szczecinie. Mnóstwo atrakcji [program]

foto: materiały prasowe

Gdzie?
pl. Orła Białego
Kiedy?
Sobota, 24.08.2019
O której godzinie?
09:00
Do kiedy?
Sobota, 24.08.2019
Do której godziny?
23:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Integracyjny piknik śniadaniowy "Śniadanie od święta", któremu będą towarzyszyć warsztaty i atrakcje dla dzieci oraz dorosłych, spacery z najlepszymi szczecińskimi przewodnikami miejskimi, koncerty, kino pod chmurką, ciekawe spotkania. A to tylko część atrakcji, które przygotowano w ramach Święta Placu Orła Białego w Szczecinie. Wydarzenie odbędzie się już w sobotę, 24 sierpnia.


PIKNIK ŚNIADANIOWY "ŚNIADANIE OD ŚWIĘTA"

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, ale nie tylko dlatego warto wziąć udział iw integracyjnym Śniadaniu Od Święta. Plac Orła Białego to położony w sercu miasta plac, otoczony zabytkową zabudową, enklawa pięknej zieleni i - po ograniczeniu ruchu samochodowego - świeżego powietrza i ciszy. By wziąć udział w pikniku śniadaniowym, należy przynieść własną potrawę lub zakupiony przez siebie przysmak. Śniadanie Od Święta rozpocznie się o godzinie 09.30 wśród zieleni placu, gdzie przy dużym stole bądź na leżakach i kocykach będzie można piknikować, częstując się specjałami przygotowanymi przez innych uczestników śniadania. Goście będą mieli zapewnioną gorącą wodę na kawę i herbatę. Organizatorzy proszą o wzięcie swojego talerza i własnych sztućców, by ograniczyć zużycie jednorazowych plastikowych naczyń. Dla osób, które nie mogą przygotować czegoś własnego, w godz. 9.00 - 13.00 będzie czekać alternatywa, w postaci Sąsiedzkiego Śniadania Szczecińskiego Bazaru Smakoszy z gotowymi zdrowymi potrawami do zakupienia.

WARSZTATY i ATRAKCJE DLA DZIECI I DOROSŁYCH

Podczas Śniadania Od Święta, od godziny 10.30, rozpoczną się warsztaty i inne atrakcje dla gości imprezy.

TWORZYMY ORŁA

Akcje artystek ze szczecińskiego Festiwalu Tkaniny zawsze cieszą się popularnością i sprawiają dużo frajdy dzieciom i dorosłym. Dla Święta przygotowały wydarzenie dedykowane współczesnej nazwie placu, podczas którego każdy chętny będzie mógł ułożyć własnego orła.

TAŃCZYMY

W okolicach godziny 11:00 rozruszamy gości Święta pokazem tańca. To i warsztaty dla chętnych osób wykona szkoła tańca Hause of Dance, znana między innymi ze świetnej inicjatywy „Skaczący Stołczyn”.

WYMIENIAMY SIĘ KSIĄŻKAMI, ZNAJDUJEMY CZYTELNICZE RARYTASY

Od 11.00 na stoisku bookcrossingowym będzie można wybrać za darmo książki różnego typu: kryminały, horrory, poradniki, książki dla dzieci, powieści, opowiadania, poezje, jak również zostawić innym swoje niepotrzebne książki.

WSPIERAMY AKCJĘ CHARYTATYWNĄ ZAKUPEM PAPIEROWYCH KWIATÓW

Na rzecz dzieci z Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych grupa Szczecin 2.0 przeprowadzi zbiórkę pieniędzy. Za każdy, nawet najmniejszy datek, darczyńca dostanie piękny papierowy kwiat zrobiony przez niezwykle utalentowaną młodziutką artystkę. Chętne osoby będą mogły nauczyć się, jak zrobić podobny kwiat samemu lub dołączyć swój kwiat do długiej, robionej przez uczestników Święta girlandy.

ROBIMY RAZEM GIRLANDĘ

Zabawa integracyjna, dzięki której powstanie girlanda zdobiąca plac na czas Święta. Organizatorzy zapewniają parędziesiąt, a nawet paręset metrów sznurka, szablon i papier ozdobny oraz zachęcają do przyniesienia własnych sznurków, kleju i kolorowych papierów.

TWORZYMY MAPĘ MENTALNĄ PLACU

Na wspólną zabawę, która pokaże, w jaki sposób zapamiętujemy i rozpoznajemy przestrzeń wokół siebie i jak postrzegamy plac Orła Białego zaprasza Paulina Romanowicz ze Stowarzyszenia Przyjaciół Stołczyna „Forum”.

UCZYMY MĄDRZE GOSPODAROWAĆ JEDZENIEM

W jaki sposób nie marnować jedzenia i jak wspólnie dbać, by inni nie byli głodni: o tym warsztaty poprowadzi szczecińska Jadłodzielnia, pasjonaci foodsharingu i autorzy punktów dzielenia się żywnością w Szczecinie.

UCZYMY PUSZCZAĆ DUŻE BAŃKI MYDLANE

Robienie dużych baniek jest dziecinnie proste. Przekona się o tym każdy, kto weźmie udział w 2-minutowym indywidualnym kursie bańkowego mistarza.

SPRZĄTAMY PLAC I OKOLICE

O 11.30 odbędzie się Ekologiczny spacer po Starówce, czyli społeczne sprzątanie placu i okolic. Dla osób, które wezmą w nim udział, kawiarnia „bardzo dobrze” przygotowała bezpłatne kupony na kawę i ciastko.

SPACERY I SPOTKANIA Z PRZEWODNIKAMI MIEJSKIMI

JAK POWSTAŁ NAJWIEKSZY ZEGAR KULKOWY W POLSCE?

Program spotkań otworzy o 10.30 spotkanie z Władysławem Stecem, twórcą niezwykłego obiektu, który na co dzień stoi w witrynie sklepu Pod Gwiazdami. Podczas Święta będzie go można podziwiać wyjątkowo z każdej strony na środku placu. Jego konstruktor opowie o mechanice zegara i procesie jego budowy oraz podzieli się z ciekawskimi swoimi spostrzeżeniami na temat przemian placu w ciągu minionych 23 lat.

ODKRYWANIE CIEKAWYCH DRZEW I KRZEWÓW PLACU ORŁA BIAŁEGO

Zieleń placu Orła Białego to nie tylko jedyna zachowana 50-letnia wierzba i szpaler lip, jej równolatek. Paweł Madejski, najbardziej znany przyrodniczy przewodnik w Szczecinie, specjalnie dla Święta przygotował spacer, na którym uczestnicy poznają wiele innych ciekawych okazów zieleni. Start oprowadzania będzie mieć miejsce o 11.00 przy wierzbie.

PRZEBOJOWY DUET PRZEWODNIKÓW: SPACER HISTORYCZNY

O 12.00 Przemysław Głowa i Tomasz Wieczorek podzielą się z uczestnikami swoją ogromną wiedzą na temat dziejów placu. Wyobraźni spacerowiczów pomoże stworzona na czas Święta instalacja edukacyjna, zaznaczająca przebieg zabudowy przedwojennego kwartału kamienic, dziedzińca ratuszowego oraz dawne miejsce budynku młyna kieratowego.

SPOTKANIE O HISTORII FONTANNY ORŁA BIAŁEGO I SZCZECIŃSKICH WODOCIĄGÓW

Data Święta, 24 sierpnia, nie została wybrana przypadkowo. To data leżąca pośrodku dwóch historycznych dat „urodzin” najstarszej zachowanej fontanny w Szczecinie, Fontanny Orła Białego. 15 sierpnia 1732 uruchomiono ją po raz pierwszy, a 30 sierpnia 1866 po raz drugi, po blisko 70 latach unieczynnienia z powodu uszkodzeń.

O 13.40 szczegółowo dzieje tego najstarszego wodotrysku w mieście i związaną z tym historię publicznego dostępu do wody opowie Paweł Gut z Archiwum Państwowego w Szczecinie.

SZKOLENIA ROWEROWE

O 10.00 i 12.00 odbędą się szkolenia z jazdy na rowerze z instruktorami ze stowarzyszenia Rowerowy Szczecin. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego chętnych prosimy o zapisywanie się pod numerem 510-583-080.

WYDARZENIA ARTYSTYCZNE

O godzinie 13.00 zapraszamy na koncert pod fontanną Orła Białego. Z kolei o 17.00 wystąpią uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie z koncertem akordeonowym oraz grupa sambowa z Akademii Sztuki.

O 21.00 stowarzyszenie „in tractu” przygotuje kolejną odsłonę Kina Sąsiedzkiego. Tym razem wszyscy żądni kinowych wrażeń będą mieli okazję obejrzeć film „Nasz najlepszy rok”.

FORUM ROMANUM MŁODYCH

Młodzież i studentów zainteresowanych rozwojem miasta i udziałem w jego kształtowaniu grupa Szczecin 2.0 zaprasza o godzinie 16.00 na otwarte spotkanie z Prezydentem Szczecina Danielem Wacinkiewiczem. Spotkanie to będzie inauguracją cyklicznie odbywającego się w przyszłości Forum Romanum Młodych, czyli inicjatywy w przestrzeni placu skierowanej specjalnie dla młodych mieszkańców Szczecina.

Święto Placu zostało zorganizowane przy wsparciu Gminy Szczecin w ramach narzędzia „Inicjatywa Lokalna” Urzędu Miejskiego w Szczecinie.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję