spotkania inne

Święto Niepodległości w Muzeum Techniki i Komunikacji [program]

foto: fragment plakatu promującego wydarzenie / materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Niedziela, 11.11.2018
O której godzinie?
12:00
Do kiedy?
Niedziela, 11.11.2018
Do której godziny?
16:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
11 listopada Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie zaprasza na świętowanie stulecia niepodległości. Przez cały dzień wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Program:

Między godz. 12:00 a 13:00 odbędzie się spotkanie autorskie z red. Stanisławem Janickim pt. „Polskie 20-lecie międzywojenne na srebrnym ekranie – marki, gwiazdy, celebryci”.

Od godz. 13:00 do 14:00 będzie można zwiedzać wystawę główną i wybrane fragmenty wystawy czasowej „Z Niepodległej…”.

O godz. 14:00 rozpocznie się wernisaż „Z Niepodległej. Polskie marki przemysłowe 20-lecia międzywojennego”.

11 listopada muzeum będzie czynne do godz. 16:00.

 

Spotkanie ze Stanisławem Janickim poprowadzi Dariusz Rekosz, pisarz, animator kultury, felietonista.

Stanisław Janicki - polski pisarz, dziennikarz i scenarzysta, krytyk filmowy i historyk kina. Znany telewidzom jako autor cyklicznego programu TVP pt. „W starym kinie”. Był to najdłużej nadawany program filmowy w historii polskiej telewizji (od 1967 do 1999).

Wystawa „Z Niepodległej. Polskie marki przemysłowe 20-lecia międzywojennego” poświęcona jest najsłynniejszym polskim markom 20-lecia międzywojennego. Nasi pradziadkowie mieli czas na stworzenie tych marek od jesieni 1918 r. do jesieni 1939 r. Prócz tego musieli zbudować państwo, armię, przemysł zbrojeniowy, lotniczy, spożywczy, sieć kolejową, sądy, port, urzędy, napisać konstytucję, kodeks karny i cywilny... No i jeszcze scalić kraj zniszczony wojną, złożony z trzech kawałków powiązanych z Berlinem, Wiedniem i Moskwą setkami zależności – od torów, po monetę, kulturę pracy i przepisy. Po drodze musieli wygrać jeszcze kilka wojen i powstań. Jednak my skupimy się na markach, które Oni stworzyli i które przetrwały… Wedel, Stomil, LOT, Ursus, Łucznik, Azoty.

Pokażemy obok pojazdów ze zbiorów Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdni Sztuki w Szczecinie (fiat 508, motocykle - sokoły, moj, tornedo, podkowa; rowery - Kamiński, Opatowski, Cieślak) również eksponaty pochodzące z Muzeum Historii Polski, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Historycznego Miasta Warszawy oraz kolekcji prywatnych. Na wystawie znajdą się także modele samolotów i pojazdów pancernych przygotowane przez członków stowarzyszenia „Szczeciński Paprykarz Modelarski” oraz modelarzy z Koszalina. Całość będzie ilustrowana fotografiami archiwalnymi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Przez cały dzień wstęp do muzeum jest bezpłatny (z wyjątkiem Eureki). Wystawę „Z Niepodległej…” będzie można oglądać do końca marca 2019 r.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję