inne

"Sprawiedliwość" na dachu Przełomów

foto: fragment plakatu promującego wydarzenie / materiały prasowe

Gdzie?
pl. Solidarności, dach Centrum Dialogu Przełomy
Kiedy?
Niedziela, 15.10.2017
O której godzinie?
18:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
"Sprawiedliwość", czyli czwarty performance z cyklu "Realność" Oskara Chmioły.
Kiedy: 15.10.2017 r.

godz. 10.00-18.00 - performens "Odliczanie", czyli wielogodzinny performance, podczas którego autor na oczach przechodniów i zainteresowanych będzie performersko przygotowywał materiały i przestrzeń do wieczornej realizacji performensu "Sprawiedliwość"

godz. 18.00-18.30 - realizacja performensu, czyli właściwy performance "Sprawiedliwość"

godz. 18.30-19.30 - Etykanie, czyli spontaniczna aktywność z serii SpaceTime Performance, w której będzie mógł wziąć udział każdy.

Miejsce: plac Solidarności w Szczecinie, czyli dach Centrum Dialogu Przełomy. Miejscem realizacji performensu "Odliczanie" będzie punkt na placu znajdujący się bezpośrednio nad instalacją artystyczną pokój śmierci / Karcer Roberta Kuśmirowskiego (przed pomnikiem Ofiar Grudnia 1970). Pozostałe działania będą realizowane w różnych miejscach na całej przestrzeni placu.

Opis: Czy na świecie jest sprawiedliwość? Czy sama w sobie, jako idea istnieje? Czy przestrzeganie jej jest moralnym obowiązkiem każdego człowieka? Jak wyważyć co jest sprawiedliwe w świecie wielu racji? Czy jest ona umową, dzięki której ludzie różnią się od zwierząt? Czy możliwe jest sprawiedliwe rządzenie? Czy władza może być sprawiedliwa? Czy organy ustawodawcze, wykonawcze i sądownicze w państwie powinny być rozdzielone? Czy można pomyśleć o sprawiedliwym podziale dóbr? Jaki byłby świat bez podziałów i różnic społecznych? Kim jest Człowiek. Sprawiedliwy? I kto w ogóle może osądzić co jest Sprawiedliwe?

W performensie "Sprawiedliwość" postaram się ukazać istotę sprawiedliwości za pomocą prostych metafor i symboli, odnosząc się do wydarzeń z Grudnia 1970 r. Dotknę konkretnych tematów, delikatnych i trudnych, ale postaram się, aby moja wypowiedź artystyczna była uniwersalna, a jej sens choćby intuicyjnie zrozumiały dla każdego. Zapraszam więc wszystkich, niezależnie od wieku, przekonań czy kultury (w tym osoby niepełnosprawne, niezależnie od stopnia i rodzaju niepełnosprawności). Performance "Sprawiedliwość" ma służyć medytacji nad wymienionymi i podobnymi pytaniami. Cała jego konstrukcja prowokuje i inspiruje do performerskiej wypowiedzi na temat sprawiedliwości bezpośrednio po nim. Każdy może przynieść własne materiały i swoją koncepcję, którą będzie mógł publicznie zaprezentować w trakcie etykania. W trakcie kolektywnego performance można, ale nie trzeba wchodzić w interakcje.

W przypadku deszczu performance zostanie przełożony, a informacje o tym pojawią się na stronie www.chmiola.com.

Zadanie zrealizowano w ramach stypendium Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.
Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję