spotkania

Spotkanie z Andrzejem Krywalewiczem i jego książką "Tam, gdzie zatrzymał się pociąg"

foto: fragment grafiki promującej wydarzenie / materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Środa, 18.04.2018
O której godzinie?
18:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Andrzej Krywalewicz, autor książki „Tam, gdzie zatrzymał się pociąg”, będzie gościem ProMediów (al. Wojska Polskiego 2). Spotkanie odbędzie się 18 kwietnia 2018 (środa), o godz. 18.00. Prowadzenie: Tomasz Ślepowroński.
Od zakończenia II wojny światowej minęły 72 lata. Coraz rzadziej możemy spotkać tych, którzy potrafiliby z pierwszej ręki opowiedzieć nam o zasiedlaniu Ziem Odzyskanych. Ich relacje, pełne niesamowitych historii o odwadze, determinacji i ludzkiej dobroci pośród morza cierpienia, powinny być dla nas inspiracją do lepszego poznania historii naszej ojczyzny.

Autor urodził się w miejscowości, którą licznie zasiedlano po wojnie – w Baniach. Od najmłodszych lat interesował się historią swojego regionu i poszukując informacji o przeszłości wiosek, położonych przy dawnym średniowiecznym trakcie – Drodze Lota, zetknął się z wieloma starszymi osobami, które chętnie opowiadały także o swoich wojennych losach, oraz o dziejach ludzi zamieszkujących te tereny. Liczną grupę osiedleńców stanowili robotnicy powracający z przymusowej pracy w Niemczech, jak również polscy kombatanci. Przeżyte spotkania każdorazowo wzbudzały w autorze ogromną ciekawość, a w miarę upływającego czasu także fascynację przybliżanymi historiami. Świadomość ogromnego doświadczenia życiowego tych ludzi oraz osobisty rozwój, jakiego doznał dzięki tym spotkaniom, zachęciły go do zebrania wszystkich tych wywiadów w formie książki. Tak powstała niniejsza publikacja skierowana do wszystkich tych, którzy chcą poznać unikalne i nigdzie indziej nie opowiedziane wydarzenia, będące udziałem ludzi z całego obszaru przedwojennej Polski.

Książka została wydana w twardej oprawie i dużą czcionką, by ułatwić kontakt z nią także ludziom starszym. Zawiera liczne fotografie pochodzące z osobistych zbiorów bohaterów, o których życiu opowiada. Pomagają one lepiej wczuć się w klimat tamtych czasów. Czytelnicy będą mogli dzięki niej głębiej zrozumieć los zwykłych ludzi, którzy próbowali poradzić sobie w niełatwych czasach w trakcie i po wojnie. Poznają prawdziwe historie nieprzesiane przez sito poprawności i niepolukrowane nadmiarem słów. Te szczere opowieści prostych ludzi potrafią chwycić za serce. Warto poświęcić kilka wieczorów na poznanie 23 wspaniałych ludzi, którzy przybliżą nam losy osadników Ziem Odzyskanych.

Spotkanie zorganizowane przy współpracy z: Fundacją „Ścieżkami Pomorza”, Fundacją „Bielik”, Gminą Banie i portalem Chojna24.pl.
Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję