spotkania inne

Śpiewanie pieśni patriotycznych

foto: fragment plakatu promującego wydarzenie / materiały prasowe

Gdzie?
park Stanisława Nadratowskiego w Szczecinie (w pobliżu skrzyżowania ulic Parkowej i Malczewskiego)
Kiedy?
Sobota, 11.11.2017
O której godzinie?
18:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Rada Osiedla Drzetowo-Grabowo zaprasza na wspólne Śpiewanie Pieśni Patriotycznych, które odbędzie się 11 listopada 2017 r. o godzinie 18.00 w parku Stanisława Nadratowskiego w Szczecinie (w pobliżu skrzyżowania ulic Parkowej i Malczewskiego). W razie niepogody spotkanie zostanie przeniesione do pobliskiego kościoła pw. św. Stanisława Kostki. Dla uczestników przygotowano miejsca do siedzenia, cieple napoje oraz śpiewniki i pamiątkowe białe orły. W blasku ogniska oraz pochodni słowa i ilustracje do pieśni będą widoczne na dwóch dużych ekranach. Śpiew będzie prowadzony przez zespół, w którego składzie będą między innymi uczniowie szkoły muzycznej.
Rok 2017 jest szczególny w kontekście rocznicy odzyskania przez Polskę w 1918 niepodległości. Poprzedza 100-lecie odzyskania przez Polskę, po 123 latach, upragnionej wolności. Uchwałą sejmową uczczono 150. rocznicę urodzin marszałka, twórcy legionów, ustanawiając rok 2017 rokiem Józefa Piłsudskiego. 26 lutego 2017 roku obchodziliśmy 90. rocznicę ogłoszenia Mazurka Dąbrowskiego hymnem Polski. Stanowiło to inspirację do wyboru pieśni na tegorocznym śpiewaniu pieśni patriotycznych, organizowanych już po raz szósty na osiedlu Drzetowo Grabowo. Wybór Mazurka Dąbrowskiego nastąpił spośród kilku innych pieśni hymnicznych: Roty, Boże coś Polskę, Warszawianki i Pierwszej brygady. Te pieśni rozpoczną nasze świętowanie.

Rok 2017 jest Rokiem Rzeki Wisły. Nie zapomnimy więc o tej, która płynie „..po polskiej krainie..”. Wspomnimy dzielnych rodaków walczących w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej, śpiewając między innymi o pierwszej Kadrowej czy sercu, które z młodej piersi się wyrwało. Zaśpiewamy o wzgórzu, na którym Polak z honorem brał ślub, a także o warszawskich dzieciach walczących o każdy kamień stolicy. Nie zapomnimy o żołnierzach wyklętych i wyśpiewamy Balladę o Rotmistrzu Pileckim, mającego za drogowskaz Boga, Honor, Ojczyznę. Przypomnimy o tych, co szli ulicami miast, zwalali pomniki i rwali bruk. Na zakończenie uczcimy Jana Pietrzaka w roku jego 80. urodzin, śpiewającego od wielu lat o tym, żeby Polska była Polską. Do zobaczenia 11 listopada.
Komentarze
~krystyna
11.11.2017 14:07

Bardzo sie ciesze na wspolne spiewanie.Kilka lat temu ,1 sierpnia, w rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego ,takie wspolne spiewanie przezylam w Warszawie i do dzis pamietam wielka radosc i wzruszenie jakie mi towarzyszylo.Zachecam Wszystkich ! Do zobaczenia i uslyszenia sie.

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję