koncerty spektakle i opery inne

RÓŻANKA ATRAKCJE 2019 [program]

foto: materiały prasowe

Gdzie?
Różanka
Kiedy?
Niedziela, 30.06.2019
O której godzinie?
11:00
Do kiedy?
Niedziela, 30.06.2019
Do której godziny?
14:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
To już 12. edycja Różanego Ogrodu Sztuki. Tegoroczna odsłona rusza 2 czerwca i potrwa do 1 września. W tym czasie w każdy weekend na odwiedzających Różankę będą czekały liczne atrakcje.

 

Co niedzielę organizatorzy zapraszają na plenerowe koncerty południowe. W Ogrodzie Różanym wystąpią uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie, a także artyści sceny szczecińskiej i ogólnopolskiej. W repertuarze standardy muzyki klasycznej, jazzowej oraz rozrywkowej.

Południowym koncertom towarzyszyć będą wystawy plenerowe: Polskiego Czerwonego Krzyża z okazji 100. rocznicy powstania organizacji oraz ekspozycja przygotowana przez Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie.

Wracają też uwielbiane przez szczecinian potańcówki pod chmurką. Jak zapowiadają organizatorzy, podczas tegorocznych zabaw będziemy pląsać zarówno w rytmach rodzimej muzyki rozrywkowej, jak i światowych hitów. W czerwcu potańcówki zaplanowano w co drugą niedzielę, tj. 9 i 23 czerwca w godz. 17.00-20.00.

12. edycji Różanego Ogrodu Sztuki towarzyszyć będzie też plenerowa strefa wolnych książek. Każdy, kto odwiedzi Różany Ogród będzie mógł zostawić, wziąć lub poczytać książkę na miejscu. Projekt jest częścią ogólnopolskiej akcji "uwalniania książek", który wielu osobom daje szansę na obcowanie z książką, bez konieczności jej zakupu. Różaną Czytelnię będzie można odwiedzać każdego dnia.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.


Program na czerwiec 2019:

2 czerwca, niedziela

godz. 12.00

Koncert uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie. Wystąpią soliści i zespoły akordeonowe pod opieką Bogdana Górnika.

godz. 11.00-14.00

Warsztaty w ramach projektów: „Polska - znaki szczególne” i „Po polskich dróżkach”

1. Polskie tkaniny – Polska znaki szczególne

Warsztatowo będzie to wielkie tkanie. Wykorzystamy jako bazę konstrukcje prostopadłościanów z zeszłorocznej edycji, aby na nich tkać przeskalowane - może abakany jak Magdalena Abakanowicz, a może wielką serwetę, a może pajęczynę…

2. Dzikie barwy – Po polskich dróżkach

Warsztaty barwierskie. Znacie znaczenie takich słów: roszenie, międlenie, koszenila, czerwiec polski? Czy drzewa puchowe owocują puchowymi poduszkami? A może z kokosa da się zrobić dywanik? Podobno wełniaki owocują ciepłymi szalikami? Może konopie dadzą mydło? Ciekawe, prawda? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy podczas warsztatów. Dzikie Barwy to opowieść o kolorach prosto z łąki, pola i lasu. To opowieść o roślinach barwierskich i naturalnym farbowaniu, nie tylko tkanin. To nie są tylko wykłady pracujemy kreatywnie także tkając, przed nami kolejne wyzwania z włóknami. Prace powstałe podczas warsztatów będą miały swoją wystawę!

3. PATERN

Zapraszamy uczestników do zapoznania tematyki surface pattern design: rodzaje wzorów, możliwości zastosowań. Tworzenie wzorów w praktyce: skąd czerpać inspirację, na co zwracać uwagę, jak zaprojektować powtarzalny raport - powtarzalny wzór. Warsztat ma na celu zainspirować i zachęcić uczestników do rozpoczęcia przygody z surface pattern designem i wyjaśnić sposób myślenia o powtarzalnych wzorach.

godz. 13.00-14.00

Marzenia się spełniają – musical

„Marzenia się spełniają" - musical oparty na filmie „Balerina". 12-letnia Felicja od zawsze marzy o tym, by zostać baletnicą. Dzięki swojemu talentowi i pasji trafia pod skrzydła dawnej pirmabaleriny Odetty. Przed Felicją otwiera się świat tańca i muzyki, w którym stawia swoje pierwsze kroki w klasie baletu. Do tej samej klasy ma należeć największa rywalka Felicji – Kamila, która razem ze swoją matką zrobi wszystko, by zostać najlepszą baletnicą w historii szkoły. W nowej szkole Felicja doświadcza wielu radości, przeżywa pierwsze zauroczenie, ale nie brakuje też chwil smutku i zwątpienia. Przekonuje się jednak, że zawsze może liczyć na prawdziwych przyjaciół, którzy nie pozwolą jej na zrezygnowanie ze swoich marzeń.

9 czerwca, niedziela

godz. 12.00

Koncert uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie. W programie kwartet smyczkowy: Natalia Grzegorczyk - skrzypce, Maja Grzegorczyk - skrzypce, Maria Matinek - altówka, Emma Kocój - wiolonczela pod opieką Ireny Olejnik.

godz. 17.00-20.00

Różankowa potańcówka

Klasyka taneczna - zarówno swingowa, rock 'n' rollowa i bardzo bujająca. Całość w selekcji wielogatunkowej proponowanej przez Monikę Petryczko. Na playliście swoje miejsce znajdą zarówno utwory chętnie nucone jak „Everybody loves somebody” z repertuaru Deana Martina, jak i rockowe podwaliny od „legendarnej czwórki z Liverpoolu”. W piosenkowym wyborze nie zabraknie także polskiej klasyki idealnie sprawdzającej się w anturażu tańców we dwoje wśród róż. W tę niedzielę także takie tropy jak: Frank Sinatra, Aretha Franklin, Louis Armstrong oraz klasyka muzyki filmowej.

16 czerwca, niedziela

godz. 12.00

Koncert „The Soul of Jazz” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie pod kierunkiem Jolanty Szczepaniak-Przybylińskiej. W repertuarze standardy muzyki jazzowej.

godz. 11.00-14.00

Warsztaty w ramach projektów: „Polska - znaki szczególne” i „Po polskich dróżkach”

1. Polska ekologia – Polska – znaki szczególne

Szyjemy torby, które w kolektywie z warsztatami haftu będą ozdobione haftem krajeńskim.

2. Haft krajeński – Po polskich dróżkach Warsztaty przybliżające tradycje ludowe. Efektem spotkania warsztatowego będą oparte na tradycji ludowej Krajniaków, ozdobione współczesne przedmioty użytkowe.

godz. 13.00-14.00

Czytanie interaktywne - scena

Pyza na polskich dróżkach – Marta Kurzyńska Kustosz Marta Kurzyńska - na co dzień kierownik Biblioteki Muzeum Narodowego w Szczecinie - Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2018 przybliży nam postać małej Pyzy, która lubiła wędrować po polskich dróżkach.

23 czerwca, niedziela

godz. 12.00

Finał IV Szczecińskiej Wiosny Poezji. W programie ogłoszenie wyników IV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Bursewicza „O Złotą Metaforę”, oprawa muzyczna: Kinga Chmielewska - klarnet, Grzegorz Uran - akordeon. Koncert Rockowy „Ty i Ja - to Nuty i Słowa!” - Zespół „The Black Red Sappers” z 5. Pułku Inżynieryjnego im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Szczecinie - Podjuchach. Nie zabraknie również prezentacji twórczości malarskiej artystów Pomorza Zachodniego.

Organizatorzy: Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie i Klub 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

godz. 17.00-20.00

Różankowa potańcówka

Taneczna zabawa kręcić się będzie wokół przebojów z rodzimego podwórka. Nie zabraknie szlagierów ze złotej polskiej epoki lat 60.-80., ponadczasowej klasyki i hitów nieco bardziej nowoczesnych. Za konsoletą dj Tomek.

30 czerwca, niedziela

godz. 12.00

Koncert kwartetu smyczkowego String Girls Band pt. „Cztery pory roku”, ilustrujący muzycznie każdą z pór roku w muzyce klasycznej. W programie znajdziemy m.in. fragmenty z Czterech Pór Roku Antonio Vivaldiego oraz utwory nawiązujące do tematyki takich kompozytorów jak m.in.: Fryderyk Chopin, Mieczysław Karłowicz czy Astor Piazzolla. Program będzie miał również subtelne akcenty wokalne, m.in.: Wiosna, ach to Ty - Marka Grechuty czy Summertime – George’a Gershwin’a w wykonaniu Marii Radoszewskiej. Skład zespołu: Maria Radoszewska - I skrzypce, wokal, prowadzenie; Izabela Lazar - II skrzypce; Edyta Hedzielska - altówka; Natalia Szwarczak - wiolonczela.

godz. 11.00-14.00

Warsztaty w ramach projektów: „Polska - znaki szczególne” i „Po polskich dróżkach”

1. Motanki – Po polskich dróżkach Lalki Słowiańskie - Skoro Kupała przybył to czas na motanie Kupałki i pożegnanie smutnego i niedobrego...raz dwa trzy -zaczynamy i motamy. Kupałka to laleczka oczyszczenia, którą robimy w Kupałę. Motamy ją wg odwróconych zasad czyli w przeciwnym kierunku do ruchu słońca. Zawiązujemy jej parzystą liczbę supełków np. na rękach. Każdy supełek to nasz smutek lub zmartwienie.

2. Plecionkarstwo – Po polskich dróżkach

Jak wykonać łopołkę i poznać technikę gięcia dębu na gorąco? Jak powstaje kosz z korzeni świerka? Jak wyplata się swój własny słomiany kapelusz? Każdy nauczy się tworzyć prostą plecionkę: rybkę, koszyczek, tackę czy zwariowaną kulę! Będziemy popracować z naturalnym, pachnącym materiałem i tworzyć samodzielnie małe dzieło. Jest to też doskonała okazja do spotkania z rzemiosłem plecionkarskim i poznania tajemnic wyplatania – pokażemy dzieciom różne kosze, ciekawe materiały i kształty. To też mała lekcja przyrody oraz polskiej kultury!

godz. 13.00-14.00

Wiolin i cztery pory roku

W tej opowieści Wiolin będzie próbował zrozumieć dlaczego mamy pory roku.Niestety nikt nie będzie mu w stanie pomóc, bo nikt tego nie wie. Ale jak się okaże, w trakcie bajki, Wiolin trafi na tajemnicze spotkanie na którym wszystkiego się dowie. Tak się składa, że zostanie też poproszony o napisanie utworu na każdą porę roku i zgłosi się o pomoc do wspaniałego muzyka Antonio Vivaldiego, który pomoże mu w tym zadaniu. Co to za tajne spotkanie, na którym był nasz bohater? Przyjdź na spektakl, żeby się tego dowiedzieć!

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie. Szczegóły na www.saa.pl.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję