Wczoraj w Trafostacji, można było usłyszeć w całości na żywo album "Sonatina für Alina".

 
To piąty album w dyskografii Baltic Neopolis Orchestra. Sesja nagraniowa z  udziałem saksofonistki Aliny Mleczko, odbyła się w klasztorze w  Cedyni.  Autorami kompozycji zamieszczonych na płycie są Paweł Mykietyn, Jerzy Derfel, Jacek Grudzień oraz Edward Sielicki. Ten ostatni twórca będzie obecny podczas wczorajszej koncertowej premiery i mógł bezpośrednio wyrazić swoją opinię na temat interpretacji jego utworu. Pozostali kompozytorzy wypowiadali się także, ale mówili z ekranu (ich krótkie komentarze zostały wcześniej nagrane). 
 
We wkładce do płyty Piotr Iwicki napisał m.in. "Dobór repertuaru, wysublimowana  jakość wykonania, profesjonalne współgranie orkiestry z solistką oraz uduchowione miejsce realizacji nagrania, czynią ten album pozycją niezwykle przemyślaną..." Wczoraj mogliśmy się o tym przekonać i usłyszeć wszystkie utwory w eksrpresyjnych, energetycznych wersjach. Publiczność oczywiście domagała się czegoś ekstra i otrzymała dodatkowo finałowy fragment kompozycji Jacka Grudnia "Concerto per Sassofono". 
 
Płyta (wydana przez DUX) była oczywiście dostępna podczas wydarzenia, ale nie tylko ona była ważna tego wieczoru. W programie przewidziano  jeszcze jedną premierę. Po raz pierwszy pokazany bowiem został  wideoklip Baltic Neopolis Orchestra  do utworu "Sinfonietta" Pawła Łukaszewskiego (nagrywany m.in w Trafostacji), w którym wystąpił znany szczeciński aktor, Arkadiusz Buszko. Film został zrealizowany przez Olka Różanka i powstał m.in. dzięki funduszom  zebranym przez portal Wspieram.to