imprezy cykliczne spotkania inne

Przegląd Kina Aktywistycznego w TRAFO [harmonogram]

kadr z filmu "NAWET JEŚLI MOJA ZIEMA PŁONIE"

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Sobota, 11.05.2019
O której godzinie?
18:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie serdecznie zaprasza na projekcje filmowe prezentowane w ramach kontynuacji cyklu Przegląd Kina Aktywistycznego.

Cykl prezentuje filmy tworzone poza komercyjnym obiegiem, które przybliżają spojrzenie i działania zaangażowanych śro- dowisk. Różnorodne formy oporu aktywistek i aktywistów łączy krytyczne podejście do zastanego porządku społeczne- go, gospodarczego i politycznego. Dokumenty stanowią wyraz postawy obnażającej szczeliny, niespójności czy złe skutki dominującego systemu, przedstawiając funkcjonujące z po- wodzeniem praktyki alternatywne. Ukazują zarówno współ- czesnych „wolnomyślicieli w działaniu”, jak i nieobecne w szer- szej świadomości znaczące tradycje i wątki historyczne. Poka- zom towarzyszą dyskusje, spotkania z twórcami i twórczyniami, działaczami i działaczkami. Przegląd powstaje we współpra- cy z Anarchistycznym Festiwalem Filmowym oraz inicjatywą na rzecz zwierząt BASTA!

kuratorka: Natalia Laskowska

6 kwietnia 2019 (sobota) / godz. 17:30

PIĘŚĆ i DYNAMIT. GAWĘDA O ŚLĄSKICH ANTYFASZYSTACH W HISZPANII

reż. Dariusz Zalega | Polska, 2018| 47 min | dokumentalny | język: polski

Prawie dwustu śląskich robotników – pochodzących z Górnego Śląska, podzielonego wówczas między Polskę, Niemcy i Czechosłowację, spotkało się na polach bitewnych wojny w Hiszpanii. Niektórzy mieli za sobą epizod w powstaniach śląs- kich, większość za chlebem – lub z obawy przed hitlerowskimi represjami, była zmuszona wcześniej emigrować. Przedzierali się do Hiszpanii, by walczyć z faszyzmem, o godność i prawa robotników, z wiarą w lepszy świat. Wielu z nich tam zginęło, wielu poczuło gorycz straconych złudzeń. Ten film to próba ocalenia pamięci o tych zwykłych ludziach - tak niezwykłych. O Ślązakach z Szopienic, Karwiny, czy Hindenburga, których historia rzuciła za Pireneje...

W filmie wykorzystano dziesiątki wspomnień, setki archiwalnych zdjęć, w tym nigdzie nie publikowanych, sceny fabularyzowane nagrywane tak na Śląsku, jak i w Hiszpanii.

13 kwietnia 2019 (sobota) / godz. 18:00

NAWET JEŚLI MOJA ZIEMA PŁONIE

reż. Dror Dayan | Niemcy, 2016 | 77 min | język: angielski, arabski, hebrajski | napisy: polskie

Historia izraelskiej okupacji Zachodniego Brzegu opowiedziana na przykładzie wioski Nabi Saleh, której mieszkańcy – wspólnie z izraelskimi aktywistami – od 2009 r. co piątek demonstrują przeciwko grabieży ziemi pod rozwój nielegalnego izraelskiego osiedla Halamish. Film koncentruje się na pokojowych formach oporu i akcji bezpośredniej przeciwko izraelskiej okupacji i kolo- nizacji Zachodniego Brzegu.

Po filmie odbędzie się spotkanie z Jakubem Grzegorczykiem (Kampania solidarności z Palestyną) - socjologiem, aktywistą związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, publicystą.

27 kwietnia 2019 (sobota) / godz. 18:00

W JAK WYBÓR

reż. Adam Ptaszyński / Łukasz Musiał | Polska, 2018| 26 min | dokumentalny / edukacyjny | język: polski

Pierwszy filmu edukacyjny o wegetarianizmie, weganizmie i prawach zwierząt. Produkcja ta powstała w oparciu o wywiady z wybranymi osobami stworzyła historię, która zainteresuje i po- ruszy nie tylko młodych ludzi. W filmie wystąpią między innymi Dorota Sumińska, Bisz i Marta Gusztab.

Po filmie odbędzie się spotkanie z Łukaszem Musiałem – reżyserem, aktywistą społecznym, od wielu lat działającym na rzecz praw ludzi i zwierząt. Współzałożyciel Inicjatywy Na Rzecz Zwierząt BASTA!. Organizator wielu wydarzeń i akcji o tematyce prozwierzęcej. Obecnie koordynuje nową kampanię Fundacji Viva!

11 maja 2019 (sobota) / godz. 18:00

NIEPOSKROMIONE. HISTORIA MUJERES LIBRES

Indomables, una historia de Mujeres Libres | reż. Juan Felipe | Hiszpania, 2011 | 62 min | dokumentalny | język: hiszpański | napisy: polskie

Film rekonstruuje historię Mujeres Libres (Wolnych Kobiet), poprzez wywiady z żyjącymi dziś członkiniami tej hiszpań- skiej organizacji, historyczkami oraz aktywistkami ruchu związ- kowego. Wolne Kobiety działały w latach 1936-1939 i były anar- chistyczną organizacją walczącą o wyzwolenie kobiet z potrój- nego ucisku – doświadczanego w miejscu pracy, w rodzinie i w całym społeczeństwie. Szczyt ich aktywności przypada na lata hiszpańskiej wojny domowej, kiedy organizacja zrzeszała ponad 20 tys. członkiń. Kres jej aktywności położyło zwycięstwo faszyzmu i dyktatura generała Franco, jednak do dziś stanowią inspirację dla wielu grup i inicjatyw działających m.in. w rady- kalnych związkach zawodowych.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję