spektakle i opery

Proces

foto: materiały prasowe / projekt plakatu: Lex Drewinski

Zobacz na mapie
Inne daty

30.03.2019 19:00

31.03.2019 18:00

Gdzie?
Kiedy?
Sobota, 30.03.2019
O której godzinie?
19:00
Za ile?
premiera: 35-70 zł spektakle: 25-65 zł
Opis wydarzenia
Metaforę samotności i słabości człowieka, zawartą w mrocznej powieści Franza Kafki, znakomicie wykorzystał w swojej kameralnej operze słynny współczesny kompozytor Philip Glass, nominowany do Oscara i zdobywca Złotego Globu.

Informacja od organizatorów:

"Zaplanowana na 19 stycznia premiera się odbędzie – jest to opera kameralna, oparta na mrocznej, opresyjnej powieści Franza Kafki. Dzieło Philipa Glassa, w którym Józef K. sam wytacza sobie proces w żaden sposób nie wpisuje się w tematykę imprez rozrywkowych, jest opowieścią prowokującą do zatrzymania się, zastanowienia nad sobą i własnym życiem.

Przed spektaklem Dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel wygłosi krótkie przemówienie i poprosi publiczność o powstanie i uczczenie minutą ciszy pamięć tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza. Natomiast bankiet po premierze został oczywiście odwołany".

 

Józef K. – nam współczesny. Zamożny, wykształcony, osiągnął zawodowy i towarzyski sukces. A jednak coś go dręczy. Przegląda się w rzeczywistości jak w lustrze i ta rzeczywistość go mierzi. Byle jakie relacje, byle jacy ludzie. On sam przed sobą w tym lustrze – także czuje się byle jaki. I nie ma z tej sytuacji ucieczki. Czuje się schwytany. Czuje się winny...

Metaforę samotności i słabości człowieka, zawartą w mrocznej powieści Franza Kafki, znakomicie wykorzystał w swojej kameralnej operze słynny współczesny kompozytor Philip Glass, nominowany do Oscara i zdobywca Złotego Globu. Premiera "Procesu" odbyła się w Royal Opera House w Londynie w 2014 roku w koprodukcji z Music Theatre Wales. Libretto napisał wybitny reżyser i scenarzysta, zdobywca Oscara, Christopher Hampton.

Muzykę w "Procesie" charakteryzuje ogromne napięcie. Philip Glass, oszczędny w środkach muzycznego przekazu, stosuje powtórzenia, rytmy wzmagające poczucie strachu i absurdu: „Myślę o swoich kameralnych operach jak o bombach neutronowych – małe, ale z potężną siłą rażenia”.

 

Philip Glass "Proces"

opera kameralna w 2 aktach do libretta Christophera Hamptona opartego na powieści Franza Kafki

Oryginalna wersja językowa z polskimi i niemieckimi napisami.

Wykonania odbywają się z materiałów wydawnictwa Chester Music Ltd. i za zgodą Dunvagen Music Publishers, Inc.

Prapremiera

The Music Theatre Wales, Londyn, Linbury Studio Theatre, Royal Opera House, 10 października 2014

Polska prapremiera

Opera na Zamku w Szczecinie, 19 stycznia 2019

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję