spektakle i opery inne

Powrót do Arnhem. Widowisko historyczne w Gryfinie

foto: fragment plakatu promującego wydarzenie / materiały prasowe

Gdzie?
nabrzeże w Gryfinie
Kiedy?
Sobota, 23.09.2017
O której godzinie?
17:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Ponad 200 rekonstruktorów w mundurach polskich, amerykańskich, brytyjskich i niemieckich z okresu II wojny światowej, a także czołgi oraz transportery opancerzone. W sobotę (23 września) w Gryfinie odbędzie się widowisko historyczne „Powrót do Arnhem”.
Będzie to widowisko nawiązujące do Operacji „Market Garden” z czasów II wojny światowej. Alianci przeprowadzili wówczas największą operację z udziałem wojsk powietrznodesantowych. We wrześniu 1944 roku na terenie okupowanej przez wojska niemieckie Holandii (w okolicach Arnhem), wylądowali spadochroniarze amerykańscy, brytyjscy i polscy. Działania aliantów zakończyły się ostatecznie porażką. O słynnej operacji opowiada m.in. głośny film fabularny „O jeden most za daleko”.

Wydarzenia sprzed ponad 70 lat przybliży rekonstrukcja przygotowana przez Gminę Gryfino, Studio Historyczne "Huzar" z Koszalina i Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae - Dziedzictwo Pomorza. Główny nacisk będzie położony na wątek polski i udział w Operacji „Market Garden” 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej pod dowództwem gen. Stanisława Sosabowskiego.

Widowisko historyczne z udziałem m.in. spadochroniarzy rozpocznie się na gryfińskim nabrzeżu (ul. Energetyków) w sobotę, 23 września, o godzinie 17:00. Już wcześniej, bo od godziny 12:00, na placu Księcia Barnima I, będzie można obejrzeć pokaz militariów. W ramach otwartego muzeum techniki wojskowej zaprezentowane zostaną czołgi, transportery opancerzone. W pokazie wezmą udział grupy rekonstrukcyjne oraz jednostki wojskowe.

Wśród prezentowanych pojazdów organizatorzy szczególną uwagę polecają zwrócić na: niemiecki czołg średni Pz.Kpfw. V „Panther”; niemiecki samochód pancerny Sd.Kfz. 222; brytyjski samochód pancerny Daimler Dingo Mk. III.; amerykański samochód terenowy Willys-Jeep; niemiecki motocykl terenowy BMW R75; niemiecki motocykl terenowy BMW R71; niemiecki samochód terenowy VW Typ 82 Kűbelwagen.

Uzupełnieniem widowiska będą występy zespołów muzycznych. Od godziny 15:00 na nabrzeżu zagrają amatorskie zespoły oraz zespół „patriotyczni.gryfino”. Po zakończeniu rekonstrukcji wystąpi zespół „Rusty Chain” z Gryfina.

Widowisko historyczne będzie poprzedzone zajęciami edukacyjnymi w szkołach na terenie Gminy Gryfino. Ich uczniowie w piątek będą mogli dowiedzieć się więcej o Operacji „Market Garden” i losach żołnierzy gen. Sosabowskiego.

Będzie to już trzecie takie widowisko organizowane w Gryfinie. Przed rokiem również przygotowano je w realiach Operacji „Market Garden” („Orły nad Nijmegen”). Frekwencja była wówczas bardzo duża.

W związku z historyczną rekonstrukcją w sobotę (23 września) w godz. 16.00-20.00 będzie zamknięta droga wojewódzka nr 120 z Gryfina do Mescherin. Zarówno dla ruchu kołowego, jak i pieszego.
Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję