inne

Powitanie wielkiego żaglowca Juana Sebastiana de Elcano

foto: materiały prasowe

Gdzie?
Nabrzeże Bułgarskie na Łasztowni
Kiedy?
Środa, 12.06.2019
O której godzinie?
12:00
Opis wydarzenia
Jeden z najpiękniejszych i największych żaglowców świata już w środę wpłynie do Szczecina. Zapraszamy na wspólne powitanie jednostki o godz. 8.45 przy Nabrzeżu Bułgarskim.
WAŻNE! Juan Sebastian de Elcano wpłynie do Szczecina między 12.00 a 13.00. Powodem zmian są warunki atmosferyczne.

 

Żaglowiec zacumuje przy Nabrzeżu Bułgarskim o godz. 9.00 w środę, 12 czerwca. Jednostka zostanie przywitana zgodnie z morskim ceremoniałem i etykietą jachtową z udziałem orkiestry. Na nabrzeżu zostanie odegrany hiszpański hymn, a załogę de Elcano przywitają także przedstawicie Urzędu Miasta oraz dzieci ze szczecińskich przedszkoli.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców na wspólne powitanie żaglowca. Spotkajmy się w środę o godz. 8.45 przy Nabrzeżu Bułgarskim.

Juan Sebastian de Elcano to jeden z największych żaglowców świata, który po raz pierwszy odwiedzi Polskę (pierwotnie miał odwiedzić Gdynię). To okręt szkoleniowy Królewskiej Hiszpańskiej Marynarki Wojennej. Czteromasztowy żaglowiec został zbudowany w 1927 roku, ma długość 113 metrów i jest czwartym najdłuższym żaglowcem na świecie. Statek z hiszpańską marynarką wojenną związany jest od 17 sierpnia 1928 roku. Patronem żaglowca jest Juan Sebastian de Elcano, który w 1529 roku wyruszył razem z Ferdynandem Magellanem w rejs dookoła świata i po trzech latach powrócił do macierzystego portu wraz z 18-osobową załogą i jednym żaglowcem „Victoria”. Do tej pory Elcano brał udział w dziewięćdziesięciu rejsach szkoleniowych, w trakcie których dziesięciokrotnie opłynął kulę ziemską. Pierwsza wyprawa wokół globu rozpoczęła się w sierpniu 1928 roku, a ostatnia w 2002 roku. Załoga Elcano liczy prawie 200 osób. Dodatkowo w wyprawy szkoleniowe żaglowiec może zabrać nawet 75 kadetów. Ciekawostką są nazwy czterech masztów żaglowca: Blanca, Almansa, Asturias i Nautilus, które nawiązują do wcześniejszych żaglowców szkoleniowych Hiszpanów.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję