wystawy

Po prostu rower [wystawa z okazji 200. rocznicy wynalezienia roweru]

foto: fragment grafiki promującej wydarzenie / materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Sobota, 18.11.2017
O której godzinie?
16:00
Do kiedy?
Czwartek, 31.05.2018
Do której godziny?
16:00
Za ile?
5 i 10 zł; na wernisaż wstęp bezpłatny
Opis wydarzenia
Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie zaprasza na największą wystawę czasową w latach 2017 i 2018. Ekspozycja jest rocznicowa – właśnie mija 200 lat od wynalezienia jednośladu.
W 1817 r. Karl Drais połączył ramą dwa koła ustawione jedno za drugim. Odepchnął się nogami i pojechał. Wtedy narodził się rower.

18 listopada, o godz. 16:00, rozpocznie się wernisaż. Wstęp wolny. Wystawę będzie można oglądać do maja 2018 r. Znajdzie się na niej ponad 50 jednośladów polskich, niemieckich, francuskich, czeskich, wojskowych, wyścigowych, dziecięcych, miejskich, w tym kultowa wyścigówka jaguar z PRL i cała rodzina rometów, czyli wigry i rodzeństwo. Najstarszy rower pochodzi 1869 r. (welocyped boneshaker, czyli trzęsący kośćmi). Najmłodsze jednoślady, to ubiegłoroczne, zwycięskie prototypy w konkursie „Rower z drewna” organizowanego przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

- Wystawa pokazuje wpływ roweru na życie codzienne, jego rolę w przemianach społecznych – mówi kurator dr Andrzej Wojciech Feliński. – Prześledzić to można chociażby na zdjęciach i rysunkach satyrycznych z epoki. Oczywiście można także skupić się na ewolucji technicznej, którą przeszedł jednoślad.

Rowery pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie oraz wypożyczonych z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i prywatnych kolekcji Henryka Strotki i Filipa Idzikowskiego.
Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję