wystawy

PO CZYM POZNAĆ ŚWIĘTEGO? Ludowe malarstwo na szkle ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze

foto: materiały prasowe Zamku

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Czwartek, 14.11.2019
O której godzinie?
17:00
Do kiedy?
Niedziela, 23.02.2020
Do której godziny?
18:00
Za ile?
4 i 6 zł; na wernisaż wstęp bezpłatny
Opis wydarzenia
Tematyka Bożego Narodzenia i świętych była chętnie podejmowana przez twórców ludowych. Obrazy malowane na szkle, oferowane na jarmarkach przy sanktuariach dolnośląskich, trafiały na Górny Śląsk, do Prus Wschodnich, a nawet do Rumunii. Nabywane przez pielgrzymów miały dla ich właścicieli szczególną wartość. Zawieszane w chacie zapewniały jej mieszkańcom wszelką pomyślność i chroniły od nieszczęścia. Duża liczba zgromadzonych w domostwie obrazów świadczyła o pobożności gospodarzy.

 

Przedstawienia Bożego Narodzenia i świętych wybrane na wystawę do Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie pochodzą z kolekcji Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i są przykładem twórczości ludowej rozwijanej na przestrzeni od XVIII do XIX wieku, głównie w Hrabstwie Kłodzkim i Ziemi Kamiennogórskiej. Mogły również powstać w okolicy Jeleniej Góry w sąsiedztwie hut szkła w Szklarskiej Porębie i Piechowicach. Dzisiaj w zbiorach muzealnych stanowią cenne świadectwo kultury materialnej dziedzictwa kulturowego regionu dolnośląskiego.

 

PO CZYM POZNAĆ ŚWIĘTEGO? Ludowe malarstwo na szkle ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze

15 listopada 2019 (piątek) – 23 lutego 2020 (niedziela)

Galeria Przedmiotu (wejście J)

 

Wernisaż: 14 listopada 2019, godz. 17.00

Zwiedzanie galerii wystawowych od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00.

Ceny biletów: 6 zł normalny; 4 zł ulgowy

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję