targi spotkania inne

Plener Literacki "Odkryj książkę na nowo" Jasne Błonia 2018 [program]

foto: fragment grafiki promującej wydarzenie / materiały prasowe

Gdzie?
Jasne Błonia
Kiedy?
Piątek, 15.06.2018
O której godzinie?
11:00
Do kiedy?
Niedziela, 17.06.2018
Do której godziny?
17:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Zapraszamy do udziału w siódmym szczecińskim Plenerze Literackim „Odkryj książkę na nowo”, który odbędzie się w dniach 15-17 czerwca 2018 roku na Jasnych Błoniach. Przed nami spotkania z gwiazdami, w otoczeniu książek. Nie zabraknie licznych atrakcji dla dzieci!

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM GODZINOWY PLENERU PONIŻEJ

U progu wakacji, w najlepszym czasie do nadrobienia czytelniczych zaległości, miłośnicy książek będą mogli wybierać spośród kryminałów, reportaży, historii miłosnych czy poradników, a co najcenniejsze – wziąć udział w spotkaniach i zdobyć autografy ponad 20 ulubionych autorów. Naszymi gośćmi będą m.in.: wielokrotnie nagradzani i doceniani za twórczość literacką Justyna Kopińska i Łukasz Orbitowski. Miłośnicy kryminałów i literatury sensacyjnej będą mogli spotkać się z Ewą Ornacką – dziennikarką śledczą i reportażystką, Leszkiem Hermanem, nazywanym szczecińskim Danem Brownem, czy autorem trylogii o inspektorze Suderze - Markiem Stelarem. Dziennikarz radiowy, pisarz i fotograf Roman Czejarek zdradzi sekrety pracy w radiu i tajemnice Szczecina. Znana aktorka Anna Seniuk opowie o miłości, teatrze i swoich pasjach. Nie zabraknie atrakcji dla fanów programów kulinarnych Tomka Jakubiaka. Wspólnie z Joanną Jakubiak, fachową nianią i właścicielką agencji opiekunek, podzielą się opisanymi w książce przepisami, z którymi doskonale poradzi siebie każdy tata, nawet jeśli dotąd sam nie zrobił choćby jajecznicy. Na czytelników czekają autorki powieści obyczajowych, Sylwia Trojanowska, trenerka biznesu i Dorota Schrammek oraz Justyna Bednarek i Jagna Kaczanowska, które opowiedzą o swojej powieści, a także o sekretnym języku kwiatów. Młodzież szkolna będzie mogła spotkać się z uznanymi autorami książek dla najmłodszych: Marcinem Szczygielskim i Jerzym Zielonką.

W tym roku gościem specjalnym Pleneru będą Węgry, które zaprezentują rekordową ilość węgierskich nowości książkowych wydanych podczas Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016-2017, największego wydarzenia kulturalnego w historii stosunków polsko-węgierskich. Specjalnie dla uczestników Pleneru Ignác Romsics przedstawi „Historię Węgier” napisaną specjalnie dla polskiego czytelnika.

Na Jasnych Błoniach swoją ofertę przedstawią 34 oficyny wydawnicze, w tym: Akapit Press, Agora, Media Rodzina, Wydawnictwo Debit, Sonia Draga, Wydawnictwo ZNAK, Nasza Księgarnia, Wydawnictwo „JEDNOŚĆ”, Książkowe Klimaty, Wydawnictwo KAMELEON, Księży Młyn, Kluboksiegarnia FiKa oraz Węgierski Instytut w Warszawie.

Częścią Pleneru będzie ogłoszenie laureatki Gryfii – Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki, organizowanej przez „Kurier Szczeciński”. To jedyny taki laur literacki w Polsce – przyznawany wyłącznie pisarkom. Sobota, 16 czerwca, upłynie pod znakiem spotkań ze wszystkimi nominowanymi do tegorocznej nagrody autorkami: Martyną Bundą, Weroniką Gogolą, Patrycją Gryciuk, Moniką Piątkowską oraz Katarzyną Wężyk. A laureatkę siódmej już edycji nagrody poznamy tego samego dnia podczas wieczornej gali.

Inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia jest Szczecińska Agencja Artystyczna, a jego współorganizatorem Murator EXPO, przy merytorycznej współpracy spółki Targi Książki. Zapraszamy serdecznie do udziału w tegorocznym szczecińskim Plenerze Literackim „Odkryj książkę na nowo” w dniach 15-17 czerwca 2018 roku na Jasnych Błoniach.

piątek i sobota (15-16 czerwca) – 11.00-19.00,

niedziela (17 czerwca ) – 11.00-17.00

Uroczyste otwarcie Pleneru – piątek, 15 czerwca, godz. 12.00 (na scenie).

Atrakcje dla dzieci

W piątek 15 czerwca na starsze dzieci czeka wyjątkowa gratka - o godz. 11:00 Marcin Szczygielski przedstawi swoją premierową książkę "Weronika i zombie"! Marcin Szczygielski to jeden z najzdolniejszych współczesnych polskich pisarzy, grafik, dziennikarz, autor sztuk teatralnych. Wielokrotnie nagradzany, m.in. Grand Prix Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom” za „Czarny Młyn”; Nagrodą Dużego Donga za powieść „Za niebieskimi drzwiami”, która została również wpisana na międzynarodową Listę Honorową IBBY; Zieloną Gąską za „Czarownicę piętro niżej”. Pisze brawurowo, ma wspaniały zmysł dramaturgiczny, olśniewa wyobraźnią i poczuciem humoru. Zapraszamy szkoły (klasy 6-8) na spotkanie z tym wyjątkowym autorem!

O godz 12:00 kolejna atrakcja, na Plenerze zagości Jurek Zielonka - autor wyjątkowej książki dla młodzieży pt. "Nigdy Nigdy". Powieść przedstawia znane nastolatkom problemy, jak rozstanie rodziców, życie w rodzinie patchworkowej, zmierzanie się z trudnymi sprawami i próby rozumienia świata. Sprawy tak samo ważne dla młodych ludzi w Polsce, jak i w Australii. Autor ukończył romanistykę na Uniwersytecie Wrocławskim i podyplomowe studia pedagogiczne na Uniwersytecie Zachodniej Australii w Perth. Pracował jako lektor w ośrodkach Alliance Française (Polska, Australia) i na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez 25 lat mieszkał w Australii, gdzie uczył w liceach języka francuskiego. Autor powieści dla dorosłych – „ Antypody” (1998) oraz „Tadzio” (2000). Laureat nagrody w konkursie na powieść wydawnictwa Znak w 2000 r. Autor świetnie budujący akcję i dozujący napięcie, wyrozumiały wobec swoich bohaterów. „Nigdy Nigdy” jest jego pierwszą książką dla młodzieży. Zapraszamy szkoły (klasy 7-8 SP oraz gimnazjalistów).

A w sobotę zapraszamy rodziców z dziećmi o godz. 14.00 na wyjątkowe wydarzenie: FiKa Czyta. Radość jest w nas! Zakochana w swoim mieście Katarzyna Huzar-Czub, tłumaczka literatury dziecięcej z języka angielskiego na język polski, która uwielbia wiersze i rymowanki, przeczyta najmłodszym dwie historie: "Żyrafy nie umieją tańczyć" i "Rycerz, który nie chciał walczyć". Zapraszamy!

PROGRAM:

15.06 piątek

11.00-12.00 Marcin Szczygielski. Premiera książki "Weronika i zombie". Jeden z najzdolniejszych współczesnych polskich pisarzy, grafik, dziennikarz, autor sztuk teatralnych. Jako autor książek dla młodszych czytelników debiutował powieścią „Omega” (Książka Roku 2010 w konkursie PS IBBY). Wielokrotnie nagradzany przez gremia jurorskie. Pisze brawurowo, ma wspaniały zmysł dramaturgiczny, olśniewa wyobraźnią i poczuciem humoru.

12.00-12.15 Uroczyste otwarcie Pleneru literackiego "Odkryj książkę na nowo".

12.15-13.00 Jurek Zielonka. Autor świetnie budujący akcję i dozujący napięcie. Wyrozumiały wobec swoich bohaterów. „Nigdy Nigdy” jest jego pierwszą książką dla młodzieży.

12.15- 18.00 Interaktywne czytanie książek i bajek dla dzieci, połączone z animacją i zagadkami: pokaz wielkich baniek mydlanych, zagadki związane z literaturą - literackie kalambury, czytanie fragmentów znanych książek - konkurs „Jaka to książka?”, warsztaty plastyczne - tworzenie strojów leśnych duszków, malowanie buziek, zrób sobie zdjęcie ze swoją ulubioną książką – przynieś książkę ze sobą!

14.00-14.55 Dorota Schrammek. Czy bohaterowie powieści, których akcja toczy się w Szczecinie i regionie nadmorskim są fikcyjni? Będzie okazja zapytać samą autorkę.

15.00-15.55 Justyna Kopińska. Dziennikarka Dużego Formatu, Laureatka European Press Prize Award Press, Nagroda PAP imienia Ryszarda Kapuścińskiego, Amnesty Interantional Jurnalist Award, wyróznienie im. Andrzeja Woyciechowskiego.

16.00-16.55 Anna Seniuk. Anna Seniuk. Nietypowa baba jestem to książka rozmowa z córką, Magdaleną Małecką. Aktorka odżegnuje się od wizerunku ciepłej mamuśki, który przez lata wykreowały media. Znana z powściągliwości, po raz pierwszy szczerze mówi o swoim prywatnym życiu, walce z chorobą, teatrze, pasjach, miłości i drodze do kariery.

17.00-17.55 Węgierski Instytyt Kultury - spotkanie o literaturze węgierskiej

16.06 sobota

11.00-19.00 Występy i interaktywne działania dla dzieci

11.00-18.00 Węgierski Instytyt Kultury - spotkanie o literaturze węgierskiej.

11.40-12.20 Sylwia Trojanowska i Marek Stelar. Pisarka, trener biznesu i coach oraz autor powieści kryminalnych w rozmowie o książkach i Szczecinie.

12.20-13.10 Patrycja Gryciuk. Spotkanie autorskie finalistki Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia.

13.10-14.00 Monika Piątkowska i Katarzyna Wężyk. Spotkanie autorskie finalistki Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia.

14.00-14.55 Ewa Ornacka. Dziennikarka śledcza i scenarzystka. Autorka książek Tajemnice zbrodni i Alfabet mafii, scenariusza filmu Świadek i serialu dokumentalnego Zbrodnie niedoskonałe. Autorka reportaży telewizyjnych o przestępczości zorganizowanej i białych kołnierzykach.

14:00 - 14:30 FiKa Czyta. Radość jest w nas. Zakochana w swoim mieście Katarzyna Huzar-Czub, tłumaczka literatury dziecięcej z języka angielskiego na język polski. Umiłowała wiersze i rymowanki, Przeczyta najmłodszym dwie historie: "Żyrafy nie umieją tańczyć" i "Rycerz, który nie chciał walczyć".

15.00-15.55 Martyna Bunda i Weronika Gogola. Spotkanie autorskie finalistki Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia.

15.00-17.00 Barbara Stenka. Zapraszamy po autograf i zdjęcie z autorką. Pisarka, poetka, autorka scenariuszy, słuchowisk i piosenek. Współpracuje z Radiową Trójką i Polskim Radiem Szczecin. Od 22 lat pracuje z grupą artystyczną Arfik. Jej teksty umieszczane są w podręcznikach do nauki języka polskiego. Laureatka wielu konkursów, m.in.: ZaiKSu, Festiwalu Piosenki Aktorskiej i Radia Łódź, zdobywczyni nagrody Złotego Kosy. Jej powieść Masło przygodowe otrzymała I nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

16.00-16.55 Leszek Herman. Autor „Sedinum - wiadomość z podziemi" oraz „Latarni umarłych", nazywany szczecińskim Danem Brownem, przekona nas o tym jak atrakcyjny jest Szczecin i jego historia. Prawdziwa gratka dla miłośników dobrej powieści, sensacji i kryminalnych historii!

17.00-17.55 Joanna Jakubiak i Tomek Jakubiak - kucharz i dziennikarz kulinarny, felietonista i gospodarz programów „Jakubiak - z miłości do lokalności", „Jakubiak lokalnie”, „Jakubiak w sezonie". Dziecko - najtrudniejszy klient w restauracji, a także największy krytyk domowej kuchni. Jak sprostać jego wymaganiom lub skąd czerpać pomysły na smaczne, zdrowe i szybkie posiłki dla tak wymagającego smakosza? Oczywiście z książki „Ugotuj mi tato”.

18.00-18.55 Łukasz Orbitowski. Redaktor, publicysta, pisarz. Autor współczesnych horrorów, nierzadko dziejących się na ulicach i osiedlach Krakowa. Dostrzeżony także poza obszarem fantastyki. Otrzymał paszport polityki i był nominowany do nagrody literackiej Nike.

17.06 niedziela

12.00-17.00 Występy i interaktywne działania dla dzieci

12.00-12.55 Węgierski Instytyt Kultury - spotkanie o literaturze węgierskiej

13.00-13.55 Roman Czejarek. Dziennikarz, radiowiec, pisarz, fotograf, konferansjer, autor Sekretów Szczecina.

14.00-14.55 Ignác Romsics. Znany węgierski uczony, autor „Historii Węgier” napisanej specjalnie dla polskiego czytelnika.

15.00-16.00 Montaż słowno-muzyczny

16.00-17.00 Justyna Bednarek, Jagna Kaczanowska. Ogród Zuzanny. Urzekająca opowieść o uczuciach przekazywanych za pomocą sekretnego języka kwiatów.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję