imprezy cykliczne spotkania inne

Otwarte prelekcje astronomiczne

materiały organizatorów

Gdzie?
Budynek Jednostek Międzywydziałowych ZUT, sala 726, aleja Piastów 48
Kiedy?
Czwartek, 26.10.2017
O której godzinie?
19:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział Szczecin rozpoczyna kolejny sezon prelekcji astronomicznych na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Pierwsze spotkanie już 12 października. Będzie dotyczyło ewolucji gwiazd. Wykład poprowadzi Tadeusz Smela. Wstęp wolny.
Jak powstają czarne dziury, jak wygląda biały karzeł, skąd się wzięło złoto, co to jest gwiazda dziwna i do czego może się przydać diagram Hertzsprunga – Russela. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z fascynującą ścieżką życia gwiazd udzieli Tadeusz Smela na pierwszym powakacyjnym spotkaniu PTMA Szczecin.

Wykład obejmie tematykę cyklu życia gwiazd, zarówno małych, jak i ogromnych. Poznamy różnicę między ewolucją gwiazd podobnych do Słońca i olbrzymów. Będziemy mieli okazję zobaczyć zdjęcia pozostałości po eksplozjach gwiazd. Finalnie dowiemy się dlaczego bez kosmicznych eksplozji supernowych nie byłoby życia na Ziemi.

Ewolucja gwiazd
Tadeusz Smela

Budynek Jednostek Międzywydziałowych ZUT, sala 726
aleja Piastów 48
12 października, godz. 19.00
wstęp wolny

Następny wykład pt. "Dlaczego Betelgeuza nie zaskoczy nas wybuchem jako supernowa?" odbędzie się 26 października. Wygłosi go Ryszard Biernikowicz. Wstęp wolny.
Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję