spotkania

O europejskich koloniach artystycznych w XIX i I poł. XX w. Wykład dr. Dariusza Kacprzaka

foto: materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Środa, 11.09.2019
O której godzinie?
18:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Zapraszamy na wykład dr. Dariusza Kacprzaka, dyrektora ds. naukowych w Muzeum Narodowym w Szczecinie - "Ut pictura ita visio – wybrane kolonie artystyczne w Europie w XIX i pierwszej połowie XX wieku".

 

"John Constable – uznawany za jednego z najwybitniejszych pejzażystów przełomu XVIII i XIX wieku – zalecał kolegom po fachu: „Malarz powinien chodzić po polach z pokorą w sercu”, jednocześnie przestrzegał jednak: „Nie jest łatwiej posiąść sztukę widzenia natury niż sztukę odczytywania egipskich hieroglifów”. Barbizon, Pont-Aven we Francji, Laren w Holandii, Skagen na Jutlandii, duński Bornholm, czy w Niemczech, na południu Dachau, na północy zaś: Worpswede, Ahrenshoop, Hiddensee, Schwann – to tylko kilka wybranych spośród ponad osiemdziesięciu rozmaitych miejsc w Europie, leżących z dala od metropolii i wielkich centrów sztuki, w których artyści stworzyli kolonie artystyczne…

Nasz gość, Dariusz Kacprzak, od 2008 r. pełni funkcję dyrektora ds. naukowych w Muzeum Narodowym w Szczecinie, jest dr. nauk humanistycznych, historykiem sztuki, muzealnikiem i muzeologiem, również wykładowcą akademickim. Jest również kustoszem dyplomowanym, kuratorem wielu wystaw oraz autorem towarzyszących im publikacji, a także licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych wydanych w Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach i Holandii. Zainteresowania badawcze dr. Dariusza Kacprzaka ogniskują się wokół nowożytnej i dziewiętnastowiecznej sztuki europejskiej, zagadnień technologii i konserwacji-restauracji dzieł sztuki, badań proweniencyjnych dzieł sztuki, historii kolekcjonerstwa, muzealnictwa oraz współczesnej muzeologii.

Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, Fundacja Ścieżkami Pomorza

Wydarzenie nieodpłatne

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję