wystawy

Niezależni ’69

foto: archiwum wSzczecinie.pl

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Piątek, 26.04.2019
O której godzinie?
17:00
Do kiedy?
Niedziela, 26.05.2019
Do której godziny?
18:00
Za ile?
6 zł normalny, 4 zł ulgowy; na wernisaż wstęp wolny
Opis wydarzenia
W Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie po raz pierwszy w naszym mieście zostaną zaprezentowane obrazy Kazimierza Romualda Dąbrowskiego (NALDKA), Mirosława Długosza (MIRONA) i Jerzego Lassoty, artystów należących do Warszawskiej Grupy Malarzy „Niezależni '69”. Wystawę będzie można oglądać w dniach 27 kwietnia - 26 maja 2019 w Galerii Wschodniej (wejście J).

Wernisaż: 26 kwietnia (piątek) o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Zwiedzanie galerii wystawowych od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00.

 

Działalność artystyczną zapoczątkowali w połowie lat sześćdziesiątych XX wieku na murach warszawskiego Barbakanu. Dołączyło do nich wielu innych twórców, którzy eksponowali swoje obrazy na Starówce, z pominięciem komisji kwalifikacyjnych i cenzury. Te niezależne wystawy skończyły się w 1967 roku ingerencją milicji. Po likwidacji barbakanowych wystaw, większość artystów wyemigrowała na Zachód. Ci, którzy zostali w kraju, spotykali się w Świnoujściu i tam wystawiali prace. I właśnie w Świnoujściu, w 1969 roku, Jerzy Lassota, Mirosław Długosz - Miron i Romuald Dąbrowski - Naldek założyli Warszawską Grupę Malarzy „Niezależni’69”. Wkrótce skupili wokół siebie innych twórców. Spotykali się w wynajętej warszawskiej pracowni Jerzego Lassoty i dyskutowali o sztuce, organizowali plenery malarskie i wystawy. Dziś „Niezależni’69” to grupa obchodząca 50-lecie istnienia. Jubileusz ten artyści uczcili wystawami na murach Barbakanu i w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie oraz w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Tematyka prezentowanych na wystawie obrazów to akty kobiece, portrety, pejzaże i kompozycje abstrakcyjne. Prace pochodzą z zasobów prywatnych artystów.

Komentarze
~Jerzy
26.04.2019 07:06

Pamiętam to spotkanie Niezależnych w Szczecinie, swoje wiersz czytał poeta Ryszard Sobieszczański. Tak to było 50 lat temu.

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję