wystawy

NIEBEZPIECZNE ZABAWY. Wystawa Henryka Cześnika

Zuzanna i starcy - Henryk Cześnik | materiały prasowe Zamku

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Niedziela, 12.01.2020
O której godzinie?
10:00
Do kiedy?
Niedziela, 16.02.2020
Do której godziny?
18:00
Za ile?
4 i 6 zł; na wernisaż wstęp bezpłatny
Opis wydarzenia
Zamek Książąt Pomorskich zaprasza na wystawę prac Henryka Cześnika.

 

Henryk Cześnik

NIEBEZPIECZNE ZABAWY

Wernisaż: 10 stycznia o godz. 17, wstęp wolny

11 stycznia 2020 (sobota) – 16 lutego 2020 (niedziela)

Galeria Wschodnia (wejście J)

 

Henryk Cześnik urodził się 12 kwietnia 1951 w Sopocie. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa PWSSP w Gdańsku. Dyplom uzyskał w pracowni Kazimierza Ostrowskiego w 1977 roku. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1994, a od roku 2003 jest profesorem zwyczajnym na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi malarską pracownię dyplomującą na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych i indywidualnych w renomowanych galeriach na całym świecie.

 

Rysowanie/malowanie/pisanie/obrazowanie. To malarstwo z ducha rysunku – tak chyba najprościej można zdefiniować technikę, ale i energię artystyczną Henryka Cześnika. W jego sztuce to kreska jest nośnikiem treści, znaczeń i dramaturgicznych zwrotów akcji. Zatem jest Cześnik rysownikiem, ale częściej pracującym na płótnach niż papierach. Lubi rozmach i duże formaty, najchętniej wielkości prześcieradła, czyli na przykład 200 x 130 cm. Cześnik w swej sztuce opowiada się całkowicie po stronie treści, narracji, historii; nawet jeśli są one fragmentaryczne, urwane, nieciągłe, nadal pozostają opowieściami. Te obrazowe narracje mają bardzo różnorodne źródła – najwięcej tu chyba przygód własnych, wspomnień, zasłyszanych opowieści. Są liczne cytaty z rzeczywistości, rzeczy zobaczone na ulicy czy w telewizji, ale są również jawne i częste odniesienia do historii malarstwa, do historii sztuki [Bogusław Deptuła, Henryk Cześnik. Niebezpieczne zabawy (katalog wystawy), 2017].

Wystawa przygotowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie we współpracy z Agencją Zegart.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję