wystawy

Metamorfozy Owidiusza – mitologia starożytna w grafice europejskiej XVII wieku

fot. archiwum wSzczecinie.pl

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Wtorek, 07.12.2021
O której godzinie?
10:00
Do kiedy?
Niedziela, 27.02.2022
Do której godziny?
18:00
Za ile?
4/6 zł
Opis wydarzenia
Najwybitniejszym i najbardziej znanym dziełem Owidiusza jest pisany heksametrem, pomiędzy drugim a ósmym rokiem n.e. poemat epicki – Metamorfozy. Poemat składa się z 246 mitów, opowiadających o przemianach ludzi w zwierzęta leśne, ptaki, owady, drzewa, kwiaty, skały, konstelacje gwiazd, bogów, bożków oraz o przemianach grzybów, kamieni, zwierząt w ludzi.

 

Na wystawie w szczecińskim Zamku zostaną pokazane dwie serie odbitek graficznych stanowiące ilustracje do poematu Owidiusza Metamorfozy. Pierwsza z serii to piętnaście miedziorytów autorstwa Francisa Cleyna (rysunki) i Salomona Savery’go (rytowanie) z paryskiego wydania poematu, opublikowanego w 1637 roku. Na drugą serię składa się dwadzieścia grafik Hendrika Goltziusa w 1589 roku.

Ilustracje Cleyna i Savery’go to przykład relacjonowania mitologii w sposób symultaniczny – mity zazębiają się przechodząc z jednej opowieści w drugą (historie bogów, herosów, nimf i ludzi). Grafiki Goltziusa  odnoszą się kolejno do jednej konkretnej historii mitologicznej (m.in. zbrodnia Laokona, Kalisto przemieniona w niedźwiedzicę, zagłada Ziemi podczas wielkiego Potopu). Wystawa przygotowana przez Muzeum Powiatowe w Nysie.

Komentarze

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało zablokowane.

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję