wystawy

Lemostrada II – wystawa ilustracji Andrzeja Klimowskiego oraz Danuty Schejbal

fot. materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Niedziela, 15.08.2021
O której godzinie?
16:00
Do kiedy?
Niedziela, 19.09.2021
Do której godziny?
16:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Wystawa ilustracji Andrzeja Klimowskiego oraz Danuty Schejbal do publikacji „Robot”.

W niedzielę,15 sierpnia, o godz. 16:00 Dom Kultury „13 Muz” zaprasza do Galerii Foyer na otwarcie wystawy – obowiązują wejściówki dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Andrzej Klimowski – w latach 1968-1972 studiował rzeźbę i malarstwo w St. Martin School of Art w Londynie. Od 1973 do 1980 mieszkał i pracował w Warszawie. Uczęszczał do pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego (1973-1974) i do pracowni filmu animowanego doc. Kazimierza Urbańskiego (1974-1975) na warszawskiej ASP. W latach (1981-1989) wykładał grafikę warsztatową i projektowanie graficzne w College of Art w Canterbury i College of Art and Design w West Surrey (1982-1984).

Od 1984 roku uczy projektowania graficznego i ilustracji w londyńskim Royal College of Art. Od roku 1997 posiada tytuł profesora. Obecnie kieruje Programem Komunikacji Wizualnej (Visual Communication Programme) RCA. W Polsce jest znany głównie jako autor mrocznych, kolażowych plakatów (teatralnych, filmowych, operowych, wydawniczych). Współpracował z wydawnictwami (Czytelnik, Nasza Księgarnia, Penguin, FaberFaber, Everyman Library, Oberon Books), czasopismami („Szpilki”, „The Guardian”) i z Telewizją Polską. Jest autorem okładek, ilustracji, ogłoszeń, projektów programów teatralnych. Współtworzy gatunek zwany graphic novel (powieść graficzna), polegający na użyciu ilustracji jako głównego medium opowiadania. Tak powstała książka „Robot” zawierająca dwa opowiadania z cyklu Bajki Robotów Stanisława Lema - „Zakład doktora Vliperdiusa” i „Uranowe uszy”. Komiks ukazał się w Polsce (wydawca timof comics) oraz w Wielkiej Brytanii (wydawca SelfMadeHero). Andrzej Klimowski zilustrował „Zakład doktora Vliperdiusa”. Bohater opowiadania odwiedza placówkę doktora, której pacjenci wkrótce zwracają się przeciwko niemu. Czy zdoła salwować się ucieczką po tym, jak odkryje mroczne tajemnice zakładu?

Danuta Schejbal – urodzona w Londynie, studiowała scenografię na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Modę i Ubiór w Ealing School of Art w Londynie. W latach 1976-1981 projektowała scenografię i kostiumy do wielu spektakli teatralnych w Polsce m.in. „Rzeź” Sławomira Mrożka, „Trans-Atlantyk” Witolda Gombrowicza czy „Romea i Julii”. Zajmowała się również scenografią do filmu animowanego „Martwy Cień” A. Klimowskiego, gdzie znalazła się także w obsadzie aktorskiej. W 1981 roku wróciła do Londynu, gdzie nawiązała współpracę z Cherub Theatre Company. Jej malarstwo było pokazywane w całej Europie. Wspólnie z Andrzejem Klimowskim dokonała komiksowej adaptacji „Mistrza i Małgorzaty” oraz „Dr Jekyll i Mr Hyde”. Pracuje z nim od kilkudziesięciu lat.

W publikacji „Robot” zilustrowała opowiadanie „Uranowe uszy”, w którym siły podległe paranoicznemu władcy noszą świecące, zrobione z uranu zbroje. Czy młodemu wynalazcy Pyronowi uda się znaleźć sposób, żeby wyzwolić lud spod władzy zbrodniczego tyrana?

Kurator: Magdalena Tyczka

Wystawa w ramach projektu „Lemostarda” w ramach programu „Sztuki wizualne”.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję