Koncert „Zakochani w Vivaldim"

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Sobota, 16.02.2013
O której godzinie?
19:00
Za ile?
30 zł / 15 zł (uczniowie, studenci, seniorzy)
Opis wydarzenia
Koncertem „Zakochani w Vivaldim” Baltic Neopolis Orchestra zainauguruje cykl „Wielcy Koncertmistrzowie”. 16 lutego, w sali koncertowej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, usłyszymy „Cztery pory roku” Vivaldiego oraz Serenadę C-dur op. 48 Piotra Czajkowskiego. Koncert poprowadzi Tomasz Tomaszewski z Deutsche Oper w Berlinie, a partie solo wykona Filip Lipski, który w styczniu dołączył na stałe do składu Baltic Neopolis.

 

Le quattro stagioni” (Cztery Pory Roku) Antoniego Vivaldiego zalicza się do pierwszych koncertów, które w nowatorski sposób połączyły muzykę i słowo. Koncerty te wzbogacone są sonetami przypisanymi odpowiedniej porze roku (całkiem możliwe, że autorem jest sam Vivaldi), które wedle życzenia kompozytora powinny być odczytane przed każdym wykonaniem konkretnego koncertu. Cykl Le quattro stagioni został napisany około 1720 roku w Mantui i wydany pięć lat później w Amsterdamie.

 

Pierwszy koncert, „La Primavera” (Wiosna), niesie ze sobą radość budzenia się do życia przyrody, śpiew ptaków, burze z piorunami, pilnowane przez pasterzy owce, szczekające psy. Kolejny, „L'Estate” (Lato), skwarne upały, okres ciężkiej pracy w polu, delikatne zefiry, gwałtowne burze. Z kolei w trzecim koncercie, „L`Autunno” (Jesień), przychodzi czas na zasłużony po trudach żniw odpoczynek, tańce i śpiewy. Ostatni koncert, „L`Inverno” (Zima), pokazuje skute lodem wody, trzaskający mróz, ciepło bijące od kominka w zaciszu domowego ogniska.

 

We wrześniu 1880 roku Piotr Czajkowski wspomniał, iż myśli o nowej kompozycji – „symfonii lub kwintecie”, natomiast już w październiku oświadczył: „nieoczekiwanie napisałem serenadę”. Wykonano ją w Petersburgu rok później, a w Moskwie w 1882 roku. Utwór ten zaliczał się do ulubionych kompozytora.

 

Serenada C-dur op. 48 na orkiestrę smyczkową odniosła imponujący sukces oraz przyczyniła się do wzrostu popularności Czajkowskiego. Zbudowana z czterech części tworzących spójną i konsekwentną całość, zachwyca mistrzowską instrumentacją i bogactwem brzmienia orkiestry. W formie nawiązuje do stylu Mozarta. Dzieło otwiera przepełniona pasją część o tanecznym charakterze. Niezwykle popularny Walc części drugiej bywa wykonywany jako samodzielny utwór koncertowy. W kontraście jest część trzecia, melancholijna i introwertyczna. W finale Czajkowski wykorzystał motywy pochodzące z rosyjskich piosenek ludowych „Na zielonej łące” i Pod jabłonią”. W tym najbardziej chyba pogodnym z utworów Czajkowskiego poczuć można powiew natchnienia, przepływający swobodnie przez kolejne części, nieobciążony negatywnymi emocjami, które tak często wywierały wpływ na pracę kompozytora.

 

Gościem koncertu Baltic Neopolis Orchestra jest jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków – Tomasz Tomaszewski. Pierwszy koncertmistrz Deutsche Oper w Berlinie, założyciel i dyrygent Kammersolisten der Deutschen Oper Berlin, profesor Uniwersytetu Sztuk w Berlinie, wieloletni przyjaciel Baltic Neopolis Orchestra. Koncertowe partie solo wykona Filip Lipski – uczeń Tomaszewskiego. Uhonorowany został stypendium przez City of London Corporation, które umożliwiło mu podyplomowe kształcenie w elitarnej Guildhall School of Music and Drama w klasie prof. Krzysztofa Śmietany. Współpracował z wieloma orkiestrami w Europie, w tym BBC Symphony Orchestra w Londynie i Orchestre National d'Île de France w Paryżu. Wielokrotny zdobywca prestiżowych nagród muzycznych.

 

Artyści:

Tomasz Tomaszewski (koncertmistrz)

Filip Lipski (skrzypce)

Baltic Neopolis Orchestra

 

Program:

Antonio Vivaldi – Le quattro stagioni (Cztery Pory Roku)

basso continuo:

Karolina Stańczyk (klawesyn)

Tomasz Szczęsny (wiolonczela)

Piotr Czajkowski – Serenada C-dur op. 48

Pezzo in forma di sonatina: Andante non troppo – Allegro moderato

Valse: Moderato – Tempo di valse

Élégie: Larghetto elegiaco

Finale (Tema russo): Andante – Allegro con spirito

 

Bilety w cenie 30 zł / 15 zł (uczniowie, studenci, seniorzy) do nabycia w kasie Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (w dniu koncertu od godz. 17:30). Rezerwacja biletów: biuro.balticneopolis@gmail.com lub tel. 660-326-755.

 

Organizator: Baltic Neopolis Orchestra

Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Szczecin

Koncert dofinansowany przez: Gminę Miasto Szczecin

Sponsorzy: Zakład Budowlany Siemaszko, Wielkopolska Spółka Gazownictwa, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Soffi Flower Coffee

Patronat Medialny: Polskie Radio Szczecin, TVP Szczecin, Szczecin Blog

Partnerzy: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Drukarnia Kadruk, Szczeciński Inkubator Kultury, Akademia Sztuki w Szczecinie


Więcej informacji:

www.balticneopolis.pl
www.facebook.com/BalticNeopolisOrchestra

 

 

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję