Gdzie i kiedy?
Miejska Biblioteka Publiczna, filia nr 54 (ProMedia)
al. Wojska Polskiego 2 / Szczecin
Od: środa, 27 listopada 2019, 18:00
Do: środa, 27 listopada 2019, 20:00
Za ile?
darmowe
Zapraszamy na promocję "Komiksu szczecińskiego 2". Swoją obecność zapowiedziało kilkoro autorów, ostateczną listę gości podamy wkrótce. Podczas spotkania będzie można porozmawiać z zaproszonymi gośćmi, kupić komiks oraz wziąć autograf i rysograf od twórców. Wstęp wolny!

 

O projekcie:

Jak mówią sami o sobie, są przede wszystkim pasjonatami komiksu i Szczecina. To połączenie spowodowało stworzenie projektu "Komiks szczeciński". W ubiegłym roku ukazał się pierwszy tom, który spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Dlatego korzystając z finansowania crowdfundingowego wydali tom drugi. Z zupełnie nowymi opowieściami!

W "Komiksie szczecińskim 2" znalazło się 7 historii:

- "Wyszak" - Szczepan Atroszko

- "Podjuchy 19:45. Dziki Zachód" - Łukasz Kubiak

- "Podziemia Szczecina" - Daria Maciąg, Mirosław Wójcik

- "O czym Ci mewa nie powie" - Karolina Walczak

- "Widma szczecińskie" - Wojciech Ciesielski

- "Jedna noc" - Eryk Stańko

- "Dźwigozilla" - Tomasz Panek

To spory przekrój historii miasta od słynnego Wyszaka czy historie dziejące się tuż po wojnie aż do fantastycznych historii o wampirach i s-f z udziałem Dźwigozilli. To ponad 100 kolorowych stron w twardej oprawie.

O autorach:

Szczepan Atroszko (ur. w 1986 r.) - absolwent Liceum Plastycznego w Szczecinie. Laureat wielu konkursów komiksowych. Autor dłuższych i krótszych komiksów, które można zobaczyć w wydawanych przez niego zinach, a także antologiach. Autor komiksów "Pół-Jankes" i "Lis pospolity". Z zamiłowania gotuje wegetariańsko (co nie znaczy nudno!), w wolnych chwilach poluje na ryby drapieżne i kolekcjonuje stary sprzęt wędkarski. Wojciech Ciesielski (ur. 1979 r.) - ukończył Muzealnictwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2006-2018 pracował w Muzeum Sztuki Współczesnej, oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wykładał „Historię sztuki, kultury i designu” na ZUT oraz „Psychofizjologię widzenia” na Akademii Sztuki w Szczecinie. Autor licznych artykułów z zakresu historii sztuki oraz szeroko pojętej krytyki artystycznej. Kurator licznych wystaw sztuki współczesnej. Autor komiksowego bloga Komiks TV (http://komikstv.blogspot.com/).

Łukasz Kubiak (ur. 1988 r.) – pochodzi z Bydgoszczy. Absolwent historii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i filologii hiszpańskiej w Wyższej Szkole Języków Obcych w Poznaniu. Przez dwa lata mieszkał na Wyspach Kanaryjskich. Najlepiej czuje się w ilustracjach tworzonych dla dzieci.

Daria Agnieszka Maciąg (ur. 1992 r. w Drawnie) - urodzona sto lat po dacie, w której urodzić by się chciała. Absolwentka Liceum Plastycznego w Szczecinie, gdzie mieszkała przez osiem lat. Obecnie studentka Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu. Urodzona w Drawnie, miasteczka leżącego w otulinie Drawieńskiego Parku Narodowego, którego walory upowszechnia i rozgłasza przy każdej nadarzającej się okazji. Preferuje twórcze wyrażanie się poprzez malarstwo dawne, które od niedawna stara się połączyć z komiksem.

Tomasz Panek (ur. w 1990 r. w Gryficach) - przyjechał do Szczecina na studia, gdzie ukończył socjologię na Uniwersytecie Szczecińskim. Rysowanie od zawsze sprawiało mu przyjemność, niezależnie od tego czy rysował na kartce z bloku, czy na marginesie zeszytu podczas wykładów. Jeszcze nie potrafi się zdecydować co do formy wyrazu, dlatego z jednej strony jest autorem ciepło przyjętego „Mało szczegółowego przewodnika po Szczecinie”, z drugiej strony zaś zajmuje się malarstwem cyfrowym, co zaowocowało serią "Szczecin 2070" ukazującym miasto w postapokaliptycznym wydaniu.

Eryk Stańko (ur. 1982 r.) - absolwent Studium Maius na wydziale reklamy. Pracował ponad 7 lat jako grafik w szczecińskiej Fabryce Gier. Pierwsze prace opublikował w „Znakomiksie” w 2003 roku (komiks „Pieśni Mroku”). Obecnie pracuje jako dyrektor artystyczny w kanadyjskiej firmie Qublix, gdzie zajmuje się grafiką 2D i 3D. Do rysowania komiksów powrócił po 14 latach. Cześć jego prac można zobaczyć na stronie Facebook - Eryk Stanko Art. Komiks „Jedna Noc” to część albumu, nad którym pracuje.

Karolina Walczak (ur. 1989 r. w Szczecinie) - ilustratorka, graficzka i linorytniczka. Absolwentka Liceum Plastycznego w Szczecinie i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku grafika artystyczna. Autorka komiksu „Demiurg” oraz krótkich form komiksowych „Piwnicobajdurzenie”, „Szczecin Panny Janki”, „Jak karaluchy”.

Mirosław Wójcik (ur. 1981 r, w Jaworznie) - Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, magister politologii. Zainteresowania: historia, psychologia, muzyka rockowa, folkowa, dawna. Sztuka, rysunek, komiksy.