film

KOLANO AHED

fot. materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Piątek, 24.06.2022
O której godzinie?
19:30
Za ile?
12/14 zł
Opis wydarzenia
Chciałbym zwymiotować Izrael w twarz ministra kultury! – wykrzykuje w pewnym momencie bohater „Kolana Ahed” i tym zaiste jest film Lapida: opowieścią płynącą prosto z trzewi.

 

KOLANO AHED

Ahed's Knee / Ha'berech

dramat, Francja, Izrael, Niemcy 2021 (109 min)

Reżyseria: Nadav Lapid

Obsada: Avshalom Pollak, Nur Fibak

 

Chciałbym zwymiotować Izrael w twarz ministra kultury! – wykrzykuje w pewnym momencie bohater „Kolana Ahed” i tym zaiste jest film Lapida: opowieścią płynącą prosto z trzewi. Cielesną, nieomal fizjologiczną, z gorączkowym, konwulsyjnym rytmem naśladującym stan bohatera, który z każdą minutą coraz bardziej się nakręca w swojej wściekłości, gotów nie tylko rozbić zabawę, jaką urządzono na jego cześć, ale i od środka roztrzaskać ekran. Jego nieustanny monolog impetem i temperaturą przypomina rap, choć krzykliwa powierzchnia politycznego manifestu kryje dużo subtelniejsze uczucia, które mężczyzna z furią zagłusza. Y. jest reżyserem, który przyjeżdża do pustynnej izraelskiej osady, zaproszony na pokaz i dyskusję przez Yahalom, młodą, ambitną przedstawicielkę prawicowego ministra kultury. Współpraca kręcącego politycznie zaangażowane kino artysty i urzędniczki układa się zaskakująco sympatycznie – do momentu, gdy kobieta podsuwa Y. do podpisania pewien dokument. Spirala złości nakręca się coraz szybciej, rozmowa tych dwojga zamienia się w raperski slam zmierzający do wybuchowego finału.

 

Nadav Lapid

Urodzony w 1975 roku izraelski reżyser i scenarzysta. Absolwent Uniwersytetu w Tel Awiwie oraz Szkoły Filmowej i Telewizyjnej Sama Spiegla w Jerozolimie. Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej wyjechał do Francji. Za swój pełnometrażowy debiut „Policjant” otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na MFF w Locarno w 2011 roku. Zrealizowana trzy lata później „Przedszkolanka” doczekała się amerykańskiego remake'u z udziałem Maggie Gyllenhaal. „Synonimy” otrzymały m.in. Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu na Berlinale w 2019 roku.

Komentarze

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało zablokowane.

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję