inne

Jak zrobić coś z niczego, czyli warsztaty zero waste z Moniką Szpener

foto: materiały prasowe organizatorów

Gdzie?
siedziba Stowarzyszenia Pogodniak, ul. Krasickiego 6
Kiedy?
Sobota, 25.05.2019
O której godzinie?
09:30
Do kiedy?
Sobota, 25.05.2019
Do której godziny?
18:30
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
W sobotę, 25 maja 2019 r. Stowarzyszenie Wywrotka zaprasza na warsztaty Zero Waste w siedzibie Stowarzyszenia „Pogodniak” przy ul. Krasickiego 6., gdzie pod okiem artystki, Moniki Szpener, będzie można stworzyć designerskie przedmioty użytkowe z plastikowych opakowań, kubków i sztućców, które zazwyczaj lądują w koszu na śmieci.

Zero Waste (w dosłownym tłumaczeniu “brak śmieci”) jest ideą polegającą na generowaniu jak najmniejszej ilości odpadów, co przekłada się na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Wiele osób uważa, że przy obecnych warunkach oraz tempie życia, niemożliwym jest świadome podejmowanie decyzji/działań mających na celu dbałość o najbliższe otoczenie oraz ograniczenie konsumpcji. Wynika to z braku dostępu do informacji na temat sposobów ponownego wykorzystania zużytych rzeczy i/lub zasad, którymi należy się kierować przy wykonywaniu codziennych czynności. W praktyce idea Zero Waste sprowadza się do konsekwentnego stosowania kilku reguł:

- odmawiaj (ulotek reklamowych, jednorazowych opakowań, produktów wytworzonych ze szkodą dla środowiska);

- ograniczaj (prowadź minimalistyczny styl życia, używaj tylko tego, co jest faktycznie potrzebne);

- używaj ponownie (nie stosuj rozwiązań jednorazowych, w miarę możliwości wykorzystuj ponownie rzeczy uszkodzone/zużyte);

- segreguj i przetwarzaj (rzeczy zbędne/zużyte przerabiaj na coś potrzebnego, segreguj śmieci);

- kompostuj (odpady organiczne).

Monika Szpener (Artystka rzeźbiarka i pracownik naukowo-dydaktyczny zajmuje się szeroko rozumianą rzeźbą i działaniami przestrzennymi, tworząc interdyscyplinarne instalacje, monumentalne obiekty czy prace typu site-specyfic i re-design. Zrealizowała szereg dedykowanych projektów artystycznych dla podmiotów prywatnych, jak i we współpracy z instytucjami kultury. Autorka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Uczestniczka festiwali artystycznych w kraju i za granicą) o warsztatach mówi:

„Uczestnicy proszeni są o przyniesienie dużej ilości butelek plastikowych, najlepiej tego samego typu np. po wodzie mineralnej,  w tym dużych butelek po wodzie 5 l, i innych wszelkich plastikowych materiałów drobnych, połamanych zabawek, opakowań plastikowych, szczoteczek do zębów, sztućców plastikowych i innych wszelkich rzeczy oraz tkanin, może to być dosłownie wszystko, nawet stare buty, płyty kompaktowe itp jakieś lampy stołowe, biurkowe z sieciówek, które przemienimy indywidualnie tworząc designerski obiekt".

Na koniec warsztatów będzie minikonkurs. Dla autorów najciekawszych zrobionych dzieł przewidziane są książki o tematyce „Zero Waste”!

Nowo powstałe Stowarzyszenie Wywrotka zaprasza wolontariuszy do współpracy przy działaniach Zero Waste.

Liczba miejsc ograniczona, decyduje wypełnienie formularza: http://bit.ly/2JQvTtq i motywacja do wzięcia udziału w projekcie.

Więcej informacji na FB: Stowarzyszenie Wywrotka: https://www.facebook.com/stowarzyszeniewywrotka/

Termin: 25.05.2019 r. (sobota), godzina 9.30 – 13.30 (młodzież szkolna) i 14:30 – 18:30 (seniorzy)

Miejsce: Pogodniak, ul. Krasickiego 6

Prowadząca: Monika Szpener

Udział: bezpłatny, konieczne wypełnienie formularza: http://bit.ly/2JQvTtq

Organizator: Stowarzyszenie Wywrotka

Komentarze
~26205
24.05.2019 16:02

Przychodzcie mysle że bedzie ciekawie bo znam artystke robi ciekawe rzeczy

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję