Instytucje kultury

Teatr Współczesny – Scena Nowe Sytuacje (dawna Malarnia)

Zobacz na mapie
Czy teraz otwarte?
NIE
OPIS LOKALU

Scena eksperymentu, ekscesu, debiutu i młodości. To tutaj odbywają się prapremiery kameralnych dramatów, projekty artystyczne zapraszające do współpracy młode pokolenia reżyserów. Scena Malarnia czeka na widza odważnego, ciekawego najnowszych wypowiedzi teatralnych, otwartego na ryzyko.

Malarnię otworzyła Anna Augustynowicz, tuż po objęciu funkcji dyrektora artystycznego w roku 1992. Zaplecze techniczne do malowania dekoracji nazywane malarnią zmieniła na „Malarnię” – scenę mającą już ponad 25-letnią tradycję. To tutaj Anna Augustynowicz, jak i inni reżyserzy realizowali swoje sceniczne marzenia dla kameralnej widowni (w zależności od ułożenia krzeseł może się tam zmieścić od 40 do 70 widzów). Publiczność Malarni obejrzała tu prapremiery sztuk Stiga Larssona, Marka Koterskiego, Bernarda Marie-Koltesa, czy szczecińskiego dramaturga Krzysztofa Bizia. Klasyczne teksty pojawiały się tu rzadziej, a najbardziej zapamiętany spektakl w tym nurcie, to grana przez wiele sezonów „Panna Julie” Augusta Strinberga w reż. Mariana Dworakowskiego.

W ostatnich latach najgłośniejszymi wystawieniami na Malarni były realizacje Marcina Libera – „ID” i „Utwór o matce i ojczyźnie”, zaś najpopularniejszym tytułem – „Bliżej” w reż. Norberta Rakowskiego. Swoje pierwsze kroki reżyserskie stawiali tu reżyserzy czytań scenicznych, które pod hasłem „Inwazja Barbarzyńców”, animował Piotr Ratajczak. Oprócz Marcina Libera czytania najnowszych sztuk przygotowywali tu m.in. Michał Zadara, Justyna Celeda, czy Wiktor Rubin. Scena Malarnia w tego typu projektach otwiera się także jako przestrzeń dyskusji – każdej nowej prezentacji towarzyszą spotkania z publicznością. Tak było podczas trwania projektu „Nowy Wspaniały Świat” (sezon 2008/2009) oraz „Pikseloza” (sezon 2015/2016) polegających na realizacji trzech kameralnych spektakli przez debiutantów.

fot. FROMAIR.TV (ARCHIWUM)

Gdzie?
Wały Chrobrego 3
Strona WWW
Adres e-mail
bow@wspolczesny.szczecin.pl
Telefon
(91) 489 23 23
Godziny otwarcia
Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję