wystawy

[instytucja zamknięta do 29.11.2020] WYSTAWA: Die Sonne nie świeci tak jak Słońce

FOTO: The Pickers

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Czwartek, 15.10.2020
O której godzinie?
19:00
Do kiedy?
Niedziela, 29.11.2020
Do której godziny?
19:00
Za ile?
6 i 12 zł; wstęp wolny na wernisaż i w niedziele
Opis wydarzenia
TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie serdecznie zaprasza na wystawę „Die Sonne nie świeci tak jak Słońce”. Wystawa śledzi rozwój marzenia o jednej, niepodzielonej Europie, przyjmując za punkt wyjścia rok 2004 – moment akcesji krajów postsocjalistycznych do Unii Europejskiej. Analizuje wątki pracy, migracji, oraz kulturę liberalnej modernizacji napędzanej przez UE, prezentuje prace związane z geografią kulturową i zmieniającym się postrzeganiem granic między „nową” a „starą” Europą. Prace artystów i artystek z ostatnich dwóch dekad oraz prace przygotowane specjalnie na wystawę posłużą jako studia przypadków do badania transformacji krajów Europy Środkowej z „postsocjalistycznych” do „europejskich”.

 

DIE SONNE NIE ŚWIECI TAK JAK SŁOŃCE

wystawa: 15 października - 29 listopada 2020 r.

otwarcie: 15 października 2020 r. (czwartek) o 19:00


udział biorą: Apart collective, Mikołaj Biberstein, Karolina Breguła, Adam Chodzko, Zuzanna Czebatul, Martyna Hadyńska, Michał Iwanowski, Flo Kasearu, Kijewski/Kocur, Małgorzata Mirga-Tas, Henrike Naumann, Grażyna Monika Olszewska/Rufus, Tanja Ostojić, Marko Raat, Slavs and Tatars, Société Réaliste, Franciszek Starowieyski, Mikołaj Starowieyski, Ive Tabar, Nomeda & Gediminas Urbonas

kurator: Jakub Gawkowski

aranżacja wystawy: Karolina Babińska

koordynator: Jędrzej Wijas

 

Wystawa śledzi rozwój marzenia o jednej, niepodzielonej Europie, przyjmując za punkt wyjścia rok 2004 – moment akcesji krajów postsocjalistycznych do Unii Europejskiej. Analizuje wątki pracy, migracji oraz kulturę liberalnej modernizacji napędzanej przez UE, prezentuje prace związane z geografią kulturową i zmieniającym się postrzeganiem granic między „nową” a „starą” Europą. Prace artystów i artystek z ostatnich dwóch dekad oraz prace przygotowane specjalnie na wystawę posłużą jako studia przypadków do badania transformacji krajów Europy Środkowej z „postsocjalistycznych” do „europejskich”.

Wystawa ukazuje sposoby, w jaki sztuka odbijała ekscytacje i lęki związane z przystąpieniem krajów byłego bloku wschodniego do Unii Europejskiej, oraz jak wyraża, negocjuje i poddaje krytyce ideę dążenia do zjednoczonej Europy. Wychodząc od społecznej atmosfery około roku 2004, zadaje pytanie o przebytą drogę oraz przyszłość marzenia o ponadnarodowej wspólnocie.

Wystawa osadzona jest w lokalnym kontekście położonego nieopodal granicy polsko-niemieckiej Szczecina. Zebrane w przestrzeni TRAFO dzieła są świadectwem działań skupionych na umownej granicy między Europą Środkową a Zachodnią, a także wyrazem negocjowania własnej pozycji. Ukazują metody, w jakie artyści i artystki angażują się w europejską sferę publiczną, artystyczne emanacje wyobraźni geopolitycznej, kontestowanie liberalnego modelu ekonomicznego, naprzemienne zanikanie i odnawianie się granic narodowych i klasowych. Die Sonne... jest podróżą przez niedaleką przeszłość, marzenia, lęki, przemoc i modernizację.

Wystawie towarzyszy publikacja zawierająca eseje Ievy Astahovskiej, Kornelii Kończal, Klary Kemp-Welch i Stanisława Rukszy.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję