Wielu z nas niejednokrotnie słyszało opowieści o wyjątkowo dokuczliwym, a przy tym trudnym do pozbycia się zwierzęciu, zamieszkującym strychy i przestrzennie pod dachem. Chodzi tu o niewielką, a przysparzającą sporych kłopotów kunę domową. Dlaczego obecność kuny jest uciążliwa i jak pozbyć się niechcianego lokatora – między innymi na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule!

Czy kuna jest pod ochroną, czyli z jakim przeciwnikiem mamy do czynienia?

Kuna, która mimo swojego przyjaznego wyglądu przysparza wielu kłopotów właścicielom domów jednorodzinnych i gospodarstw, to właściwie kuna domowa – ssak wielkości kota, bardzo szybki, zwinny, skoczny i doskonale się wspinający. Ma ostre zęby i masywne łapy. 

Chętnie zakłada swoje gniazda w stosach drewna, w piwnicach, a przede wszystkim na strychach i pod dachami domów czy szop. To płochliwe i ostrożne zwierzę potrafi być bardzo dokuczliwym współlokatorem – nie tylko ze względu na hałas, który szczególnie uciążliwy jest w nocy, ale także swoją pasję niszczenia wszystkiego, co wpadnie jej w zęby i pazury. 

Kuna jest aktywna w nocy, a zajmowane przez siebie pomieszczenia zanieczyszcza odchodami wydzielającymi bardzo nieprzyjemny zapach. Do tego nie jest łatwo się jej pozbyć, najlepiej więc uczynić to z pomocą profesjonalnej firmy odławiającej, tym bardziej że kuna domowa jest pod ochroną, a za jej skrzywdzenie grozi odpowiedzialność prawna.

Jak działają firmy likwidujące kuny?

W starciu z kuną domową, której chcemy pozbyć się z domu czy ogrodu, warto zdać się na wiedzę, umiejętności i doświadczenie firm zajmujących się usługami odławiania tych zwierząt. Specjaliści wiedzą bowiem, jakie zwyczaje ma kuna, a także kiedy przypadają okresy ochronne, w których nie można jej odławiać. Jak działa taka firma? 

Walka z nimi odbywa się z zastosowaniem różnych metod, z których żadna nie powoduje dla zwierzęcia szkody. Najczęściej w pierwszej kolejności wykorzystuje się klatki żywołowne, a po schwytaniu zwierzęcia, wywozi się je w okolicę, gdzie nie ma domostw – właśnie takie, bezpieczne dla zwierzaka i zgodne z literą prawa zwalczanie kun oferuje Stander.

Można także zastosować odstraszanie zapachem. Metoda ta sprawdzi się w przypadku bytowania kuny w danym miejscu od niedawna, jednak tylko pod warunkiem, że nie ma zbyt wielu otworów pozwalających na wejście zwierzęcia pod dach. Nieprzyjemny zapach spowoduje, że ten mały intruz z pewnością zmieni swoje miejsce zamieszkania. 

A ile kosztuje odłowienie kuny? Ceny różnią się nieznacznie ze względu na rejon kraju, jak również stosowaną metodę odłowu. Jednak najczęściej waha się między 1000 a 1200 zł i należy do niej doliczyć koszt dojazdu do klienta. 

Rozważając zatrudnienie specjalistów do pozbycia się kuny, dodatkowym argumentem za może być także fakt, że wyrządza ona kosztowne w usunięciu szkody, niszcząc np. izolację dachu czy przegryzając kable od instalacji elektrycznej, co w skrajnych sytuacjach może nawet skończyć się pożarem!