Zakład Wodociągów i Kanalizacji zakończył prace konserwacyjne przy pompie znajdującej się w Parku Żeromskiego. Sędziwa „berlinka” została wyczyszczona i pomalowana.
– Choć szczecinianie nie musza się bać, że w ich kranach wody zabraknie, to pracownicy ZWiK o pompy bardzo dbają – konserwują je i naprawiają tak, aby urządzenia nadal cieszyły oko mieszkańców i turystów odwiedzających Szczecin, ale były także funkcjonalne – podkreśla Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZWiK.
Na szczecińskich ulicach jest blisko 130 pomp, ale szczególnie wyróżnia się 28 z nich, tzw. „berlinki”. Zwracają uwagę przechodniów bogatą dekoracją z herbem miasta, koroną wieńczącą głowicę i wylewką w formie smoczej paszczy. Niemal wszystkie, poza jedną, która nie stoi nad studnią, wciąż działają.
– Za pomocą dźwigni opuszcza się tłok w dół cylindra. Powietrze w cylindrze spręża się, powoduje otworzenie się zaworu tłoczącego w tłoku i uchodzi. W czasie ruchu odwrotnego tłok unosi się i ssie wodę dzięki zmniejszeniu ciśnienia w cylindrze i otwarciu się zaworu ssącego w podstawie cylindra. Powtarzanie ruchów dźwignią powoduje zassanie większej ilości wody niż poprzednio, przedostanie się wody przez zawór tłoczny tłoku i wypchnięcie jej przez wylewkę – tłumaczy Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZWiK.
Historyczne pompy pochodzą z końca XIX wieku, gdy zaczęto wiercenie studni.
Komentarze
5