Najnowsze spektakle Teatru Współczesnego w Szczecinie już niedługo zobaczymy... we własnym domu. Będzie można usiąść w fotelu z kubkiem gorącej kawy lub herbaty w dłoni i po raz pierwszy – lub kolejny – obejrzeć znaczące tytuły z aktualnego repertuaru tej szczecińskiej sceny. Pierwsze prezentacje jeszcze w tym miesiącu!

Szukając nowych form kontaktu

Kiedy nie ma możliwości spotkania się z widzami w sali teatralnej, instytucje kultury poszukują nowych form dotarcia do publiczności. Postarał się o to także Teatr Współczesny w Szczecinie, który właśnie uruchomił platformę VOD. Będą na niej prezentowane przedstawienia w określonym rytmie repertuarowym, to znaczy w wybranych dniach miesiąca. Aby skorzystać z udostępnionych materiałów, już teraz warto założyć konto pod adresem www.vod.wspolczesny.szczecin.pl.

Wstrząsająca historia na początek

Jako pierwsze zapowiadane są prezentacje głośnego przedstawienia „Kaspar Hauser” w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Sztuka zostanie udostępniona widzom już podczas świąt Bożego Narodzenia. Chętni mogą zatem wybrać się na spektakl, nie wychodząc z domu i korzystając z własnych urządzeń mobilnych już 25 i 26 grudnia.

To sztuka, którą można nazwać „lekturą obowiązkową” dla teatromanów. Wstrząsająca historia tytułowego bohatera, przez wiele lat dorastającego w izolacji, bez kontaktu z ludźmi, już wcześniej zainspirowała wielu twórców (był wśród nich m.in słynny niemiecki reżyser, Werner Herzog, który w 1974 roku zrealizował film „Legenda Kaspara Hausera”). W szczecińskiej realizacji postać tę odtwarza dwoje aktorów. Reżyser wybrał do tego zadania artystyczny duet Siksa (czyli Alex Freiheit i Piotra Buratyńskiego).

Imponująca scenografia i poruszająca muzyka

Według Skrzywanka los bezbronnego chłopca może być traktowany jako zapowiedź tego, co spotkało całe grupy społeczne i narodowościowe w XX wieku – Żydów w czasie II wojny światowej, uchodźców w ostatnim czasie, w zasadzie wszystkich, którzy są inni od większości. Akcję swego spektaklu umiejscowił m.in. w scenerii, w której nasz wzrok przyciągają wspaniałe pomniki i świątynie, będące odbiciem rozwoju kultury i sztuki (to imponująca scenografia autorstwa Agaty Skwarczyńskiej). Wielkim walorem spektaklu jest też muzyka stworzona przez duet Siksa i Konstantego Usenko.

W sztuce wystąpili także m.in.: Maria Dąbrowska, Robert Gondek, Michał Lewandowski, Adam Kuzycz-Berezowski, Wiesław Orłowski, Beata Zygarlicka i Magdalena Wrani-Stachowska. W tym miesiącu spektakl był prezentowany online na krakowskim Festiwalu „Boska Komedia” i został uznany za jedno z najciekawszych wydarzeń tego przeglądu.

Spektakle biletowane, inne materiały bezpłatne

Spektakle (zarejestrowane w najlepszej jakości, specjalnie na potrzeby platformy) będą biletowane. Cena to 15 zł za kod dostępu, który można zakupić online. Pozostałe materiały można zobaczyć bez żadnych opłat i dostępne będą bez ograniczeń czasowych. Już teraz można obejrzeć serię etiud aktorskich z cyklu Czwarta Scena (z udziałem m.in. Konrada Pawickiego i Anny Januszewskiej), zrealizowanych wiosną tego roku w trakcie pierwszej długiej przerwy w funkcjonowaniu teatrów.

www.vod.wspolczesny.szczecin.pl