Od przyszłego roku program Rodzina 500+ nie będzie już administrowany przez Szczecińskie Centrum Świadczeń a Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To kontynuacja zapowiadanej przez rząd RP konsolidacji programów społecznych pod egidą ZUS-u, a nie jak dotychczas samorządów. Wcześniej ZUS przejął także wpłatę programu „Dobry start”. Sytuacja ta nie jest na rękę władzom miasta, które przyznają, że najpierw zostały zobowiązane do szybkiej organizacji procedur, by wypłacać 500+, a teraz te kompetencje równie szybko im odebrano. Będzie się to wiązać ze zwolnieniami pracowników.
Zmiany w tym zakresie zapowiadane były już na początku roku. Rząd przyjął je na początku lipca. Od 1 stycznia 2022 roku administratorem programu Rodzina 500+ będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie jak dotychczas samorządy. Wypłata pieniędzy odbywać się będzie tylko bezgotówkowo, czyli przelewem na konto, a nie do ręki. Wprowadzane zmiany ustawodawca argumentuje optymalizacją procesu obsługi świadczenia przy wykorzystaniu coraz bardziej powszechnych narzędzi, jakimi są systemy informatyczne oraz położeniem nacisku na bezgotówkowe formy wypłaty pieniędzy. W rozmowie z Radiem Plus zastępca prezydenta Szczecina, Krzysztof Soska dość gorzko skomentował całą sytuację.
– Przekazanie programu nie jest skomplikowane, czeka nas transfer danych do ZUS. Z naszego punktu widzenia to o tyle kontrowersyjne, bo najpierw byliśmy zaskoczeni decyzją i trzeba było w krótkim czasie przygotować nasze instytucje do wypłacania świadczenia. Wymagało to zatrudnienia kilkudziesięciu osób, pracujących przy programie Rodzina 500+, a teraz oddajemy ten program. Będzie to oznaczało rozstanie się z poważną częścią tych pracowników – mówi Krzysztof Soska. – Decyzje są niestety oczywiste. Część osób przesuniemy do innych zadań, ale nie jesteśmy w stanie przejąć tak wielkiej liczby pracowników – dodaje.
Sprawę skomentował również wojewoda Zbigniew Bogucki: – Te pieniądze muszą trafiać jak najsprawniej do polskich rodzin. Dzięki ZUS-owi tak właśnie będzie. Do tego na pewno będzie to bardziej oszczędne. Te pieniądze mają być jak najsprawniej transferowane do polskich rodzin, a celów społecznych, na które można wydać oszczędności, jest zawsze bardzo dużo.
Komentarze
38