Dom Kultury „Krzemień” wspólnie z Krzysztofem Spórem, a nie warszawskie Stowarzyszenie Kin Studyjnych, będą prowadzić szczecińskie Kino Pionier. „Chcemy je otworzyć z początkiem października. Będzie prowadzone przez szczecinian dla szczecinian” – zapewnia zastępca prezydenta miasta Marcin Biskupski.

W czerwcu zastępca prezydenta miasta Marcin Biskupski przekonywał, że magistrat nie może czekać do jesieni z ponownym otwarciem Kina Pionier. No cóż, mamy koniec sierpnia, kilka miesięcy ciszy i w końcu wiadomo – to jednak Dom Kultury „Krzemień” z pomocą Krzysztofa Spóra będzie prowadzić Kino Pionier.

"To kino będzie odbudowywane latami"

Dom Kultury „Krzemień” to 13. instytucja kultury w Szczecinie. Od blisko czterech lat organizuje koncerty, wydarzenia kulturalne w Podjuchach, gdzie ma swoją siedzibę. 

– Szereg spotkań, narad, rozmów za nami. Dzisiaj stoimy ze świadomością, że relacje są najważniejsze. Bez tych relacji nie ma szans poruszać się w kulturze – mówi Michał Giełzak, dyrektor Domu Kultury „Krzemień”. 

Krzysztof Spór to dziennikarz zajmujący się szeroko pojętą tematyką filmową i medialną, promotor oraz animator kultury filmowej. Znany z prowadzenia Kina Zamek i Dąbskich Wieczorów Filmowych, wielokrotnie zabierał głos w sprawie Kina Pionier i jego ratowania. W Pionierze będzie zajmować się m.in. układaniem programu i artystyczną koordynacją. 

– To kino będzie odbudowywane latami. Będziemy nad nim pracować jeszcze przez wiele miesięcy po jego otwarciu. Jest bardzo wiele rzeczy do zrobienia, zbudowania całego zespołu i myśli, jak to kino ma funkcjonować. Z Kasią Błażewicz (nowa kierownik Kina Pionier - red.) jesteśmy w tym projekcie od niedawna i dostrzegamy masę problemów – przyznaje Krzysztof Spór. 

"Plan, aby działały obie sale"

Ponowne otwarcie planowane jest na październik br. Do tego czasu ma zostać wymieniony projektor z Kiniarni, która przez ostatnie miesiące była wyłączona z użytkowania. 

- Moim planem jest, aby 1 października działały obie sale. To, że projektory są w fatalnym stanie, było wiadome już w trakcie kupowania kina. Od kilkunastu dni prowadzę rozmowy na ten temat. Brać kiniarska potrafi sobie pomóc - podkreśla Krzysztof Spór. - Jeśli nie uda mi się uruchomić tego kina, to będzie dla mnie słaba sytuacja. Chciałbym, aby to właśnie tego dnia można było obejrzeć tutaj bardzo dobry, oczekiwany przez wszystkich film.

- Koncepcji mamy bardzo dużo, nie przewidujemy diametralnych zmian. Naszym priorytetem jest to, aby Pionier w ogóle zaczął działać. Chcemy jak najszybciej zaprosić widzów - dodaje Katarzyna Błażewicz, nowa kierownik Kina Pionier.

W planach jest całotygodniowa działalność Kina Pionier. W godzinach popołudniowych głównie dla mieszkańców, a w godzinach porannych - to już zależy od stworzenia programów dla szkół i seniorów. 

Dlaczego z Warszawą nie wyszło?

Dlaczego miastu nie wyszła współpraca z warszawskim Stowarzyszeniem Kin Studyjnych?

- To nie jest tak, że sie nie udało. W trakcie rozmów i negocjacji mieliśmy inne spojrzenie na pewne sprawy - uważa Marcin Biskupski.

Na gruntowny remont potrzebne jest minimum kilka milionów złotych. Obecnie trwają prace porządkowe i "skromny remont" toalet.