W najbliższą niedzielę wybierzemy radnych osiedlowych. Mieszkańcy 32 szczecińskich osiedli zdecydują kto przez najbliższe cztery lata będzie dbał o rozwój ich najbliższego otoczenia.

Rada Osiedla to najniższa jednostka samorządu terytorialnego. Do jej zadań należy reprezentowanie interesów mieszkańców osiedla na szeroko pojętym forum miasta. Teoretycznie kompetencje Rad sprowadzają się do roli opiniodawczej oraz wnioskodawczej. W praktyce, w ramach tych ograniczonych uprawnień można jednak osiągnąć całkiem sporo. Tor kolarski dla BMX’ów, nowe place zabaw, kółko modelarskie, drużyna piłkarska, coroczna wigilia dla osób bezdomnych - wylicza wymierne efekty działań Rady Osiedla Drzetowo – Grabowo jej przewodniczący, Henryk Szelągiewicz – Organizujemy dla dzieciaków mikołajki, bezpłatne wyjścia do teatru, nie zapominamy też o najstarszych, organizując im możliwość rozwijania zainteresowań w ramach klubu seniora. W gestii Rad Osiedla jest również koordynowanie prac grup utrzymujących na ulicach czystość. Wszystkie te drobne aspekty codziennej egzystencji, bezpośrednio przekładają się na komfort życia mieszkańców.

Rada Pierwszego Kontaktu

Rola Rad Osiedla i ich wpływ na życie przeciętnego Kowalskiego jest zwykle nieznana lub niedoceniana. W mediach pojawiają się informacje na ich temat jedynie w okresie przedwyborczym i to zazwyczaj w formie krótkich wzmianek W rezultacie mieszkańcy często nie znają mechanizmów działania Rady. Ludzie nie wykorzystują podstawowych instrumentów stworzonych dla nich. Dwa razy w tygodniu prowadzimy specjalne dyżury dla mieszkańców, tłumów jednak nie ma- mówi Szelągiewicz. Co prawda, jak przyznają radni, petenci przychodzą zwykle ze sprawami których załatwienie przekracza kompetencje Rady. Jednak i w takich przypadkach starają się pomóc, przekazując sprawę dalej, czy interweniując u opieszałych urzędników. Brak wystarczającej informacji sprawia jednak, że mieszkańcy ze swoimi problemami często nie trafiają do radnych, a to przecież oni są najlepiej zorientowani w osiedlowych problemach.

Kryzys społeczeństwa obywatelskiego

W tym roku wybory nie odbędą się na pięciu osiedlach. Powód jest prozaiczny. Kandydatów zgłosiło się tam mniej lub dokładnie tylu, ile jest mandatów do obsadzenia. Trudno znaleźć wielu chętnych do zaangażowania się w nieprzynoszącą żadnych dochodów działalność. Trzeba mieć żyłkę społecznika – uśmiecha się Bronisław Winiarski, radny osiedla od dwóch kadencji – W 2003 roku w wyborach na naszym osiedlu stratowały 33 osoby, cztery lata później 25, obecnie o 15 miejsc ubiega się zaledwie 17 kandydatów. Spadek liczby osób zaangażowanych w życie lokalnych społeczności odnotowuje się w większości z obwodów wyborczych, choć są i pozytywne wyjątki. Liczba aspirujących o miejsca w Radach Osiedli: NIebuszewo - Bolinko, Dąbie i Zdroje dwukrotnie przewyższa ustawowo przewidzianą ilość mandatów. Generalnie jednak widoczny jest brak zainteresowania mieszkańców sprawami osiedla. Wyczerpała się formuła współpracy w ramach Rad Osiedla- tłumaczy Szelągiewicz- konieczne jest wypracowanie nowych rozwiązań. Wszystko to przekłada się na frekwencję wyborczą. Podczas poprzedniego głosowania wyniosła ona w skali całego miasta zaledwie 3 %.

Jak głosować

Wy bory odbędą się w niedzielę 22 maja. Głosować będzie można w godzinach od 9 do 18. W tym czasie, aby zapewnić jak najwyższą frekwencję, przejazdy środkami komunikacji miejskiej będą bezpłatne. Wybierając się do Osiedlowej Komisji Wyborczej nie wolno zapomnieć o dokumencie tożsamości, który pozwoli zweryfikować miejsce naszego zamieszkania. Głosujemy stawiając znak X przy nazwisku kandydata. Na formularzu wyborczym w zależności od wielkości osiedla można wskazać maksymalnie 8 lub 11 kandydatów.

 

 

Adresy Osiedlowych Komisji Wyborczych:

 

Arkońskie - Niemierzyn

Rada Osiedla Arkońskie – Niemierzyn, ul. Judyma 1

 

Niebuszewo Bolinko

Rada Osiedla Niebuszewo Bolinko, ul. Niemcewicza 39/2

 

Bukowe - Klęskowo

Szkoła Podstawowa Nr 74, ul. Seledynowa 50

 

Centrum

Centrum Kształcenia Sportowego, ul. Mazurska 40

 

Dąbie

III Liceum Ogólnokształcące, ul. Pomorska 150

 

Drzetowo – Grabowo

Gimnazjum Nr 8, ul. Dubois 38

 

Głębokie - Pilchowo

Publiczna Szkoła Podstawowa „Na Głębokim”, ul. Jaworowa 41

 

Golęcino - Gocław

Szkoła Podstawowa nr 14, ul. Strzałowska 27a

 

Gumieńce

IV Liceum Ogólnokształcące, ul. Kingi 2

 

Kijewo

Sala Parafialna, ul. Orla 12

 

Łękno

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi, Al. Wojska Polskiego 119

 

Majowe

Gimnazjum Nr 7, ul. Nałkowskiej 33

 

Międzyodrze – Wyspa Pucka

Portowy Samodzielny Publiczny ZOZ, ul. Energetyków 2

 

Nowe Miasto

Szkoła Podstawowa Nr 61, ul. 3-go Maja 4/7

 

Osów

Sala Parafialna, ul. Miodowa 36a

 

Płonia, Śmierdnica, Jezierzyce

Warsztaty Terapii Zajęciowej, ul. Przyszłości 21

 

Podjuchy

Szkoła Podstawowa Nr 12, ul. F. Szarego 12

 

Pogodno

Gimnazjum Nr 1, ul. Reymonta 23

 

Pomorzany

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 3, ul. Orawska 1

 

Skolwin

Dom Kultury Klub Skolwin, ul. Stołczyńska 163

 

 

Stołczyn

Rada Osiedla Stołczyn, ul. Kościelna 42

 

Śródmieście Zachód

Gimnazjum Nr 26, ul. Małkowskiego 12

 

Stare Miasto

Szkoła Podstawowa Nr 63, ul. Grodzka 23

 

Świerczewo

Szkoła Podstawowa Nr 51, ul. Jodłowa 21

 

Turzyn

Rada Osiedla Turzyn, ul. Pocztowa 17

 

Warszewo

Rada Osiedla Warszawo, ul. Szczecińska 12

 

Wielgowo - Sławociesze

Zespół Szkół Nr 13, ul. Bałtycka 1a

 

Załom

Przedszkole Publiczne Nr 11, Osiedle Kasztanowe 54

 

Zawadzkiego – Klonowica

Dom Pomocy Społecznej, ul. Romera 21/29

 

Zdroje

Zespół Szkół Nr 1, ul. Młodzieży Polskiej 9

 

Żelechowa

Szkoła Podstawowa Nr 42, ul. Hoża 25

 

Żydowce - Klucz

Rada Osiedla Żydowce – Klucz, ul. Rymarska 46/1a

 

Na osiedlach: Niebuszewo, Śródmieście Północ, Bukowo, Krzekowo – Bezrzecze, Słoneczne wybory ze względu na zbyt małą liczbę kandydatów nie odbędą się.