Przypadki chodzą po ludziach. Zdarza się, że zgubimy portfel lub sam dokument tożsamości, czyli dowód osobisty. Jeśli puścimy to w niepamięć, może się okazać, że ktoś się pod nas podszył i – na przykład – wyłudził kredyt. Aby zabezpieczyć się przed oszustwem, należy jak najszybciej zastrzec nasz dowód.

Zastrzeżenie dowodu jest prostsze, niż myślisz

Codziennie mnóstwo ludzi gubi swoje dokumenty lub ktoś im je kradnie. Co w takim przypadku robić? Oczywiście w sytuacji kradzieży należy zgłosić ten fakt na policję, która wystawi nam zaświadczenie o przyjęciu zgłoszenia oraz podejmie kroki w celu ustalenia sprawcy. Powinniśmy również zgłosić utratę dokumentów w urzędzie, który je wystawia, a następnie złożyć wniosek o nowe. Za granicą natomiast udajemy się do placówki konsularnej, która wystawia dokument tymczasowy.

Jednak problemy urzędowe to nasze najmniejsze zmartwienie. Niezwykle istotne jest zastrzeżenie dowodu osobistego w banku. Zapobiegnie to próbom oszustwa jak np. wyłudzenie kredytu. Co istotne, dowód możemy zastrzec w każdym banku – nawet jeśli nie posiadamy w nim konta. Wszystkie duże banki na terenie kraju przyjmują takie zgłoszenia telefonicznie. Im szybciej to zrobimy, tym mniejsze prawdopodobieństwo przykrych dla nas konsekwencji.

Jednak to niejedyna możliwość, aby uchronić się przed różnymi wyłudzeniami. Istnieją jeszcze inne sposoby ochrony naszych danych.

Alerty w BIK – dobry sposób na ochronę danych

Niekoniecznie musimy coś zgubić, aby się chronić. Działanie prewencyjne jest wskazane. W końcu nasze wrażliwe dane znajdują się nie tylko na fizycznych dokumentach. Wielokrotnie podajemy je także w internecie. Niestety, coraz częściej słyszy się o różnych wyciekach z baz danych, dlatego lepiej dmuchać na zimne. To takie zastrzeżenie dowodu online – w końcu chronimy te same dane, które się na nim znajdują.

Jednym z pomocnych rozwiązań są alerty BIK. Wystarczy założyć konto na stronie Biura Informacji Kredytowej i uruchomić wspomniane alerty. System od razu nas poinformuje, kiedy ktoś będzie chciał się posłużyć naszymi danymi. Otrzymamy maila oraz sms-a, które będą zawierać wszystkie kluczowe informacje na temat zdarzenia. Jeśli to nie nasze działanie, natychmiast powinniśmy zastrzec dowód osobisty. Robiąc to w BIK-u, informacja te automatycznie kierowana jest do wszystkich banków.

Konto w BIK jest darmowe przez rok. Następnie możemy je zamknąć lub zasubskrybować – kosztuje to 24 zł rocznie.

Zastrzeż dane w KRD

BIK to jedno, ale warto też założyć konto w KRD. Z prostego powodu – BIK obsługuje przede wszystkim banki, natomiast Krajowy Rejestr Dłużników monitoruje też firmy pożyczkowe. Nie oszukujmy się – oszuści korzystają głównie z nich, ponieważ nie prześwietlają one klientów aż tak dokładnie.

Podobnie jak w BIK, wchodzimy na stronę KRD i zakładamy konto FairPlay. Jeśli nasze dane wpadły w niepowołane ręce i ktoś będzie chciał z nich skorzystać, otrzymamy alert i będziemy mogli szybko zapobiec wyłudzeniu.

Źródło: https://www.casfera.pl/zgubiles-dokument-zastrzez-go/