Wirtualny bitcoin porusza wyobraźnię osób na całym świecie. Uwagę poświęcają mu nie tylko osoby, które chciałyby zainwestować w tą popularną kryptowalutę, ale także wiele wybitnych ekonomistów. W ostatnich latach jego tematyka gości na łamach prasy gospodarczej. Jakie są zalety i wady bitcoina?
Czym jest bitcoin?
Bitcoin jest wirtualną kryptowalutą. Jego początki sięgają 2009 roku, kiedy to na internetowy rynek trafiły cyfrowe pieniądze. Wprowadzili je nieznani autorzy, którzy użyli pseudonimu Satoshi Nakamoto. Kryptowaluta wykorzystuje zaawansowaną technikę kryptografii oraz sieć wymiany peer-to-peer (P2P). Szyfrowanie danych gwarantuje wysokie bezpieczeństwo transakcji, dlatego bitcoiny coraz chętniej stosowane są w rozmaitych transakcjach elektronicznych.
Jak stosuje się bitcoiny?
Anonimowi twórcy bitcoinów zainspirowali się złotem wydobywanym niegdyś na bardzo szeroką skalę. Jak pozyskać bitcoina? Poprzez udostępnienie mocy obliczeniowej swojego komputera. Użytkowników sieci określa się terminem górników. Moc obliczeniowa udostępnionych przez nich komputerów jest niezbędna, aby móc realizować w sieci transakcje za pomocą bitcoinów. Kurs bitcoina jest bardzo niestabilny, ale jego wysoka cena sprawia, że szanse wydobycia nawet jednej monety najczęściej pozostają poza zasięgiem przeciętnego użytkownika komputera.
Górnicy wydobywający bitcoiny najczęściej posiadają całe farmy potężnych serwerów o bardzo dużej mocy obliczeniowej. Można więc przyrównać to do całej kopalni złota nastawionej na odkrywki i wydobycia oraz szczęśliwego przypadku znalezienia małej sztabki (wygenerowania monety). Istnieje także pewien haczyk. „Wykopaliska” są regulowane – im więcej górników w określonym czasie pracuje nad pozyskaniem wirtualnych monet, tym zadanie staje się jeszcze bardziej trudniejsze. Rezygnowanie wielu zniecierpliwionych brakiem efektów poszukiwaczy zwiększa zaś szanse pozostałych, co zachęca nowych górników do prac.
Zalety bitcoina
Bitcoin należy do zdecentralizowanych kryptowalut, które są bardzo wygodne w użytkowaniu. Dobrze sprawdza się przy transakcjach międzynarodowych, ponieważ nie generuje dodatkowych kosztów związanych z przewalutowaniem. Przy tradycyjnych płatnościach elektronicznych koszty przewalutowania są dość wysokie. Kolejnym plusem jest szybkość przesyłania. Płatność w bitcoinach błyskawicznie trafia do odbiorcy – nie ma znaczenia w jakim kraju aktualnie się znajdują obie strony transakcji. Kryptowaluta uchodzi za bezpieczniejszą od tradycyjnych przelewów walutowych. Utrata lub kradzież bitcoinów może się wprawdzie zdarzyć, ale takie przypadki są marginalne w porównaniu do włamań na tradycyjne konta bankowe
Za operowaniem bitcoinami przemawia także inny fakt. Otóż ta kryptowaluta jest odporna na inflację. Tutaj nie istnieje niebezpieczeństwo „dodrukowania” przez którekolwiek państwo dodatkowych pieniędzy, co obniża ich wartość na międzynarodowym rynku i powoduje galopującą inflację. Zasoby bitcoinów w obiegu mają dojść do konkretnej bariery – twórcy założyli 21 milionów (obecnie w obiegu jest nieco ponad połowa tej kwoty). Wielu użytkowników wybiera płatność bitcoinami przede wszystkim ze względu na pełną anonimowość transakcji.
Wady bitcoinów
Bitcoiny mają swoje liczne zalety. Warto jednak pamiętać, że wirtualna waluta nie pozostaje również bez wad. Cyfrowe monety funkcjonują poza tradycyjnym obiegiem finansowym. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że nie mają one swojego banku centralnego, a ich obieg nie jest kontrolowany przez żadne instytucje finansowe. Nie są zależne od żadnego państwa. Z jednej strony taka niezależność postrzegana jest jako plus. Z drugiej jednak sprawia, że kurs bitcoinów jest bardzo podatny na wszelkiego typu spekulacje. Żadna gospodarka państwowa nie odpowiada bowiem za ich stabilność i wartość swoim autorytetem.
Wystarczy zaobserwować skoki kursów bitcoina, aby zauważyć, że wahania są tutaj ogromne. Masowy entuzjazm społeczności internetowej potrafi w jednej chwili windować wartość tej cyfrowej kryptowaluty. Sceptycyzm, co do sensu wydobycia monet w pewnych momentach prowadzi zaś do bardzo ostrego spadku w dół. Zakaz Chin o wstrzymaniu wymiany tej elektronicznej waluty w bankach sprawił, że w pewnym momencie kurs bitcoina spadł prawie o połowę. Tradycyjne waluty narodowe wprawdzie również mają ruchome kursy, ale nawet poważne krachy na giełdzie czy problemy gospodarcze nie prowadzą do tak szybkiego i dużego spadku na wartości. W praktyce więc posiadanie na firmowym koncie dużej ilości bitcoinów niesie za sobą ogromne ryzyko.
Kolejną słabą stroną bitcoina jest całkowita anonimowość podczas przeprowadzanych z jego użyciem transakcji. Brak zapisywania przez jednostkę centralną jakichkolwiek danych nadawcy i odbiorcy może prowadzić do nadużyć. Przesył bitcoinów nie jest kontrolowany przez instytucje państwowe czy międzynarodowe, jest szybki i gwarantuje pełną anonimowość. Czyż może być lepsza okazja dla przestępców? Niestety upodobali sobie oni tę walutę i w ten sposób często opłacane są podejrzane transakcje. Szersze użycie bitcoinów przez organizacje przestępcze może zaś prowadzić do prób zdelegalizowania tej wirtualnej waluty przez rządy poszczególnych państw. Większość z nich patrzy na kryptowaluty nieprzychylnym okiem.
Warto jednak podkreślić, że waluta ta obecnie jest w pełni legalna w Niemczech, gdzie można używać bitcoinów nie tylko do handlu, ale także… opłacania podatków.
Komentarze
2