Chociaż to dobrze płatna branża, która oferuje wiele możliwości i ciekawą drogę rozwoju, IT wciąż jest domeną mężczyzn. Dlatego w Szczecinie - w ramach inicjatywy Rails Girls - powstaje teledysk zachęcający płeć piękną do zapoznania się ze światem nowoczesnych technologii i związania życia zawodowego z branżą IT.

Tylko 13,44% ogółu studentów kierunków informatycznych w Polsce stanowią kobiety – wynika z raportu „Kobiety na politechnikach 2015”. Choć sektor IT gwarantuje wysokie zarobki i atrakcyjną ścieżkę kariery, kobiety wciąż niechętnie kształcą się na kierunkach technicznych i stereotypowo postrzegają branżę informatyczną jako przeznaczoną dla mężczyzn.

29 na 1000

Według danych za rok akademicki 2014/15 na wielu wydziałach uczelni technicznych w Polsce udział kobiet nie przekracza kilku procent. Wciąż najmniej kobiet studiuje na kierunkach stricte technicznych, a zwłaszcza informatycznych, pomimo tego, że prawie 50% uczennic szkół średnich przyznaje, że lubi informatykę. Podobnie sytuacja wygląda w całej Europie - według szacunków Komisji Europejskiej na 1000 kobiet z wykształceniem wyższym tylko 29 posiada dyplom w dziedzinie IT i tylko 4 na 1000 podejmuje w przyszłości pracę w tej branży.

Tak niska liczba kobiet studiujących kierunki informatyczne przekłada się również na niewielką ilość kobiet pracujących w branży nowoczesnych technologii – stanowią one ok. 10% specjalistów IT.

- Traci na tym nie tylko branża, ale cała gospodarka. Traci również płeć żeńska, ponieważ kobiety pracujące w branży informatycznej zarabiają statystycznie prawie 9% więcej niż kobiety w innych sektorach gospodarki i mają większe możliwości elastycznego kształtowania swojego czasu pracy – wskazuje Marzena Zasińska-Igła, organizatorka inicjatywy Rails Girls w Szczecinie, kierowanej do pasjonatek nowoczesnych technologii.

Kobiet widzą tyle co mężczyźni

Według ekspertów stopień wiedzy i umiejętności informatycznych reprezentowany przez mężczyzn i kobiety jest podobny, a mała liczba kobiet w IT jest efektem stereotypów. Co więcej, fakt, że kobiety nie decydują się na studia i pracę w branży IT, nie oznacza wcale, że nie interesują się nowoczesnymi technologiami

Warsztaty Rails Girls Szczecin, podczas których wprowadzamy dziewczyny w świat nowoczesnych technologii i uczymy je podstaw programowania, cieszą się ogromną popularnością – na jedno miejsce mamy średnio ok. 7 zgłoszeń – dodaje Marzena Zasińska-Igła.

Wciąż brakuje specjalistów IT

O kobiety w branży IT coraz bardziej upomina się rynek. Obecnie w całej Europie brakuje ok. pół miliona specjalistów IT, a dynamiczny rozwój sektora sprawia, że do 2020 roku liczba ta może wzrosnąć do miliona. Stale rosnący niedobór pracowników sprawia, że pracodawcy z branży IT coraz częściej zatrudniają osoby bez informatycznego wykształcenia. Mniejszą uwagę przywiązują do dyplomu ukończenia kierunku IT, a większe znaczenie ma dla nich pasja, zrealizowane nawet hobbystycznie projekty, przebyte kursy oraz determinacja do nauki i rozwoju. Doceniają także kompetencje miękkie kobiet.

Zespoły mieszane są efektywniejsze, kobiety mają szerszy ogląd na różne problemy, pojawiające się w trakcie realizacji projektów IT, są również bardziej skłonne do kompromisów i szukania wyjścia z trudnej sytuacji. Kompetencjami nie ustępują mężczyznom – mówi Aleksander Małaszkiewicz, programista i właściciel firmy Fractal Soft.

Sesja fotograficzna i teledysk

Dla pasjonatek nowoczesnych technologii organizatorki szczecińskiej edycji Rails Girls postanowiły przygotować sesję fotograficzną i teledysk promujący informatykę jako dziedzinę dla kobiet.
Naszym celem jest nie tyle namawianie dziewcząt na konkretne kierunki studiów, ale pokazanie, że branża IT to nie klub dla chłopców. Przyjazne technologie, takie jak np. Ruby on Rails, mogą być inspiracją do poszukiwania własnych pomysłów na kobiecy start-up czy też początkiem samodzielnego odkrywania, z jakich warstw tak naprawdę składa się Internet i jak można go współtworzyć. A ponieważ jeden obraz to tysiąc słów, chcemy nasz przekaz do dziewcząt skierować w formie obrazu i dźwięku – wyjaśnia Kamila Kijo z Rails Girls Szczecin.

Docelowo teledysk ma przedstawiać krótkie historie 10 pasjonatek IT, które opowiedzą o swoich motywacjach. Podkładem muzycznym będzie cover piosenki zespołu Eurythmics "Sisters Are Doin' It For Themselves" w wykonaniu zespołu Out of Mind ze Stargardu Szczecińskiego. Projekt trafił na wspieram.to – platformę, za pośrednictwem której społeczność finansuje wybrane inicjatywy. Można go wesprzeć pod linkiem: https://wspieram.to/railsgirls