Na budowie Teatru Polskiego w Szczecinie zawisła wiecha. To symbol zakończenia prac konstrukcyjnych w nowym budynku teatru, który będzie „zatopiony” w skarpie Wałów Chrobrego. – Jestem pod ogromnym wrażeniem wizji artystycznej architektów, jakości wykonania oraz pomysłu na nowy Teatr Polski w polskim Szczecinie. To będzie jedna z ikon naszego miasta – mówił podczas uroczystości zawieszenia wiechy Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki.

Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie nie zwalnia tempa. Przypomnijmy, że pół roku temu odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nowy budynek Teatru Polskiego. Natomiast w środę (8 grudnia) powieszono już wiechę, która oznacza zakończenie prac konstrukcyjnych. Nowy obiekt powstaje w skarpie odrzańskiej przy starym gmachu teatru przy ulicy Swarożyca.

– Jest zimno, ale dzień jest piękny. Przed nami jeszcze piękniejszy czas. Z każdym dniem ten obiekt rośnie i powoduje, że realizują się nasze marzenia. Dzisiaj powiesiliśmy wiechę, która jest symbolem zakończenia bardzo ważnego etapu – mówił Adam Opatowicz, dyrektor Teatru Polskiego w Szczecinie. – Będzie bardzo dużo wspaniałych miejsc. Każde inne, inspirujące, z własną aurą. Wspólnie będą tworzyć wspaniałe miejsce kultury.

Dyrektor szczecińskiego Teatru Polskiego zapytany o Sylwestra 2022/2023 w nowej siedzibie odpowiedział, że „nie wyklucza takiej opcji”.

Dodajmy, że obecnie prace budowlane prowadzone są zgodnie z harmonogramem.

– Mamy nadzieję, że już nic nam nie pokrzyżuje planów i na wiosnę zakończymy prace – dodał Jarosław Maślanka, dyrektor rejonu zachodniopomorskiego w firmie Budimex.

„Szczecin i Pomorze Zachodnie uwielbiają teatr i łakną sztuki”

Przypomnijmy, że rozbudowa realizowana jest w oparciu o projekt konkursowy Atelier Loegler z 2010 roku. ­

– O teatrze dla Szczecina mówiło się od dziesięcioleci. Mieszkańcy marzyli o tym, aby w mieście wybudować scenę dramatyczną, której dotychczas nie było – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Wczoraj obchodziłem 11. rocznicę sprawowania zaszczytnej misji, jaką jest bycie marszałkiem. Dzisiejszą uroczystość postrzegam jako osobisty prezent.

Na budowie Teatru Polskiego pojawił się również Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki.

– Bez wizji pana marszałka Olgierda Geblewicza i jego zaangażowania, nie bylibyśmy dzisiaj w tym miejscu. Życzę, aby budowa została jak najszybciej sfinalizowana, aby artyści mogli jak najszybciej wejść na nowe sceny, a widownię wypełniła publiczność. Szczecin i Pomorze Zachodnie uwielbiają teatr i łakną sztuki. Jestem pewien, że do tych wspaniałych obiektów szybko wprowadzi się życie. I to na najwyższym, artystycznym poziomie.

Scena szekspirowska z przeszklonym dachem

W zabytkowym gmachu Teatru Polskiego odnowiona zostanie główna scena teatralna. Remont obejmuje również scenę kabaretową na parterze, obok której powstanie sala prób czytanych. Drugie piętro zarezerwowane jest dla pokoi gościnnych i sali klubowej.

W nowej części Teatru Polskiego powstaną trzy nowoczesne sceny z profesjonalnym zapleczem – scena główna, scena szekspirowska i scena eksperymentalna. Wejście do żelbetowo-szklanej konstrukcji, która będzie „zatopiona” w nadodrzańskiej skarpie, znajdzie się od strony ul. Jana z Kolna.

Teraz ekipa Budimexu rozpocznie prace związane z zakrywaniem dachu nowego budynku. Natomiast w starym obiekcie zaawansowane są już prace wykończeniowe.

– Na dzień dzisiejszy wybudowaliśmy ponad 16 tysięcy metrów sześciennych betonu oraz prawie 1400 ton stali. Wywieźliśmy 20 tysięcy metrów sześciennych gruzu oraz 65 tysięcy metrów sześciennych gruntu pod całym teatrem ­– dodał Jarosław Maślanka.

Dodajmy, że na dachu nowego budynku znajdzie się ogólnodostępny teren rekreacyjny, z którego będzie roztaczać się widok na Międzyodrze. Koszt prac to 196 mln zł, z czego blisko 82 mln zł to dofinansowanie unijne.