Kolejne spotkanie samorządowców Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego odbyło się w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Gospodarzem wydarzenia była wójt gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz, a spotkanie poprowadził prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Samorządowcy podsumowali rok 2022 oraz dyskutowali o priorytetach na rok 2023. Dyskusja dotyczyła zarówno Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, nowej perspektywy unijnej, jak i problemów ekonomicznych, z którymi borykają się wszystkie samorządy w Polsce.

Podsumowania i perspektywy

Zatwierdzenie planu finansowego na rok 2023 i aktualizacja informacji o inwestycjach prowadzonych na terenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Nie brakowało też pytań dotyczących nowej perspektywy unijnej. O tym wszystkim dyskutowano podczas spotkania samorządowców SOM, które odbyło się w Przecławiu.

– Rok 2023 to kończenie inwestycji, które jeszcze są w realizacji. Jest kilka zadań, które trwają i kilka, które uda nam się wykonać dzięki oszczędnościom po zakończonych projektach. Uda nam się więc zrealizować dodatkowe zadania, by wykorzystać środki, które pozostały samorządom. Żadna złotówka nie zostanie zmarnowana – mówi Roman Walaszkowski, dyrektor Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

W Stargardzie zmodernizowane zostanie oświetlenie uliczne, w Stepnicy powstanie nowy, bezpieczny ciąg pieszo-rowerowy, a w Goleniowie nowa ścieżka rowerowa. Swoje zadania do przyszłorocznego budżetu dołożą także Gryfino i Stare Czarnowo.

Jaki był rok 2022 dla naszej metropolii? – Ten rok kończymy z ulgą i dumą, ile udało się zrobić. Trudności było jednak mnóstwo. Jest w nas wszystkich duża niepewność dotycząca przyszłości. Wyzwaniem jest np. zaplanowanie wkładu własnego do kolejnych inwestycji – mówi dyrektor SSOM.

Szczecin otrzyma środki na zakup nowych autobusów

W opinii prezydenta Szczecina Piotra Krzystka Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego skutecznie prowadzi inwestycje międzygminne. Sukcesem jest wydatkowanie środków, efektywność prowadzonych inwestycji oraz postępująca integracja samorządów. Trwają prace nad Szczecińską Koleją Metropolitalną, a środki z mechanizmu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w kolejnych latach mogą być ważnym kołem zamachowym rozwoju gmin. To ważne, bo ostatnie miesiące przynosiły wiele pytań odnośnie tego, czy polityka krajowa nie zablokuje samorządom szans na spokojne prowadzenie i planowanie inwestycji

– Spotykamy się często, bo wiele projektów unijnych jest realizowanych w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym. Wciąż czekamy na Szczecińską Kolej Metropolitalną, ale to właśnie ZIT-y 2014-2020, które są w końcowej fazie realizacyjnej, były tematem spotkania. Mamy pewne oszczędności to są środki, które były rozdzielane w ostatnim czasie. Szczecin otrzyma uzupełniające dofinansowanie na zakup niskoemisyjnych autobusów – mówi prezydent Szczecina Piotr Krzystek. – Rozmawialiśmy podczas spotkania o SUMPie, czyli zintegrowanym planie mobilności miejskiej dla naszego obszaru metropolitalnego. Kolejny temat to program operacyjny FEnIKS 2021-2027 oraz sytuacja samorządów naszego obszaru metropolitalnego – dodaje.

Spotkanie samorządowców uzupełnione było zwiedzaniem Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Przecławiu. Samorządowcy mieli okazję poznać instytucję oraz jej plany na najbliższe miesiące.

Najnowszy biuletyn SOM do pobrania tutaj:

http://zit-som.szczecin.pl/images/e-biuletyn/2022_03_e-biuletyn_zit_som.pdf