Pierwsze prace związane z przebudową i przedłużeniem ul. Bożeny związane są z porządkowaniem i przygotowywaniem terenu. Wycięto chaszcze i niektóre mniejsze drzewa, ale uratowano m.in. klon jesionolistny.

Najwięcej pracy jest w miejscu, w którym do tej pory przebiegała tylko wąska ścieżka w otoczeniu dzikiej zieleni. Chodzi o odcinek od strony ul. Sczanieckiej.

– Prace skupiają się głównie na zabezpieczeniu drzew, które znajdować się będą w bliskim sąsiedztwie prowadzonych robót budowlanych. Wykonywane jest odeskowanie pni i w niedługim czasie, wyznaczone zostaną również strefy ochrony drzew – informuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji.

Zabezpieczony i poddany zabiegom pielęgnacyjnym został m.in. wielopniowy klon jesionolistny. Dzięki usunięciu posuszu i cięciom formującym, jego żywotność ma zostać przedłużona. Wykonawca za kilka dni dokona również przesadzenia kilku drzew.

Jak będzie wyglądała ul. Bożeny po przebudowie?

Na już teraz wyłożonym betonowymi płytami odcinku (od strony ul. 1 Maja) pojawi się nowa nawierzchnia. Po jednej stronie powstanie chodnik, wytyczone zostaną prostopadłe miejsca parkingowe.

Podobnie po zakończeniu inwestycji będzie wyglądał dalszy fragment ulicy, dziś gruntowa droga, przechodząca w wąską ścieżkę w kierunku ul. Sczanieckiej. Od strony przystanku Wilcza Wiadukt nie będzie wjazdu dla samochodów, przewidziano wyłącznie ciąg pieszo-rowerowy. W pobliżu będzie północne wyjście z Fabryki Wody.

Wykonawcą jest Firma Drogowo-Budowlana MTM SA. Koszt wszystkich prac to ponad 13,5 mln zł. Powinny zakończyć się najpóźniej w lipcu 2023 roku. Ulica Bożneny stanie się wówczas zapleczem parkingowym dla Fabryki Wody.