Wcześniej podawano, że odbiory prac prowadzonych na Stadionie Miejskim zakończą się do 30 czerwca. Teraz oficjalnie wiadomo już, że to nierealne. Wykonawca wystąpił o przesunięcie terminu realizacji robót budowlanych do sierpnia.

Na razie kibice mogą korzystać z połowy stadionu. Na przebudowywanym obiekcie wciąż trwają prace wykończeniowe, przede wszystkim w pomieszczeniach pod trybuną północną.

– Aktualny stan zaawansowania prac nie pozwala wykonawcy na przeprowadzenie odbioru z końcem czerwca br. – informuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie.

Tłumaczą opóźnienie pandemią, wojną i niespodziankami na placu budowy

Wykonawca – spółka Stadion Szczecin Korporacja Budowlana Doraco – tłumaczy, że przez pandemię koronawirusa zostały zakłócone łańcuchy dostaw, a wojna w Ukrainie wpłynęła na braki kadrowe u podwykonawców. Na opóźnienie w pracach miały przełożyć się również niewybuchy i tunele odkryte podczas prac ziemnych oraz konieczność wykonania robót dodatkowych.

– To m.in. te czynniki są powodem wystąpienia wykonawcy z wnioskiem o wydłużenie terminu realizacji robót budowlanych do sierpnia br. – mówi Piotr Zieliński.

Odbiory wymagają skrupulatności, bez „ponaglania służb”

Prezes Pogoni Jarosław Mroczek mówił niedawno, że jego zdaniem realny termin udostępnienia kibicom całego stadionu to właśnie sierpień. Dodał, że jako klub będą dopingować miasto do jak najszybszego przeprowadzenia odbiorów.

– Sama procedura uzyskiwania niezbędnych zgód, jak i pozwoleń wymaga skrupulatności. Będzie realizowana zgodnie z przepisami i bez ponaglania służb za to odpowiedzialnych. Miasto, jak i nadzorujący zadanie, chcą oddać do użytkowania obiekt sprawny i przede wszystkim bezpieczny – odpowiada rzecznik Szczecińskich Inwestycji Miejskich.

Trybuna północna będzie sercem przebudowanego stadionu

Najwięcej do zrobienia pozostaje w ramach prac wykończeniowych trybuny północnej. Na pięciu kondygnacjach znajdą się tam pomieszczenia techniczne, administracyjne, dziennikarskie, loże VIP, centrum operacyjne, szatnie i pomieszczenia odnowy biologicznej.

– Prace wykończeniowe obejmują malowanie, montaż instalacji teletechnicznych, elektrycznych czy sanitarnych. Trwa wykonywanie posadzek. Prace prowadzone są również na zewnątrz, przy budowie dojazdów oraz ciągów pieszych prowadzących do obiektu. Choć odbiory wykonanych robót prowadzone są na bieżąco, to wciąż wiele rzeczy wymaga poprawek oraz prac dodatkowych – relacjonuje Piotr Zieliński.

Prace budowlane na stadionie Pogoni kosztować będą łącznie 364 mln zł. Po ich zakończeniu na trybunach będą mogły zasiąść 21 163 osoby.