Gdzie i kiedy?
Stara Rzeźnia, ul. Tadeusza Wendy 14
sobota, 16 maja 2015, 17:00
Za ile?
25 ulgowe, 40 zł normalne
W najbliższą sobotę, 16 maja w Szczecinie, zagra węgierski wirtuoz skrzypiec Jozsef Lendvay. Światowej sławy gość wystąpi z muzykami Baltic Neopolis Orchestra w ramach cyklu Wielcy Koncertmistrzowie. Będą to także 7. urodziny Orkiestry. Jozsef Lendvay to jeden z najbardziej cenionych skrzypków na świecie. Wyróżnia go niesamowita lekkość, z jaką posługuje się skrzypcami i humor na scenie. Muzyk swobodnie gra zarówno repertuar klasyczny, jak i folkowy. Lendvay występował już dla takich osobistości, jak Jan Paweł II, Michaił Gorbaczow, Angela Merkel, Helmut Kohl, czy też George Bush Sr. Teraz wystąpi w Szczecinie, który będzie pierwszym z zaledwie dwóch polskich miast podczas majowej trasy koncertowej skrzypka.

Wieczór urodzinowy Baltic Neopolis Orchestra z towarzyszeniem światowej klasy skrzypka Jozsefa Lendvaya pełen będzie emocji i muzycznych wrażeń. Muzycy przywołają obrazy kojarzące się ze wszystkimi porami roku i zarażą wigorem czardasza. Podczas koncertu usłyszymy także prawykonania utworów polskich kompozytorów Sinfonietty Dawida Pajdzika oraz HemiSphere Tomasza Opałki.

Jozsef Lendvay
Jeden z najwybitniejszych skrzypków współczesnych czasów. Imponująca wirtuozeria i charyzmatyczna osobowość sceniczna podbija serca publiczności na całym świecie. Urodzony w Budapeszcie w 1974 roku, naukę gry na skrzypcach rozpoczął już jako pięciolatek. Początkowo uczył go ojciec – Jozsef Lendvay Sr. Kilka lat później zaczął odnosić pierwsze sukcesy – zdobył I nagrodę na konkursie młodych skrzypków w stolicy Węgier. W wieku ośmiu lat został studentem Akademii Muzycznej im. Franza Liszta w Budapeszcie, gdzie kształcił się pod okiem takich osobistości jak: Sir Yehudi Menuhin, Ida Haendel, Igor Oistrakh, Ruggiero Ricci, Jaap van Zweden, Sandor Vegh czy Dorothy DeLay. Już w wieku szesnastu lat Jozsef Lendvay mógł pochwalić się perfekcyjną znajomością twórczości Niccolo Paganiniego, fakt ten wyróżniał go na tle innych znakomitych skrzypków jego pokolenia.

W imponującym dorobku artysty można wyróżnić występy z wybitnymi solistami i dyrygentami, pośród których można wyróżnić Giora Feidmana, Yuriego Bashmeta, Andreę Bocellego, Sir Simona Rattle, Sir Yehudi Menuhin oraz prof. Krzysztofa Pendereckiego. Wielokrotnie gościł z koncertami w najbardziej prestiżowych salach świata (Carnegie Hall w Nowym Jorku, Walt Disney Concert Hall w Los Angeles, Shanghai Concert Hall, Royal Albert Hall w Londynie, Mariinsky Theatre w Petersburgu, Linder Audytorium w Johannesburgu, Teatro Colone w Buenos Aires, Teatro Muncipal w Rio de Janeiro). Od wielu lat współpracuje także z Budapest Festival Orchestra (BFO) pod kierunkiem maestro Ivána Fischera. Skrzypek brał także udział w największych festiwalach muzycznych w Europie tj. Schleswig Holstein oraz MDR Musiksommer (Niemcy), Salzburger Festspiele i Feldkirsch Festival (Austria), Brescia i Bergamo Festival (Włochy), Edinburgh International Festival, oraz BBC-Proms w Londynie. W 2009 roku stał się wiodącym solistą festiwalu Musiclandschaft Westfalen (Niemcy), natomiast w roku 2012 podczas kolejnej jego edycji wystąpił pod batutą Krzysztofa Pendereckiego.

Wyjątkowy talent artysty docenili nie tylko znawcy muzyki klasycznej (nagroda Tibor Varga i Sion Valais w Szwajcarii, Złoty Krzyż Prezydenta Republiki Węgier, „Echo Prize" w kategorii Klassik ohne Grenzen, za płytę „Lendvay"), ale również największe osobistości świata polityki i biznesu. Jozsef Lendvay występował m.in. w Castel Gandolfo na zaproszenie Papieża Jana Pawła II, dla Prezydent Michaiła Gorbaczowa, Kanclerz Angeli Merkel, Kanclerza Helmuta Kohla, Prezydenta George Busha Sr. oraz Profesor Reinhold Wurth.

Jozsef Lendvay to nie tylko muzyka klasyczna, w repertuarze skrzypka ważne miejsce zajmuje muzyka klezmerska oraz folkowe wpływy z Węgier, Rumunii, Mołdawii i Rosji. Na ten wybór wpłynęła natura artysty, który posiada żydowsko-cygańskie korzenie, dzięki którym wykonania Tzigane Maurice Ravela oraz Melodie cygańskie Pablo de Sarasate brzmią tak niepowtarzalnie i autentycznie. Artysta gra na skrzypcach Antonio Stradivari z 1693 roku o nazwie „Ex-Ries".

Małgorzata Lendvay (występ gościnny)
Ukończyła Poznańską Szkołę Talentów. Studiowała w klasie skrzypiec profesora Tadeusza Gadziny w warszawskiej Akademii Muzycznej. Jest laureatką konkursów skrzypcowych m.in. w Poznaniu, Warszawie, Zielonej Górze, Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków w Lublinie. Kształciła się pod kierunkiem prof. Wandy Wiłkomirskiej, prof. Konstantego Andrzeja Kulki, prof. Jadwigi Kaliszewskiej, prof. Krzysztofa Węgrzyna oraz prof. Bartosza Bryły podczas międzynarodowych kursów mistrzowskich. Koncertowała m.in. we Francji, Niemczech, na Węgrzech, Szwajcarii, Holandii. Stypendystka Ministra Kultury oraz Rotary Club.

Dawid Pajdzik, znakomity polski kompozytor, także muzyki filmowej i rozrywkowej. Solista i lider grupy altówek Filharmonii Gorzowskiej.

Sinfonietta to czteroczęściowa muzyczna podróż po najbardziej osobistych zakamarkach duszy kompozytora. To swoisty „taniec" symboli, który obserwujemy zarówno w budowie formalnej dzieła, jak również w sposobie przetwarzania indywidualnie dopasowanych tematów muzycznych, będących odzwierciedleniem głębokich przeżyć i emocji kompozytora, a tak naprawdę emocji uniwersalnych, które powstają i ewoluują w każdym z nas. W kwestii formalnej „Sinfonietta na smyczki" nawiązuję do 4-częściowego klasycznego układu symfonii Beethovena. W kwestii harmonii i melodyki do twórczości Szostakowicza i Prokofiewa. W części pierwszej kompozytor nawiązuje do kościelnych śpiewów chorałowych, gdzie główny temat przeplatany jest we wszystkich instrumentach. Część druga Scherzando to energiczny taniec i popis techniki i wirtuozerii wykonawców. W tej części pojawia się również nawiązanie do muzyki ludowej Podhala. Cześć trzecia to spokojny Walc z elementami imitacji i fugata. W czwartej części kompozytor formalnie powraca do muzyki witalnej, gdzie główny temat prowadzony jest na gruncie ósemkowych ostinato. Cześć kończy się burzliwą koda.

Tomasz Opałka, wybitny polski kompozytor, swoją działalność na polu muzyki koncertowej oraz filmowej dzieli pomiędzy Warszawę a Los Angeles.

HemiSphere to utwór na orkiestrę smyczkową, którego nazwa oznacza dwie półkule - hemisfery, czyli dwa przeciwległe bieguny oddzielone osią horyzontu. Ujęcie astronomiczne, w którym hemisfera widoczna znajduje się nad horyzontem, a pod horyzontem, znajduje się hemisfera niewidoczna kompozytor przeniósł na budowę utworu. Kompozycja zawiera dwie warstwy, dosłowną – do wychwycenia od razu i niedosłowną, której właściwe usłyszenie wymaga głębszego zaangażowania słuchacza.

Poza muzycznymi wrażeniami przygotowaliśmy dla Państwa niespodzianki z okazji 7. urodzin Baltic Neopolis Orchestra. W przerwie między koncertami zapraszamy na tort i lampkę wina oraz loterię z nagrodami.

WIELCY KONCERTMISTRZOWIE STO LAT BNO!
koncert urodzinowy
16 maja 2015 (sobota)
godzina 19:00
Stara Rzeźnia ul. Wendy 14, Łasztownia

Artyści:
Jozsef Lendvay
Baltic Neopolis Orchestra

Program:

Część I
Godz. 19:00
Baltic Neopolis Orchestra
Dawid Pajdzik Sinfonietta (prawykonanie)
Tomasz Opałka HemiSphere (prawykonanie)

Godz. 20:00
przerwa (tort urodzinowy, lampka wina, loteria urodzinowa)

Część II
Godz. 20:30
Jozsef Lendvay i Baltic Neopolis Orchestra
Jan Sebastian Bach koncert d moll na dwoje skrzypiec (z gościnnym występem Małgorzaty Lendvay)
Antonio Vivaldi Cztery pory roku
Leo Weiner Divertimento op. 20 nr 1
Vittorio Monti Czardasz

Organizator: BNO

Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Szczecin

Partner główny: Miasto Szczecin, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Sponsorzy: Siemaszko, Exped Poland

Współfinansowane ze środków Miasta Szczecin oraz dofinansowane w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2015; Priorytetu: Wydarzenia artystyczne-Muzyka.