TRAFO – Trafostacja Sztuki we współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie i Instytucją Kultury 13 muz, ma przyjemność zaprezentować pierwszy projekt wystawienniczy. Choć budynek Trafostacji nie jest jeszcze ukończony, nowe Centrum Sztuki Współczesnej chce przeniknąć do krajobrazu kulturowego miasta i stać się atrakcyjnym miejscem na międzynarodowej mapie sztuki. Z tej okazji TRAFO zaprezentuje berlińskiego artystę Christiana Jankowskiego, którego prace multimedialne eksponowane były na całym świecie. Wystawa jest pierwszą w planowanym przez TRAFO cyklu wystaw indywidualnych. Założeniem cyklu jest ukazanie nowego kontekstu kulturalnego Trafostacji Sztuki w Szczecinie.
Tytułowa instalacja wideo „The Eye of Dubai" (pokazywana w Europie po raz pierwszy) prezentowana jest w kontekście ponad tysiącletniej historii Szczecina. Wystawa mieści się w imponującym gmachu budynku Muzeum, który, zbudowany 100 lat temu dzięki zaangażowaniu szczecińskich mieszkańców, był pierwszą w historii miasta publiczną instytucją wspierającą sztukę współczesną. Różnorodne artefakty i inskrypcje na ścianach wokół przestrzeni wystawowej wskazują na fakt, że Szczecin istniał także w świadomości arabskich kupców. Jednocześnie to właśnie Szczecin jest tym z dużych polskich miast, które jest najbliżej położone Berlina. Wynikające z położenia geograficznego możliwości współpracy dopiero od niedawna powracają do świadomości mieszkańców obu regionów, których, mimo bliskiego sąsiedztwa, wciąż dzieli spory dystans mentalny.
Punktem wyjścia pracy „The Eye of Dubai” było zaproszenie artysty przez stację telewizyjną BBC do udziału w jednym z odcinków serii „Collaboration Culture” („Kultura współpracy”), w której różne osoby z tzw. sektora kreatywnego są dobierane w pary. W każdym z odcinków serii kolejna para twórców wspólnie kreuje nowe dzieło sztuki.
Podążając za ideą „Collaboration Culture”, BBC zgrupowało Christiana Jankowskiego z dubajskim kuratorem, Ramim Farookiem. Ekipa telewizyjna BBC nie zaakceptowała początkowej propozycji artysty, aby podczas ich pobytu w Dubaju zasłonić im oczy czarnymi opaskami. Christian Jankowski, zmieniając koncepcję dzieła, zaprosił do współpracy własną, berlińską ekipę filmową i przybył wraz z towarzyszami do Dubaju z czarnymi opaskami zawiązanymi na oczach. Christian Jankowski nie dokonywał wyboru miejsc, które odwiedzi. Zadanie to przekazał Farookowi, który będąc dla Jankowskiego przewodnikiem po mieście, stał się jednocześnie dla całego projektu postacią symboliczną.
Kurator rozpoczął oprowadzanie po Dubaju od Burdż Chalifa, najwyższego budynku świata (829 m). Zaprowadził „niewidomą” grupę także do pracowni artystycznej, galerii oraz krytego ośrodka narciarskiego. Po dotarciu do każdego z tych miejsc, Farook opuszczał ekipę filmową bez wyjaśnień, gdzie się znajdują. Film w całości nakręcony został w czerni i bieli. Monochromatyzm obrazu zmienia się w kluczowej scenie na pustyni, podczas której Jankowski, mając wciąż zawiązane oczy, opowiada przybranemu w karnal sokołowi historię o Josephie Beuysie i kojocie („Coyote, I like America and America likes me”, Galerie René Block, New York, 1974). W tym momencie obraz wypełnia kolor, a miejsce niewidzącego sokoła zajmuje ekipa filmowa BBC. W ostatnią noc pobytu, na kilka sekund przed premierową prezentacją filmu, Farook ściągnął opaskę z oczu wszystkim uczestnikom projektu, aby artysta i jego ekipa mogli ujrzeć rezultat swojej pracy oraz twarze osób, z którymi współpracowali. Twórcy projektu podczas premiery filmu mogli porównać „wewnętrzne” wizje z prezentowanym na ekranie filmem.
Projekt „The Eye of Dubai” („Oko Dubaju”) tworzą dwie projekcje. Jedna – zrealizowana przez „niewidomą” ekipę filmową Christiana Jankowskiego – i druga będąca dokumentacją projektu: dokument, jako cześć serii „Collaboration Culture”, był do tej pory emitowany w 330 milionach domach i w ponad dwustu krajach na całym świecie.
PROGRAM WYDARZEŃ
13 kwietnia (sobota)
otwarcie wystawy „The Eye of Dubai / Oko Dubaju”:
19.00, Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
after party:
23.00, Elefunk The Club, pl. Żołnierza Polskiego 2
14 kwietnia (niedziela)
oprowadzanie po wystawie „The Eye of Dubai / Oko Dubaju”:
11.00, Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
spotkanie z Christianem Jankowskim:
13.13, 13 muz, pl. Żołnierza Polskiego 2
warsztaty dla dzieci:
15.00, Odra Zoo / Polmozbyt, pl. Orła Białego 10
otwarcie wystawy SKY SCREEN
19.00, we współpracy z MOMENTUM Berlin i Collegium Hungaricum Berlin Odra Zoo / Polmozbyt, pl. Orła Białego 10
28 kwietnia (niedziela)
panel dyskusyjny i prezentacja katalogu:
17.13, 13 muz, Elefunk The Club, pl. Żołnierza Polskiego 2
otwarcie wystawy „Niewidzialna Mapa Wrocławia”:
19.00, we współpracy z Odra Zoo, Polmozbyt, pl. Orła Białego 10
Komentarze
0