Gdzie i kiedy?
Książnica Pomorska
ul. Podgórna 15/16
środa, 11 grudnia 2024, 17:00
Za ile?
darmowe
Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie wraz z Instytutem Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie US oraz Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku zapraszają do udziału w dyskusji wokół książki dra Michała Siedziaki „Marian Jurczyk (1935–2014). Biografia polityczna szczecińskiej legendy „Solidarności”.

O książce:

Pierwsza naukowa biografia legendarnego lidera NSZZ „Solidarność” ze Szczecina. Autor opisuje drogę życiową Mariana Jurczyka od dzieciństwa, aż po wycofanie się z życia publicznego w 2006 roku. Koncentruje uwagę na opozycyjnej, związkowej i politycznej aktywności bohatera, nie uciekając od tematów trudnych i kontrowersyjnych. Czy Jurczyk był tajnym współpracownikiem komunistycznej Służby Bezpieczeństwa? Dlaczego w 1981 roku stanął do walki o fotel przewodniczącego związku jako kontrkandydat Lecha Wałęsy? I co sprawiło, że zyskał poparcie aż jednej czwartej delegatów na I krajowy zjazd Solidarności? Czy był antysemitą i chciał stawiać szubienice dla komunistów? Jak znalazł się w gronie jedenastu „szczególnie niebezpiecznych” opozycjonistów, którym władze PRL planowały wytoczyć proces o próbę obalenia przemocą ustroju socjalistycznego? Jak odnalazł się w nowej, demokratycznej rzeczywistości III RP? Jak zarządzał miastem i czy sprawdził się jako prezydent Szczecina? Odpowiedzi na te pytania czytelnik znajdzie na kartach książki. [ źródło: https://ecs.gda.pl/katalog/ ]

 

O autorze:

Michał Siedziako (ur. 1985) – doktor nauk społecznych, politolog i historyk, adiunkt w Instytucie Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Autor, współautor i redaktor licznych prac naukowych i popularnonaukowych z zakresu najnowszej historii Polski, w tym m.in. monografii: „Bez wyboru. Głosowania do Sejmu PRL (1952–1989)” (Wydawnictwo IPN, Warszawa 2018).

Uczestnicy dyskusji:

Antoni Dudek – politolog i historyk, profesor nauk humanistycznych, pracownik Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autor wielu książek z zakresu najnowszej historii politycznej Polski, w tym m.in. monografii: „Historia polityczna Polski 1989–2023” (Warszawa 2023), „Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu” (wraz z Zdzisławem Zblewskim, Warszawa 2024) oraz „Reglamentowana rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988–1990” (Kraków 2014). Prowadzi autorski kanał w serwisie YouTube: „Dudek o historii”.

Radosław Ptaszyński – historyk, politolog i socjolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, sekretarz redakcji czasopisma naukowego „Polish Biographical Studies”. Autor wielu prac z zakresu najnowszej historii Polski i Pomorza Zachodniego, w tym m.in. monografii: „Stommizm. Biografia polityczna Stanisława Stommy” (Kraków 2018).

Adam Zadworny (moderacja) – absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, dziennikarz „Gazety Wyborczej”, w latach 80. uczestnik opozycji demokratycznej w PRL. Jest autorem książek i reportaży historycznych na tematy związane z najnowszą historią Polski i Pomorza Zachodniego, m.in. biografii robotniczego lidera strajków Grudnia ’70 / Stycznia ’71 w Szczecinie Edmunda Bałuki: „Bałuka jestem…” (Szczecin 2021). Jego najnowsza książka to: „Heweliusz. Tajemnica katastrofy na Bałtyku” (Wyd. Czarne, premiera: 13 listopada 2024).