Grzegorz Czarnecki – redaktor naczelny “Zeszytów Szczecińskich” oraz Pub Pivaria organizują cykl multimedialnych spotkań poświęconych tajemnicom dawnego Szczecina. Pierwszą prelekcję zaplanowano na 8 lutego (środa) o godzinie 19.00. Gościem będzie szczeciński przewodnik – Ryszard Kotla.
“Zeszyty Szczecińskie” to seria popularnonaukowa poświęcona Szczecinowi, wydawana od 2001 roku do dziś. Jest to zarazem pierwszy “skrypt”, który ukazał się na rynku wydawniczym i został w całości poświęcony historii naszego miasta. Inicjatorem oraz redaktorem naczelnym serii jest Grzegorz Czarnecki. Sam twórca tak wspomina początki: Wyłaniające się stopniowo wielokulturowe i wielonarodościowe wątki historii miasta zainspirowały mnie do znalezienia formuły skuteczniejszego niż dotychczas przekazywania wiedzy o Szczecinie. Szukałem formuły wykraczającej poza podpisy pod starymi widokówkami, a która jednocześnie nie przytłaczałaby powagą i statystyką, czyli więcej niż artykuł a gazecie, ale mniej niż monografia książkowa.
Głównym celem zeszytów jest popularyzacja wiedzy o Szczecinie poprzez wybrane, ciekawe zagadnienia. Intencją autorów i wydawcy jest zachęcenie czytelników do refleksji i pozytywnego myślenia o mieście, czerpiąc z jego bogatej historii, ponad wszelkimi podziałami i granicami.
Zgodnie z założeniem, zeszyty mają być publikacją tzw. pierwszego kontaktu, zachowując jednak, pomimo lekkości formy, walory publikacji popularnonaukowych. Czuwają nad tym ich autorzy (wielu z nich jest zawodowo związanych między innymi z Muzeum Miasta, Książnicą Pomorską, Uniwersytetem Szczecińskim czy PTTK).
Każdy z Zeszytów stanowi jednorodny tekst monograficzny dotyczący zjawisk z dziedziny kultury, polityki, gospodarki itd. Zeszyty ukazują się nieregularnie. Do roku 2011 wydano osiemnaście numerów Zeszytów Szczecińskich. Zaprezentowano w nich kilkaset unikalnych fotografii. Większość dotychczasowych tekstów miała charakter pionierski – stanowiła pierwsze opracowania na wybrane tematy.
Podstawowe informacje o wydarzeniu:
- data: 8 lutego (środa), początek o godzinie 19.00
- miejsce: pub Pivaria (ulica Lelewela 8a, CH MAGNET – Pogodno)
- prelegent: Ryszard Kotla (przewodnik po Szczecinie, autor wielu publikacji o historii miasta, w tym dwóch prac, które ukazały się w ramach serii “Zeszyty Szczecińskie”: “Bastiony, forty, bunkry… Historia umocnień obronnych Szczecina” oraz “Lange Brücke, Hansa Brücke, Most Długi… Historia szczecińskic mostów”
Źródło: Sedina.pl
Komentarze
0