Gdzie i kiedy?
Szczecin (miejsce zbiórki zostanie podane do wiadomości uczestników)
sobota, 17 marca 2012, 10:00
Za ile?
15zł - w sprzedaży przez www.poszczecinie.pl
Przemierzając starówki np. Krakowa czy Wrocławia napotyka się często na zabytkowe gotyckie kościoły, które w stosunkowo dużej ilości lokowane były w obrębie miejskich obwarowań. Kościoły w czasach średniowiecza pełniły rozmaite funkcje. Gdy miasto nie posiadało jeszcze ratusza to spotkania rajców odbywały się właśnie w świątyniach, a wieża kościelna jako najwyższa budowla miasta stanowiła punkt obserwacyjny przed ewentualnymi zagrożeniami zewnętrznymi. Ich wielkość i bogactwo wyposażenia świadczyły o zamożności i prestiżu fundatorów (np. księcia lub grupy mieszczan). Często nawet w obrębie jednego miasta poszczególne świątynie „konkurowały” by swoją świetnością podkreślić dominacje i ważniejszą rolę.

Nie inaczej w wiekach średnich wyglądał Szczecin, choć nie wskazuje na to jego obecny wygląd. Tak się jednak złożyło, że z biegiem historii zdecydowana większość szczecińskich kościołów przestała istnieć. Co ważne przyczyną tego faktu nie była (a na pewno nie w głównej mierze) ostatnia wojna. Dziś najbardziej obecny w pamięci szczecinian jest Kościoła Mariacki, który strawił pożar po uderzeniu pioruna. Jednak w naszym mieście istniały jeszcze kościoły którym patronowali między innymi tacy święci jak: Mikołaj, Katarzyna, Otton, Jerzy, Wojciech, Gertruda. Każda z tych budowali ma swoją osobną opowieść, i po każdej z nich zachowały się jakieś ślady, choć czasami już tylko na starych planach miasta lub podaniach kronikarzy.

W XXI wieku przyglądać się możemy już tylko trzem niemym świadkom dziejów Szczecina. To oczywiście kościoły sw Piotra i Pawła oraz św Jakuba (obecna katedra), które jednak od czasu swojego powstania mocno zmieniły swój wygląd. Odmienne losy spotykały budynek kościoła św. Jana; ten w niezmienionej niemal formie przetrwał od czasu budowy do dnia dzisiejszego. Nie zawsze pełnił on funkcje sakralne, a kilkakrotnie chyba tylko „cudem” nie uległ całkowitemu zniszczeniu. I to właśnie od niego chcemy zacząć pierwszą z dwóch wędrówek Śladami Średniowiecznych Kościołów Szczecina.

Serdecznie zapraszamy!!!

Bilety do nabycia:

www.poszczecinie.pl

Mecanat nad wydarzeniem objęło Miasto Szczecin.