Gdzie i kiedy?
różne miejsca w Szczecinie
sobota, 17 maja 2025, 18:00
Za ile?
darmowe
Szczecińskie instytucje zapraszają do nocnego zwiedzania. W programie sporo dodatkowych atrakcji, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE, UL. WAŁY CHROBREGO 3

Wystawy:

„Misterium światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu”

„Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku”

„Antyczne korzenie Europy. Szczecińska kolekcja Dohrnów”

„W afrykańskiej wiosce”

„Sztuka Afryki – między maską a fetyszem”

„Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki”

„Japonia w miniaturze. Kościane netsuke i okimono. Kolekcja Danuty Pawłowskiej-Seydy i Marka Seydy w zbiorach MNS”

„Traumy wojny”

„Matematyka w obiektywie”

„Stocznia Szczecińska 1947–2009”

Na wystawach dyżur pełnić będą kuratorzy wystaw.

Uwaga! Taras widokowy na wieży będzie NIECZYNNY!

 

GENEALOGIA 2025

Wystawa prac studentek i studentów Pracowni Komunikacji Wizualnej Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie w przestrzeni ekspozycji „Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku”

Koncepcja wystawy i prowadzenie projektu: prof. dr hab. Waldemar Wojciechowski

Kuratorzy wystawy: Waldemar Wojciechowski, Patrycja Makarewicz-Leszczyńska, Monika Frankowska-Makała

Otwarcie: 17 maja 2025 (Noc Muzeów), godz. 18.00, Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3, przestrzeń wystawy „Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku”

Wystawa „Genealogia 2025” powstała w ramach cyklu wystaw, realizowanych od 2014, związanych z projektem „Genealogia. Artefakty dawnej sztuki jako inspiracja dla młodego twórcy”. Celem projektu jest próba odpowiedzi na pytanie: jaką inspiracją dla młodego, multimedialnego artysty mogą być pokazywane na wystawach historyczne eksponaty? Prace studentów Akademii Sztuki prezentowane są podczas Nocy Muzeów w przestrzeniach ekspozycyjnych Muzeum Narodowego w Szczecinie. Projekt „Genealogia” to odważna, lecz niepozbawiona dystansu i poczucia humoru, ingerencja współczesnej sztuki w bezcenne świadectwa historii.

 

ETNO-ZAGADKA „DO CZEGO SŁUŻYŁ TEN PRZEDMIOT”?

Godziny: 19.00–23.00

parter, hol, skrzydło północne

Podczas Nocy Muzeów Dział Etnografii Pomorza MNS, podobnie jak w roku ubiegłym, proponuje zabawę, która będzie polegała na odgadnięciu przeznaczenia prezentowanego obiektu muzealnego. Tegoroczną zagadką jest rzecz wykonana z drewna z początku XX wieku.

Próba odpowiedzi na pytanie „Do czego służył ten przedmiot” gwarantuje dobrą zabawę, a na dociekliwych i dowcipnych czekają drobne nagrody. Tajemniczy przedmiot wystawiony będzie w gmachu przy Wałach Chrobrego na parterze w holu skrzydła północnego w godzinach 19.00–23.00. Przyjdź, zobacz i zgadnij!

Prowadzenie: Małgorzata Kłosińska-Grzechowiak, Agnieszka Słowińska

 

MANUFAKTURA AFRYKAŃSKICH MASEK

Godziny: 18.00–21.00

Szczypta dobrych chęci, garść humoru i nieograniczona wyobraźnia to niezbędne wymagania, jakie stawiane są wszystkim chętnym dzieciom, które chciałyby wziąć udział w zabawie i stworzyć własny projekt maski na wzór tych afrykańskich, prezentowanych na wystawie „Między maską a fetyszem”. W nowej strefie edukacyjnej, działającej w przestrzeni ekspozycji afrykańskich, w godzinach od 18.00 do 21.00, nasi pracownicy będą czekać na małych artystów. Będzie można zrobić maskę w muzeum lub zabrać wybrane wzory do domu.

Prowadzenie: Dorota Baumgarten-Szczyrska

 

WYSTAWA „MATEMATYKA W OBIEKTYWIE”

Godziny: 18.00–24.00

Wystawa przedstawiać będzie fotografie laureatów i finalistów XV edycji konkursu pod tym samym tytułem. Konkurs „Matematyka w obiektywie” jest częścią międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego MATHEMATICS IN FOCUS, który dwukrotnie otrzymał laur Najlepszego Projektu Naukowego w Polsce.

Organizatorami konkursu są: Uniwersytet Szczeciński i Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Patronami konkursu są samorządy województw: zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego.

Wystawę stanowić będzie 40 ram (100×70) z fotografiami nagrodzonymi w różnych kategoriach wiekowych (fotografie autorstwa dzieci, młodzieży i dorosłych). Wystawa będzie prezentowana do 2 września 2025 na pierwszym piętrze w gmachu MNS przy ul. Wały Chrobrego 3.

Koordynatorka: Krystyna Milewska

 

WYSTAWA „STOCZNIA SZCZECIŃSKA 1947–2009”

Godziny: 18.00–24.00

Na wystawie prezentowane będą modele jednostek pływających wyprodukowanych w Stoczni Szczecińskiej. Wystawa dokumentuje rozwój techniki okrętowej i udział stoczni w tym rozwoju.

Zaprezentowane zostaną różne rodzaje jednostek pływających: od najwcześniejszych, o napędzie parowym, rudowęglowców (SS Malbork typ B-32), do motorowców różnych typów. Zwiedzający będą mogli obejrzeć statki handlowe, motorowe, a najwcześniejszy z nich, drobnicowiec typu B-455 (MS Kraków), reprezentuje technikę lat 60. Na ekspozycji znajdą się również modele statków eksploatowanych współcześnie. Przełom technologiczny dokonany w latach 70. dokumentuje przekrój chemikaliowca typu B-76 Blow Fortune. Prezentacje historycznie zamyka model jednostki B-201/II Timca, reprezentujący typ con-ro – jednostek służących do przewozu kontenerów i pojazdów różnych typów (zaprojektowany i zbudowany przez Stocznię Szczecińską Nowa w latach dwutysięcznych).

Statki pasażerskie reprezentuje model promu pasażersko-samochodowego Pomerania (typ B-490) z końca lat 70.

Spośród jednostek specjalnych zobaczyć można modele statku szpitalnego OB (typ B-320), będącego jedmocześnie reprezentantem techniki lat 80., oraz model statku naukowo-badawczego Passat (typ B-88), pochodzącego z lat 60. Obydwie jednostki zbudowano dla Związku Sowieckiego.

Modelom towarzyszą fotografie statków, wykonane przez fotografika-marynistę, Marka Czasnojcia.

Wystawa wzbogacona jest materiałami dźwiękowymi, pochodzącymi z archiwum Polskiego Radia w Szczecinie. Stanowią one relacje z wodowań jednostek zbudowanych w stoczni oraz tzw. montaże słowno-muzyczne o tematyce stoczniowej.

Wystawa prezentowana będzie do października 2025 w gmachu przy ul. Wały Chrobrego 3.

 

KONCERT DUETU BRASKA

Godziny: 19.00, 20.00, 21.00 (3 × 20 minut)

BRASKA to duet muzyczny, składający się z eksperymentalnego artysty handpan Bramari, czyli Michała Misztala, oraz wokalistki jazzowej, Joanny Markowskiej. Solowy projekt Bramariego łączy akustyczny dźwięk handpanów i innych unikalnych instrumentów „śpiewającej stali” ze światem elektroniki, splatając dźwięki natury z muzyką. Jego muzyczne eksperymenty zaprowadziły go do zaproszenia Joanny Markowskiej – unikalnej wokalistki z korzeniami soulowymi i jazzowymi – do współpracy muzycznej. To otworzyło jego muzykę na nowe muzyczne horyzonty. Od tego czasu, razem – muzycznie i w życiu, pod szyldem BRASKA, zapraszają słuchaczy do głębokiej muzycznej kąpieli w przestrzennym, ambientowym fusion.

 

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE – MUZEUM TRADYCJI REGIONALNYCH

UL. STAROMŁYŃSKA 27

Wystawy

„Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich”

„Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”

„Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci”

„Stare srebra. Piękno zaklęte w przedmiocie”

Na wystawach dyżur pełnić będą kuratorzy wystaw.

 

ZABYTKI Z HISTORIĄ. 200 LAT KOLEKCJI STAROŻYTNOŚCI POMORSKICH

przestrzeń ekspozycji „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich”

Godziny: 18.00–24.00

Wystawa ilustruje rozmaite przypadki zabytków archeologicznych, które trafiły do zbiorów muzealnych, zagubiły się i zostały odnalezione, wzbogacając obecne zbiory Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Ekspozycja „Zabytki z odzysku” jest kolejną odsłoną wystaw kameralnych organizowanych w cyklu „Zabytki z historią. 200 lat kolekcji starożytności pomorskich”, upamiętniających dwustulecie utworzenia pierwszych, dostępnych publicznie, zbiorów zabytków regionalnych w Szczecinie. Podobnie jak poprzednie miniekspozycje z tej serii („Zabytki nieszczęśliwe i szczęśliwe”, „Oryginały – kopie – rekonstrukcje”), zostanie zaprezentowana w przestrzeni stałej ekspozycji archeologicznej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich”.

Jej udostępnienie zostało zaplanowane w Europejską Nocy Muzeów, w trakcie której wystawie towarzyszyć będą gry i zabawy, a także będzie można indywidualnie wysłuchać opowieści o dziejach pomorskich zabytków archeologicznych.

Gra muzealna na wystawach: „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich”, „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”, „Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci”.

Projekt przygotowany przez Studenckie Koło Archeologiczne Uniwersytetu Szczecińskiego OldSkull.

 

KONCERT UCZESTNIKÓW KURSU INTERPRETACJI MUZYKI WOKALNEJ

Godziny: 18.00–19.00

miejsce: dziedziniec Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych

 

BICIE PAMIĄTKOWYCH MONET

Godziny: 19.00–20.00

Dział Numizmatyki na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych zaprasza na bicie pamiątkowej monety pomorskiej − szerf księcia Jana Fryderyka z 1591 r. W programie także stemplowanie stemplem okolicznościowym kopii pomorskich bonów zastępczych z lat 1922–1923.

 

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE – MUZEUM HISTORII SZCZECINA

UL. KSIĘCIA MŚCIWOJA II 8

Wystawy

„Najstarsze karty z dziejów Szczecina”

„Historia i kultura Szczecina w czasach szwedzkich i pruskich”

„Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku”

„Hans Hartig. Wirtuoz pomorskiego krajobrazu”

„Paweł Bałakirew. Kolory Melancholii”

Na wystawach dyżur pełnić będą kuratorzy wystaw.

 

18.00 Oprowadzanie Anny Lew-Machniak po kameralnej wystawie „Paweł Bałakirew. Kolory melancholii” (około 30 minut)

19.00 Oprowadzanie Małgorzaty Peszko po kameralnej wystawie „Hans Hartig. Wirtuoz pomorskiego krajobrazu”  (około 30 minut)

Będą to oprowadzania finisażowe. Obie wystawy po Nocy Muzeów będą zdemontowane.

Ponadto na sali szwedzko-pruskiej stanie kosz z kapeluszami stylizowanymi na różne epoki oraz akcesoriami, jak np. kryza, które zwiedzający będą mogli zakładać i robić sobie zdjęcia w otoczeniu zabytków. Rzeczy te będą wypożyczone z Pracowni Kostiumów Opery na Zamku.

 

MUZEALNY ZWIERZYNIEC. ZWIERZĘTA W SZTUCE

Godziny: 18.00 i 21.00

Propozycja aktywnego zwiedzania dla najmłodszych, połączona z poszukiwaniem na wystawach ratusza zwierząt, uwiecznionych przez dawnych mistrzów. Na ciekawe i chętne do zabawy dzieci będą czekały karty pracy, zagadki i kolorowanki.

Prowadzenie: Ewa Kimak

 

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE – CENTRUM DIALOGU PRZEŁOMY

PL. SOLIDARNOŚCI 1

Wystawy

„Miasto sprzeciwu, miasto protestu”

„Wojna w karykaturze. Grafiki Stanisława Toegla”

Na wystawach dyżur pełnić będą kuratorzy wystaw.

18.00–19.00 pl. Solidarności

Musztra paradna w wykonaniu uczniów klas mundurowych Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie

18.00–20.30 pl. Solidarności

„80 lat Szczecina w jedną noc” – historyczne przystanki „Przełomów” z atrakcjami dla całych rodzin

„Moje miejsce w Szczecinie” – nagrywane rolki z odwiedzającymi MNS–CDP

„Namaluj Szczecin” – rysowanie kredą na dachu MNS–CDP szczecińskich symboli

„80 lat po wojnie” – rysujemy słowo „Pokój” we wszystkich językach

18.00–24.00 budynek MNS–CDP

Wystawa stała „Miasto sprzeciwu, miasto protestu”

Wystawa czasowa „Wojna w karykaturze. Grafiki Stanisława Toegla”

 

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE – MUZEUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ

UL. STAROMŁYŃSKA 1

Wystawy

„Culturetracking” Łukasz Skąpski

Część ekspozycji "Ku geometrii organicznej. Prace z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie i Stowarzyszenia Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie"

Na wystawach dyżur pełnić będą kuratorzy wystaw.

 

WARSZTAT: „LABORATORIUM SZTUKI – PRZEDMIOTY HYBRYDY: SZTUKA WSPÓŁCZESNA DLA DZIECI”

Godziny: 18.00 – 20.00

Dzieci będą wspólnie odkrywały świat sztuki współczesnej podczas wyjątkowych warsztatów, organizowanych w ramach Nocy Muzeów. W trakcie zajęć uczestnicy będą eksperymentować z rysunkami przedmiotów codziennego użytku, tworząc z nich fantazyjne, hybrydowe formy inspirowane pracami Łukasza Skąpskiego z serii „Hybrydy”.

Dzieła artysty, łączące tradycyjne rysunki z nowoczesną technologią sztucznej inteligencji, pełne są surrealistycznych, intrygujących elementów, które pobudzają wyobraźnię i zachęcają do twórczego działania.

Prowadzenie: Agata Kamińska – Dział Edukacji.

 

KSIĘGARNIE MUZEALNE

Skarby Sztuki Muzeum Narodowego w Szczecinie

W tę niezwykłą Noc będzie można wynieść z Muzeum nasze największe skarby, zebrane wszystkie razem! W gmachach Muzeum Narodowego w Szczecinie na zwiedzających czekać będzie łącznie pół tysiąca egzemplarzy albumu „Skarby Sztuki. Muzeum Narodowe w Szczecinie”. W publikacji tej znalazły się najbardziej wartościowe zbiory muzeum, które opatrzono ciekawym i przystępnym opisem. Wśród nich, między innymi, licząca co najmniej cztery tysiące lat figurka bursztynowego niedźwiadka, a także rozsławione renesansowe książęce klejnoty. Na Wasze półki trafić mogą m.in. reprodukcje obrazów najwybitniejszego szczecińskiego malarza XIX wieku, Augusta Mosta, czy przepiękne widoki XIX-wiecznego Szczecina Ludwiga Lütkego. Wszystko to w wyjątkowo atrakcyjnej cenie! W Noc Muzeów cenę albumu obniżamy do 35 zł. Dzięki temu piękna opowieść o naszych najlepszych zbiorach dotrze do wszystkich chętnych.

Publikacja dostępna w Polsce w cenie od 70 zł do 99 zł. Cena specjalna tylko dla odwiedzających gmachy Muzeum 35 zł (w e-sklepie MNS 85 zł).

Książka dostępna będzie w następujących miejscach:

Księgarnia MNS–MTR, Kasa w gmachu na ul. Wały Chrobrego, Kasa MNS–CDP, Kasa MNS–MHS

Okres promocji: 17–31 maja 2025 (dwa tygodnie)

 

ANTYKWARIAT MAREK WYŁUPEK

Adres: ul. Koński Kierat 12

Godziny otwarcia: 17.00–23.00

Wystawa mebli – barok, klasycyzm, biedermeier, oraz wystawa malarstwa przedwojennych malarzy szczecińskich – polskich i niemieckich.

 

ARCHIWUM PAŃSTWOWE W SZCZECINIE

Adres: ul. św. Wojciecha 13 (wejście od ul. Jagiellońskiej)

Godziny otwarcia: 18.00–23.00 

Rok 1945 w zasobie Archiwum Państwowego w Szczecinie

W trakcie wydarzenia zaplanowano:

1. Wystawę oryginalnych materiałów z zasobu Archiwum Państwowego w Szczecinie, dotyczących początków polskiej państwowości, budowy administracji, przesiedleń, odbudowy, tworzenia się życia kulturalnego i społecznego w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim w 1945 roku. Będą to unikatowe dokumenty, fotografie, mapy, afisze, plakaty, prasa, publikacje książkowe.

2. Wystawę planszową poświęconą początkom polskiego Pomorza Zachodniego.

3. Możliwość zwiedzania gmachu Archiwum, w tym magazynu archiwaliów.

 

CENTRUM SOLIDARNOŚCI „STOCZNIA” W SZCZECINIE

Adres: pl. Ofiar Grudnia 1970

Godziny otwarcia: 18.00–22.00

Poznaj zakamarki Świetlicy Wolności!

Podczas 19. Europejskiej Nocy Muzeów będzie można na własne oczy zobaczyć miejsce, w którym tworzyła się historia. Nie tylko świetlicę Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego, gdzie w sierpniu 1980 roku podpisano pierwsze w Polsce porozumienia dające początek „Solidarności”, ale po raz pierwszy będzie można zajrzeć za kulisy życia stoczniowców. Jak wyglądały szatnie? Co jedli robotnicy? Czym poruszali się po terenie tak ogromnego zakładu? Jak wyglądała ich praca? Tego wszystkiego dowiedzieć się będzie można odwiedzając dawne warsztatownie, gdzie powstaje zupełnie nowa ekspozycja. Początek zwiedzania o godzinie 18.00. Wejście grup co pół godziny. Grupy liczące maksymalnie 25 osób.

 

DOM KULTURY „13 MUZ”

Adres: pl. Żołnierza Polskiego 2

Godziny otwarcia: 18.00–22.00

W Domu Kultury „13 Muz” w ramach 19. Europejskiej Nocy Muzeów będzie można zwiedzić bezpłatnie Galerię Foyer oraz Galerię Enter.

Galeria Foyer

Basia Tylewska – „Odczuwanie życia” – malarstwo

Wystawa współorganizowana z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Constantina Brancusiego w Szczecinie. Prace pod wspólnym tytułem „Odczuwanie życia” wyprowadzają na światło z ciemnych i krzywych kątów autorefleksję malarską o cykliczności czasu i dwoistości zaszyfrowanych w materii obrazowania, języku słów i metafor. Albowiem życie i nie-życie, sposoby jego postrzegania i strategie niewidzenia, są jak dwie strony jednego obrazu: jedna zamalowana kolorami i odwrotna, z której przebija tylko czerń.

Odczuwanie wydaje się nadrzędnym i scalającym wobec postrzegania synonimem doświadczenia. W polu świadomości trwa dość przejrzyste i jednoczesne zmaganie z nie-odczuwaniem i nie-widzeniem nie-życia. W porowatej przestrzeni pomiędzy życiem a śmiercią obraz chce mówić, więc żyć. Przynajmniej to jak do tej pory udało mi się ustalić – Basia Tylewska.

Galeria Enter

„Symboliczno-artystyczna dziedzina polskiej kultury ludowej” – wystawa prac malarskich i rysunkowych grupy plastycznej „13 Muz” Grupa plastyczna „13 Muz” w obecnym sezonie inspirowała się m.in.: strojami ludowymi oraz tańcami i muzyką ludową, czego wynikiem są grafiki i malarstwo prezentowane na tej wystawie. Kuratorami wystawy są: Urszula Rychlińska, Edward Domański. Poruszane zagadnienia w obrębie sztuki ludowe obejmowały też haft ludowy i związane z nim techniki hafciarskie. Na wystawie prezentowane są rękodzielnicze przykłady haftu ludowego, np. haftu kaszubskiego, jego bogatymi odmianami wyróżniającymi się na tle innych regionów.

 

FABRYKA WODY

Adres: ul. 1 Maja 41

Godziny otwarcia: 18.00–22.00

Europejska Noc Muzeów w Edukatorium Fabryki Wody

Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów Fabryka Wody sp. z o.o. zaprasza na wyjątkowy wieczór pełen dobrej zabawy! Już od godziny 18.00 do 22.00 Fabryka Wody zamieni się w przestrzeń pełną niezwykłych atrakcji – zarówno dla dużych, jak i małych odkrywców.

Przez cały czas trwania wydarzenia będzie można bezpłatnie zwiedzać WYSTAWĘ EDUKATORIUM – to świetna okazja, by poznać świat nauki i wody w interaktywnej formie.

Przy głównym wejściu, obok kasy Edukatorium, znajdzie się BAR PIJ KRANÓWKĘ, przygotowany we współpracy z Partnerem – Zakładem Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. To idealne miejsce, by spróbować orzeźwiającej kranówki i dowiedzieć się więcej o jej zaletach.

Dla miłośników sztuki przygotowano wykład pt. „Woda w sztuce. Podróż przez wieki i style”, który poprowadzi Marcin Pierzchliński. Spotkania odbędą się w Cząsteczce o godzinie 18.30 i 20.00 (czas trwania 20 minut, maksymalnie 50 osób).

Po zmroku nie przegapcie niezwykłej atrakcji – NOCNEGO AKWARIUM. Dzięki specjalnemu oświetleniu i nocnym mieszkańcom akwarium świat pod wodą nabierze zupełnie nowego wymiaru.

Dla najmłodszych przygotowano stanowisko ŁAMIGŁÓWEK na Wirze Wiedzy – kolorowanki, kredki, mazaki, krzyżówki i inne zabawy rozwijające kreatywność i logiczne myślenie.

W godzinach 18.00–21.00 po Fabryce będzie spacerować CHLAPEK – sympatyczna maskotka Fabryki Wody, która z chęcią zapozuje do zdjęć i rozbawi najmłodszych.

PROGRAM

18.00 – 22.00 – zwiedzanie wystawy „Edukatorium”

18.30 – 18.50 oraz 20.00 – 20.20 – wykład pt. ,,Woda w sztuce. Podróż przez wieki i style” prowadzony przez Marcina Pierzchlińskiego

18.00 – 21.00 – obecność Chlapka (firmowej maskotki)

 

FILHARMONIA IM. MIECZYSŁAWA KARŁOWICZA W SZCZECINIE

Adres: ul. Małopolska 48

Godziny otwarcia: 18.00–22.00 (ostatnie wejście o 21.30)

Jedna noc, dwa światy – sztuki fotograficznej i miłości do miasta

Filharmonia w Szczecinie po raz kolejny otwiera swoje drzwi dla uczestników Europejskiej Nocy Muzeów, zapraszając do odkrywania niezwykłych wystaw i wyjątkowych spotkań z twórczością.

W Galerii Poziom 4. na zwiedzających czeka wystawa HELMUT NEWTON. MUSIC & PORTRAITS, prezentująca prace jednego z najsłynniejszych fotografów XX wieku. Newton, znany ze swojej bezkompromisowej estetyki, ukazuje ikony muzyki – od Madonny, przez Carlę Bruni, po Luciano Pavarottiego i Stinga – w ujęciach, które łączą siłę i intymność. Wystawa jest wglądem nie tylko w świat muzyki, ale przede wszystkim mody i fotografii portretowej, z której słynął Newton. Uzupełnieniem wystawy będzie projekcja w sali symfonicznej filmu „Helmut Newton by June”, zrealizowanego przez jego żonę, June Newton. Ten kameralny dokument stanowi niezwykły portret artysty widziany oczami najbliższej mu osoby – fotografki, partnerki i powierniczki – odkrywa nie tylko kulisy jego pracy, ale i codziennego życia. Dla tych zaś, którzy zapragną zabrać fragment tej wyjątkowej estetyki do domu, czekać będą albumy, plakaty i pocztówki, związane z twórczością Newtona w filharmonicznym sklepie.

W Art.Roomie, mniejszej przestrzeni galeryjnej Filharmonii, prezentowana będzie wystawa „Z miłości do Szczecina”. To fotograficzno-ilustracyjna opowieść o mieście, której autorami są: Anna Niemiec, Alicja Tomaszewska, Monika Szymanik, Radosław Kurzaj i Przemysław Krzyżanowski. Ich prace inspirowane są książkami i osobistymi historiami szczecińskich literatów.

 

FREEDOM GALLERY (galeria zewnętrzna)

ul. Chmielewskiego 18

24/7

Podczas Europejskiej Nocy Muzeów będzie można zobaczyć prace znakomitych artystów street artu w ramach zewnętrznej Galerii Freedom. To m.in. Cekas, Czarnobyl, Gu-Tang Clan, Janusz III Waza, Kraz, Loler Paris, Lorak Yo, Lump, Noriaki, Palladin, Seikon, Sepe, Sicoer, Bartłomiej Stypka, Tona. Murale znajdują się na terenie OFFMariny na Pomorzanach. Prace dostępne są cały rok, ale spacer w ramach Nocy Muzeów warto poszerzyć o tę kolekcję reprezentatywną dla tego nurtu.

 

GALERIA OFF M

PARTNER: OFF MARINA, MARINA DEVELOPER

Adres: ul. Chmielewskiego 18

Godziny otwarcia: 18.00–24.00

SENSIT(I)EVE – wystawa kolaży Ewy Kaziszko

SENSIT(I)EVE to opowieść o ukrytej sile, istniejącej pomiędzy codziennością a światem emocji – tych często niewypowiedzianych. Prezentowane kolaże są intymnymi portretami uczuć: radości, smutku, nadziei i tęsknoty, wydobytych z cienia i przekształconych w artystyczne kompozycje. Wrażliwość w nich ukazana jest zarówno delikatnością, jak i mocą – zdolnością dostrzegania tego, co niewidoczne. To zaproszenie do refleksji nad własnymi emocjami i zachęta, by spojrzeć na nie – nie jako na słabość, lecz jako na źródło siły i inspiracji.

 

GALERIA KAPITAŃSKA

PARTNER FUNDACJA COEXIST

Adres: ul. Kapitańska 2

Godziny otwarcia: 16.00–24.00

„Lipa” – wystawa Marty Garbaczewskiej

Rośliny, które czują – wystawa „Lipa” to nie tylko opowieść o roślinach – to forma intymnego dialogu z naturą. Drzewo z podwórka, tytułowa lipa, która pamięta dzieciństwo Marty, spotkana po latach, zdaje się szeptać: „hej, dawno się nie widziałyśmy, urosłaś trochę, czyżbyś wpadła posiedzieć na trzepaku?”. Egzotyczne gatunki roślin z domowej kolekcji i te spotkane podczas podróży do Afryki Równikowej to tylko niektóre z prac powstałych na przestrzeni ostatniej dekady. W ich tytułach ukryte są niekiedy powitania w różnych językach – jakby rośliny mówiły do nas pierwsze słowo, zachęcając do zapoznania i bliższego kontaktu. Kiedy indziej przypominają słowną grę w skojarzenia, jakby chciały doprowadzić nas do odkrycia jakiejś tajemnicy.

 – Artystka swoją twórczą relację z roślinami określa jako podążanie za ich doskonałością i podziw dla spokoju. Obrazy prezentowane na wystawie wykonane są w technice olejnej, pasteli, tuszu, linorycie i grafice eksperymentalnej. Formaty prac oscylują pomiędzy miniaturą a przestrzennymi realizacjami monumentalnymi. Niektóre płótna celowo nie zostały naciągnięte na krosna – dzięki temu nie patrzymy na nie jak na obrazy wiszące na ścianie, lecz mamy wrażenie spoglądania przez okno, a w jednym przypadku dosłownie wchodzimy do wnętrza obrazu. A rośliny? One czują – i Marta pozwala nam tego doświadczyć. Marta maluje nie tyle botaniczne formy, ile psychologiczne portrety roślin. Co mają do powiedzenia ich bohaterowie, być może usłyszymy na wystawie „Lipa”, może dla każdego będzie to inna historia – dr Maciej Osmycki, kurator wystawy.

 

GALERIA STAR, STOWARZYSZENIE TWÓRCZE ARTYSTÓW RZEŹBIARZY

we współpracy z Konik Studio

Adres: ul. Koński Kierat 16

Godziny otwarcia: 18.00–00.30

„The Tale”, wystawa Natalii Malewskiej-Janus

Kuratorzy: Katarzyna Zimnoch i Paweł Kleszczewski

Baśnie budzą i przywracają do życia pradawną pamięć, ożywczy smak dzikości. Personifikują życiową siłę i bogactwo metafor na temat opartej na instynktach psychiki. Bohaterki baśni, archetypowe dzikie kobiety, otwierają bramy do tego, co ukryte i trudne do nazwania, ale będące jednocześnie najcenniejszym źródłem wewnętrznej wiedzy. Ich język nieprzypadkowo jest blisko spokrewniony z językiem snów, obrazują one żyjący własnym życiem wewnętrzny krajobraz. Baśń należy do Ciebie.

 

GALERIA 111

Adres: pl. Żołnierza Polskiego 11/1

Godziny otwarcia: 18.00–22.30

Woń Kwitnącej Twórczości

W Galerii będzie można obejrzeć wybrane prace z ostatnich trzech ekspozycji pokazywanych w szczecińskiej Hali Wystaw. Będą prezentowane prace Michała Bajsarowicza, Mikołaja Obryckiego i Janusza Kokota. Dla miłośników malarstwa szczecińskiego artysty, Lucasa Lucaprio, miłą niespodzianką będzie przedpremierowa prezentacja prac z najnowszego cyklu o mocno wiosennej wymowie.

 

INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ, KOMISJA ŚCIGANIA ZBRODNI PRZECIWKO NARODOWI POLSKIEMU, ODDZIAŁ W SZCZECINIE

Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia”, pl. Brama Portowa 1, Budynek Posejdon

Godziny otwarcia: 18.00–24.00

1945 – rok pierwszy Polskiego Pomorza Zachodniego

Tegoroczna 19. Europejska Noc Muzeów organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej oddział w Szczecinie, dotyczyć będzie 80. rocznicy włączenia ziem zachodnich i północnych w skład państwa polskiego.

Na tę okoliczność, wspólnie z Panem doktorem Wojciechem Lizakiem, znanym szczecińskim antykwariuszem, przygotowano unikatową ekspozycję plakatów, map i dokumentów dotyczących pierwszych lat polskiej administracji na „ziemiach uzyskanych”.

Dodatkowo archiwum szczecińskiego oddziału IPN zaprezentuje dokumenty dotyczące wspomnianego okresu. W szczególności będą to raporty, sprawozdania i analizy organów bezpieczeństwa na temat porządku publicznego i organizacji administracji polskiej.  Dla najmłodszych uczestników Nocy Muzeów przygotowano kącik historycznych gier planszowych, kolorowanki oraz puzzle wielkoformatowe, a dla wszystkich uczestników wydarzenia pamiątkowe przypinki i magnesy.

 

MINIFOT we współpracy z Pracownie.Szczecin

Adres: al. Wojska Polskiego 12

Godziny otwarcia: do godz. 16.00 – zwiedzanie wnętrza,

ekspozycja w Witrynie – całą dobę

Historia Minifot i „Światłoczuli” Dawida Czajkowskiego

Ekspozycja w witrynie ukazująca fragment historii sławetnego Zakładu Fotofraficznegi i Portretowego MINIFOT – prowadzonego przez trzecie pokolenie (Olga Iwanow).

Prezentacja w witrynie projektu grafika Dawida Czajkowskiego pt. „Światłoczuli – portrety dobrych postaw”. Graficzne przedstawienie postaci, które pośrednio lub bezpośrednio wpływają pozytywnie na przestrzenie kultury i sztuki w Szczecinie.

Projekt „Światłoczuli” jest wizualnym ukłonem w kierunku osób nieustannie, i często autonomicznie oraz samodzielnie, zmieniających obszary kulturotwórcze, inspirujących innych oraz aktywnie wspierających twórców, a także działaczy artystycznych i społecznych.

 

MONTE CASSINO 7

Adres: ul. Monte Cassino 7 (pl. Odrodzenia, wjazd w ul. Monte Cassino w kierunku do ul. Wielkopolskiej, pierwsza narożna kamienica po prawej stronie ulicy)

Godziny otwarcia: 18.00–22.00

Nocne zwiedzanie narożnej zabytkowej 131-letniej kamienicy, wybudowanej przez budowniczego architekta Wilhelma O. Zimmermanna, której historia rozpoczęła się w 1891 roku.

Twórcą pierwszego projektu kamienicy na zlecenie kupca Luisa Couhna rozpoczął w 1891 roku Wilhelm Trost, ówczesny projektant-architekt Miasta Szczecina. W 1894 roku projekt wraz z działką budowlaną odkupił architekt i zarazem budowniczy kamienicy Wilhelm O. Zimmermann. Stworzył nowy projekt i na podstawie swojego projektu w 1894 roku rozpoczął budowę kamienicy, która pomimo wojny i jej skutków, ze zmienionym powojennym wyglądem zewnętrznym, zachowała się do dnia dzisiejszego.

W 2020 roku powstał następny projekt autorstwa projektanta architekta Marka Rackiego, który ma za zadanie odbudowę dachu, wieży, attyk oraz pozwoli przywrócić wygląd zewnętrzny oraz wewnętrzny pierwotnego stanu architektonicznego kamienicy. Projekt architekta Marka Rackiego ze Szczecina pozwolił na możliwie najwierniejsze odtworzenie częściowo zachowanych zabytkowych detali klatek schodowych oraz fasady kamienicy. Zwiedzający będą mogli ocenić i podziwiać kunsztowną pracę konserwatorską wykonaną przez firmę Patrik Art z Torunia pod nadzorem technologa konserwatora Marty Żukowskiej-Bosy.

Program

1. 18.00 – powitanie uczestników 19. edycji Europejskiej Nocy Muzeów przez organizatora Nocy Muzeów w kamienicy przy ul. Monte Cassino 7 w Szczecinie, Jakuba Bińkowskiego, oraz mieszkańców.

2. Oprowadzanie i zwiedzanie: o historii kamienicy będą opowiadać jej mieszkańcy.

 

MORSKIE CENTRUM NAUKI W SZCZECINIE

Adres: ul. Nad Duńczycą 1

Godziny otwarcia: 18.00–22.00

Nie śpij! Eksploruj! – Europejska Noc Muzeów w MCN

Morskie Centrum Nauki włącza się w 19. Europejską Noc Muzeów, w tym roku wypadającą 17 maja. Tego dnia i z tej okazji czas otwarcia wystawy stałej dla zwiedzających będzie rozszerzony o dodatkowe, wieczorno-nocne godziny: od 18.00 do 22.00. Do eksplorowania jej w tym czasie uprawniać będzie bezpłatna wejściówka. Bezpłatną wejściówkę upoważniającą do zwiedzania MCN będzie można pobrać ze strony internetowej. Na miejscu będzie również osoba dysponująca takimi wejściówkami.

Dopuszczalna liczba osób zwiedzających wystawę w tym samym czasie jest ograniczona, dlatego warto zatroszczyć się o bilet z wyprzedzeniem. Morskie Centrum Nauki zaprasza na zwiedzanie.

 

MUZEUM GEOLOGICZNE UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO INSTYTUT NAUK O MORZU I ŚRODOWISKU US

Adres: Geocentrum Uniwersytetu Szczecińskiego, ul. Mickiewicza 16a

Godziny otwarcia: 18.00–22.00

Goście będą mieli wyśmienitą okazję, by zapoznać się z barwnym i przebogatym światem minerałów, skał oraz prehistorycznych kreatur „zaklętych w kamieniu”, czyli skamieniałości. Zwiedzający będą mieli doskonałą możliwość obcowania m.in. z amonitami, minerałami oraz skałami z Madagaskaru z kolekcji znanego podróżnika Arka Ziemby.

Poza tym będzie można zapoznać się z historią geologiczną regionu Morza Bałtyckiego czy obejrzeć bogatą kolekcję piasków morskich i pustynnych niemal z całego globu ziemskiego. Nie zabraknie także akcentów regionalnych, bowiem zwiedzający będą mogli zapoznać się ze skałami, które tworzyły się w płytkim, ciepłym morzu sprzed 30 milionów lat, a na cześć naszego pięknego miasta zostały nazwane kulami szczecińskimi.

Do dyspozycji zwiedzających zostaną udostępnione również stanowiska multimedialne i interaktywne, np. gra edukacyjna „Wybrane surowce Polski”, fotoplastykon ze zdjęciami minerałów w 3D, a także jedyna w swoim rodzaju gablotka z minerałami fluorescencyjnymi. W ofercie mamy również możliwość obejrzenia pod binokularami próbek piasków plażowych oraz pustynnych.

Za pośrednictwem mikroskopu biologicznego oraz mikroskopu polaryzacyjnego będzie można także podglądnąć świat mikroorganizmów oraz szczegółowo przyjrzeć się budowie skał krystalicznych.

Z kolei miłośników programów o tematyce przyrodniczo-geologicznej zapraszamy do sali projekcyjnej na pokazy filmowe. Na małych fanów geologii oraz paleontologii będą czekały darmowe pamiątki w postaci drobnych minerałów czy skamielin. Liczba okazów do rozdania ograniczona.

 

MUZEUM TECHNIKI I KOMUNIKACJI – ZAJEZDNIA SZTUKI W SZCZECINIE

Adres: ul. Niemierzyńska 18a

Godziny otwarcia: 18.00–24.00

Parada zabytkowych samochodów – samochody muzeum i pojazdy kolekcjonerów z regionu.

Trasa parady: ul. Niemierzyńska 18A – ul. Zygmunta Krasińskiego – al. Wyzwolenia – rondo Giedroycia – ul. Piotra Skargi – al. Wojska Polskiego – pl. Szarych Szeregów – al. Piastów – pl. Kościuszki – ul. Bolesława Krzywoustego – pl. Zwycięstwa – Brama Portowa – al. Niepodległości – al. Wyzwolenia – ul. Zygmunta Krasińskiego – ul. Niemierzyńska 18A.

W programie pokaz filmu „Imperium Stoewerów”.

Szczecińscy modelarze pokażą w holu muzeum swoje figurki. Towarzyszyć im będą rekonstruktorzy w mundurach żołnierskich i milicyjnych z czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Rekonstruktorzy z grup: „Retro Vibes” i „Metrum” staną obok naszych samochodów z lat 20. i 30. XX wieku.

Program:

17.00–17.40 – parada zabytkowych pojazdów

17.40–22.00 – pokaz starych pojazdów na dziedzińcu muzeum

18.00–22.00 – pokaz modelarzy i rekonstruktorów służb mundurowych PRL

18.00–21.00 – pokaz mody grupy „Retro Vibes”

20.00–21.00 – pokaz filmu „Imperium Stoewerów”

21.00–23.00 – pokaz mody grupy „Metrum”

 

OBIEKT KREATYWNY JADWIGA  – TU CENTRUM.SZCZECIN

we współpracy z: Pracownie.Szczecin / Rada Osiedla Śródmieście Zachód / N+ Serwis / Indiana Wąs Opowiada

Adres: ul. Bł. Królowej Jadwigi 2

Godziny otwarcia: 16.00–21.00

Dansing przy Ścianie Płaczu z muzyką na żywo – w rytmach dancingowych i dyskotekowych na żywo zaprezentuje się zespół JAMFORCE mający w repertuarze klasykę polskiego rocka oraz światowe hity. Dodatkową atrakcją będzie smażenie placków ziemniaczanych dla wszystkich przez Radę Osiedla Śródmieście Zachód.

OBIEKT JADWIGA – Tu Centrum.Szczecin

– ekspozycja WITRYNA

– grochowa bez kiełbasy wyborczej

– salon dawnych gier komputerowych

– zwiedzanie obiektu i kolekcji sztuki Jadwigi

– prezentacja albumu Janusza Szałanskiego, „Fotografie 1960–2016”

– objazdowy teatrzyk Indiana Wąs Opowiada – legendy i bajki dla małych i dużych

 

OPEN GALLERY MONIKA KRUPOWICZ

we współpracy z Fundacją Sięgajcie Gwiazd

Adres: ul. Koński Kierat 17/1

Godziny otwarcia: 18.00–22.00

Sztuka graficzna – obrazy z lustrzanego odbicia

Wystawa „Sztuka graficzna – obrazy z lustrzanego odbicia", podczas której zaprezentowane zostaną prace w różnych technikach graficznych od tradycyjnych po eksperymentalne pięciu uznanych artystów-grafików związanych ze Szczecinem: Marta Garbaczewska, Agnieszka Gewartowska, Wojciech Koniuszek, Paweł Kwiatkowski i Ryszard Szymański.

 

PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. CONSTANTINA BRANCUSIEGO W SZCZECINIE

we współpracy ze Stowarzyszeniem „Kamienica Loitzów”

Adres: ul. Kurkowa 10

Godziny otwarcia: 18.00–23.00

Zwiedzanie zakamarków zabytkowego budynku kamienicy Loitzów: historia gotyckiej kamienicy oraz wzlotów i upadków bankierskiej rodziny Loitzów, zwiedzanie pracowni artystycznych (malarskiej, rzeźbiarskiej, reklamy wizualnej, grafiki warsztatowej), tajemnicze przejścia i korytarze, pokój nauczycielski z innej bajki. Obserwowanie uczniów przy zajęciach malarskich oraz możliwość spróbowania własnych sił w rysunku węglem i kredą, pokaz technik renowacji. Wystawa „Dyplom 2025”.

 

PARAFIA EWANGELICKO-AUGSBURSKA ŚWIĘTEJ TRÓJCY W SZCZECINIE

we współpracy z Stowarzyszeniem METRUM oraz grupami rekonstrukcyjnymi: „Retro Vibes” Olgi Dąbkiewicz, a także „Z modą przez wieki” Małgorzaty Zakrzewskiej

Adres: ul. Energetyków 8

Godziny otwarcia: 18.00–24.00

Noc Muzeów w ewangelickim kościele na Łasztowni

Kościół Świętej Trójcy na Łasztowni jest neogotycką budowlą, wzniesioną w latach 1894–1896 na fundamentach dawnego gotyckiego kościoła pod wezwaniem Świętej Gertrudy. Zaprojektował go wybitny szczeciński architekt Wilhelm Meyer-Schwartau.

Z historią tego miejsca zapozna gości proboszcz parafii, ks. Sławomir Sikora, który opowie też o wyznaniu ewangelicko-augsburskim, czyli luterańskim, i przedstawi ewangelicką koncepcję powołania do każdego zawodu. Przedstawimy portrety znanych szczecinian-ewangelików: przemysłowców i filantropów Johannesa Quistorpa i Bernharda Stoewera. Opowiemy o tym, kim byli, o ich rodzinach, o dokonaniach zawodowych i zainteresowaniach, o działalności dobroczynnej, o ich domach, fabrykach, obiektach służących filantropii. Ewangelikiem był także szczeciński kompozytor Gustav Flügel, organista w zamkowym kościele. Z przedstawieniami historycznymi ich portretów wystąpią: dr Wojciech Kral – jako Gustav Flügel oraz dr Andrzej Wątorski jako Johannes Quistorp. Posłuchamy również prelekcji Artura Stróżyńskiego. Na organach, w stroju historycznym, zagra dr Agnieszka Roguska. W jej wykonaniu usłyszeć będzie można muzykę Gustava Flügla w opracowaniu chorałowym. Ks. Sikora zagra również na handpanie. Na program tej części składają się półgodzinne, powtarzające się moduły.

W drugiej części Nocy odbędzie się prezentacja rekonstrukcji historycznych z udziałem osób w strojach wzorowanych na modzie drugiej połowy XIX oraz początku XX wieku. W godzinach 19.30–21.30 gośćmi Nocy Muzeów w ewangelickim kościele na Łasztowni będą członkowie Stowarzyszenia METRUM. Od 21.30 do północy można będzie podziwiać grupy rekonstrukcyjne: „Retro Vibes” Olgi Dąbkiewicz oraz „Z modą przez wieki” Małgorzaty Zakrzewskiej.

W ogrodzie parafialnym, pod namiotami, czekać będą na zwiedzających kawa, herbata i ciasta.

Blok tematyczny trwać będzie około 25 minut. Początek o 18.00, wydarzenie powtarzane co pół godziny aż do północy.

 

PIEKARNIA EWA I ANDRZEJ RECZYŃSCY

Adres: ul. Rayskiego 17

Godziny otwarcia: 2.00–4.00 (już od 18 maja!), uwaga: obowiązują wcześniejsze zapisy!

W planie: zwiedzanie zakładu, informacje o procesie technologicznym, prelekcja o historii, oglądanie starych zdjęć i skanów dokumentów, możliwość dotknięcia sprzętów i zajrzenia do wnętrza komory wypiekowej pieca, robienia zdjęć czy selfie na tle pieca (opcja z Andrzejem), bezpośrednie odczucie temperatury i klimatu starej piekarni, w zależności od dostępności czasu możliwe inne opcje. Grupy 5–6 osób, czas zwiedzania: około 45 minut, godziny wejścia: 2.00, 2.30, 3.00, 3.30. Zapisy na określone godziny w komentarzach pod postem „Noc Muzeów”, który zostanie udostępniony 12 maja o godzinie 18.30. Według kolejności zgłoszeń zostanie uzupełniona lista zwiedzających, przy zgłaszaniu grupy podajemy każdą osobę. Będzie ograniczona liczba biletów. Wymagania: zmienne obuwie (brak skutkuje zwiedzaniem boso), najlepiej lekka odzież, masa poczucia humoru, wyrażenie zgody na udostępnianie oraz publikacje zdjęć i nagrań reportera.

 

TRAFO - TRAFOSTACJA SZTUKI W SZCZECINIE

Adres: ul. Św. Ducha 4

Godziny otwarcia: 18.00–24.00

Noc w TRAFO 2024

Podczas Nocy Muzeów można będzie zobaczyć cztery wystawy (trzy czasowe i jedną stałą) oraz spędzić miło czas w ogródku TRAFO Books & Coffee. W programie także wydarzenia specjalne po wystawie „Dziwny deszcz”, dotyczące wystawy Karoliny Breguły oraz koncert zespołu KILLOFF.

Program:

18.00  „Dziwny Szczecin – otwarte laboratorium portowości”

20.00  Oprowadzanie Karoliny Breguły po wystawie „Dziwny deszcz”

21.00  Koncert zespołu KILLOFF

 

URZĄD MIASTA SZCZECIN

Adres: pl. Armii Krajowej 1

Godziny otwarcia: 20.00–23.00

Noc Muzeów w Urzędzie Miasta odbędzie się w sobotę 17 maja 2025 r. w godzinach 20.00–23.00.

Tej nocy zwiedzić będzie można m.in. Gabinet Prezydenta Piotra Krzystka, po którym osobiście oprowadzi jego gospodarz – Prezydent Szczecina.

Ponadto dla zwiedzających dostępne będą: sala sesyjna Rady Miasta, sala biblioteczna, sala ślubów oraz podziemia Urzędu Miasta.

Prezydent Szczecina, Piotr Krzystek, serdecznie zaprasza mieszkańców Szczecina oraz turystów do aktywnego wzięcia udziału w tegorocznym wydarzeniu.

 

WILLA LENTZA

Adres: al. Wojska Polskiego 84

Godziny otwarcia: 19.00–24.00

 W sobotę – 17 maja 2025, w godzinach od 19.00–24.00, Willa Lentza włączy się ponownie w ogólnoeuropejskie obchody Nocy Muzeów. Poza zwiedzaniem zabytkowej willi w towarzystwie profesjonalnych przewodników, udostępnione zostaną wystawy:

– stała: „Willa Lentza. Historia(od)nowa”, na której zostały ukazane koleje losu budynku i jego mieszkańców, odsłaniono gospodarcze, społeczne i kulturowe podstawy jego budowy oraz funkcjonowania w czasie, a także spektakularne efekty prac konserwatorskich przeprowadzonych w willi w latach 2018–2019.

– „Obrazy z prywatnych kolekcji w Willi Lentza”: obrazy niemieckich malarzy, ukazujące lokalne dziedzictwo kulturowe, zdobią historyczne pokoje, mieszczące się na pierwszym piętrze zabytkowej rezydencji Augusta Lentza. Zgromadzone dzieła pochodzą z prywatnych zbiorów polskich kolekcjonerów. Wśród nich podziwiać można m.in. obrazy autorstwa Eugena Dekkerta, Hansa Hartiga, Fritza Modrowa, Roberta Parlowa.

– „Eonflux. Willa Czechy”: wystawa odkrywa dynamiczny dialog przeszłości z przyszłością. Przemiany kulturowe, społeczne i technologiczne, osobiste narracje i uniwersalne refleksje – wszystko to zobaczyć można przez pryzmat prac artystów z całego świata. Znajdziemy tu prace ponad 20 artystów z Czech, Polski, Niemiec, Węgier i innych krajów, m.in. Roberta Kuśmirowskiego (POL), Wolfganga Stillera (DEU), Johna Isaacsa (GBR) czy Zsolta Bodoniego (HUN/ROU). Podczas Nocy Muzeów odbędzie się także wyjątkowe wydarzenie „Słuchanie w ciemności”, czyli czytanie poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej przez aktorów szczecińskich.

 

ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE

Adres: ul. Korsarzy 34

Godziny otwarcia: 18.00–23.00

Nocna opowieść o pomorskiej czarownicy. Sydonia von Borck – 405. rocznica spalenia na stosie

Niech wybrzmi muzyka, niech powiedzie was zapach ziół. Tegoroczna Noc Muzeów w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oczaruje i porwie zwiedzających na magiczną muzealną przygodę. Będzie to wyjątkowa okazja, aby zwiedzić Zamek w mistycznej atmosferze, której czar nada najsławniejsza pomorska czarownica – Sydonia von Borck.

Od godziny 18.00 do 23.00 na zwiedzających będą czekać wystawy w Skrzydle Południowym (wejście L), Wschodnim (wejście A oraz J) oraz na Tarasie Zamkowym (ostatnie wejście: 22.30).

Tylko tej nocy dostępne będą wyjątkowe atrakcje:

– wystawa specjalna: „Sydonia von Borck w grafice Andrzeja Maciejewskiego” – nowoczesna interpretacja losów Sydonii von Borck zderzonych z problemami kobiet współczesnego świata (Hol Wschodni);

– wykłady dr hab. Agnieszki Gut poświęcone procesom o czary na Pomorzu oraz postaci Sydonii von Borck (sala Anny Jagiellonki);

– tematyczne fotościanki (nawiązujących do epoki i prezentowanych wystaw), przy których będzie można zapozować do pamiątkowych fotografii;

– strefa wypoczynku na Tarasie Zamkowym.

Od godziny 18.00 do 23.00 możliwe będzie wejście na Wieżę Dzwonów (wejście E) – wieżę dawnego kościoła zamkowego (ostatnie wejście: 22.30). Dostępne będą także wszystkie wystawy stałe, a także wystawa plenerowa.

Program:

18.00–23.00 bezpłatne zwiedzanie wystaw (ostatnie wejście: 22.30)

– „Sydonia von Borck w grafice Andrzeja Maciejewskiego”;

– „Pomorskie funeralia”;

– „Sarkofagi książęce z krypty zamkowej”;

– „Sztuka i rzemiosło artystyczne XVI i XVII wieku”;

– „Ethica Pomeranica albo Zwierciadło pomorskie – Bogusław X, książę pomorski i jego czasy w dokumentach i zabytkach ze zbiorów polskich i obcych z lat 1454–1523”;

18.00–23.00 Bezpłatne zwiedzanie Wieży Dzwonów (ostatnie wejście: 22:30);

18.00–23.00 Strefa wypoczynku na Tarasie Zamkowym;

18.30 i 19.30 Wykłady dr hab. Agnieszki Gut poświęcone procesom o czary na Pomorzu oraz postaci Sydonii von Borck.

 

ZACHODNIOPOMORSKI URZĄD WOJEWÓDZKI W SZCZECINIE

Adres: ul. Wały Chrobrego 4

Godziny otwarcia: 18.00–24.00

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki – gmach pełen historycznych tajemnic

Podczas spaceru z przewodnikami zobaczyć będzie można majestatyczną Salę Rycerską, imponującą paradną klatkę schodową, odrestaurowane hole czy kryjące wieloletnie tajemnice filary. Skąd w budynku administracji takie perełki architektury? Tę i wiele innych tajemnic uczestnicy rozwiążą tuż przed wejściem na wieżę, z której podziwiać można najpiękniejszy widok w mieście. W tym roku po przerwie otwieramy gabinet wojewody – to nie koniec niespodzianek.

 

ZWIĄZEK POLSKICH ARTYSTÓW PLASTYKÓW, GALERIA KIERAT W SZCZECINIE

Adres: ul. Koński Kierat 14

Godziny: 19.00–22.00

Wystawa „Sztuka w portowym Szczecinie: Związek Polskich Artystów Plastyków 1945–2025”

Wystawa wybitnych artystów związanych ze Szczecinem i regionem, takich jak: Stanisław Biżek, Janina Bołejko-Biżek, Tadeusz Eysymont, Jarosław Eysymont, Erazm Kalwaryjski, Ryszard Kiełtyka, Sławomir Lewiński , Jakub Lewiński, Wiesława Markiewicz, Agata Mazuś, Wieńczysław Mazuś, Danuta Strzelbicka-Mazuś, Alina Polak-Kalwaryjska, Ryszard Tokarczyk, Joanna Tokarczyk-Żmurkow, Andrzej Tomczak, Barbara Warzeńska.