Wykład prof. Bartosza Wójcika „Między racją stanu, propagandą i tożsamością: wizje przeszłości w podaniach ludowych PRL i NRD. Studium przypadku Pomorza” jest wydarzeniem towarzyszącym prezentowanej w Książnicy Pomorskiej wystawie „Uczcie się polskiego!” Solidarność, NRD i Stasi / „Lernt Polnisch!” Solidarność, die DDR und die Stasi.
Zarówno Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) jak i Niemiecka Republika Demokratyczna (NRD) postrzegały siebie jako twory państwowe, stanowiące nowe otwarcie w dziejach tak polskiej jak niemieckiej państwowości. Tym samym oba kraje przykładały dużą wagę do konstrukcji historycznych. Ich wyraz był obecny w bardzo wielu obszarach. Jeden z nich stanowiły podania ludowe – powstałe głównie w czasach przedwojennych, a więc przed utworzeniem PRL i NRD. Wykład szkicuje zaprogramowane przez te kraje konstrukcje historyczne, które mimo zewnętrznych podobieństw zarówno w odniesieniu do materii historycznej, jak i podejściu do podań ludowych, wykazywały sporo różnic.
Bartosz Wójcik, kulturo- i literaturoznawca z doktoratem w dyscyplinie historii i habilitacją w dyscyplinie literaturoznawstwa. Profesor Uniwersytetu Szczecińskiego w Instytucie Literatury i Nowych Mediów, kierownik Zespołu Badawczego Regionalizmu i Pograniczy. Wieloletni prezes Stowarzyszenia OFFicyna i dyrektor Szczecin Film Festival. Jego prace badawcze obejmują konceptualizacje granic i pograniczy, regionalistyczne podejścia w obszarze historii literatury i kultury, zwłaszcza Pomorza, badania nad procesami transferu kulturowego i narratywizacją krajobrazów kulturowych.
Komentarze
0