Gdzie i kiedy?
INKU Inkubator Sektorów Kreatywnych
Al. Wojska Polskiego 90
Od: sobota, 19 marca 2016, 11:00
Do: sobota, 19 marca 2016, 17:00
Za ile?
darmowe
Jeśli chcecie przekroczyć granice czasu i przestrzeni, wybierzcie się całą rodziną na sobotnie KONSTELACJE WSPOMNIEŃ. INKU Szczeciński Inkubator Kultury zaprasza do swojej siedziby, niemalże 150-letniej willi na dzień z opowieściami o Pogodnie, historiami o budynku i pamięcią mieszkańców. W programie m.in. warsztaty, spotkania, wystawy i koncert.
W sobotę, 19 marca, będzie można dowiedzieć się, gdzie kończy się Łękno, skąd wzięła się nazwa Pogodno oraz gdzie trafiały „społeczne szkodniki”. Od 11:00 w ramach KONSTELACJI WSPOMNIEŃ w INKU odbywać się będą: warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych, pokazy szczecińskich filmów archiwalnych i aktualnych, jednodniowa wystawa szczecińskich pocztówek „Miasto w niebycie”, spotkanie z autorką książki „Szczecin Pogodno / Von Westend bis Schönau”, Marią Łopuch i minikoncert jazzowy w malarskiej pracowni. Będzie można także zapoznać się z rezydentami INKU, którzy otworzą tego dnia swoje pracownie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie dr Jaśmina Wójcik – artystka zajmująca się video, rysunkiem, akcjami społecznymi w przestrzeni miejskiej (site specific), instalacjami interaktywnymi. Laureatka I miejsca w konkursie Samsung Art Master i stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dziedzictwo pamięci jest często pretekstem i inspiracją dla działań z obszaru sztuki – rzadko bezbolesnej, nigdy ozdobnej. Jaśmina wykorzystuje to w swoich artystycznych „wojażach”, oswajając tęsknotę. - Dla nas także zgodziła się przygotować działanie z nurtu site-specific, czyli stworzone z myślą o określonym miejscu – tłumaczy Rabińska. Jak powstaje takie działanie będzie można podejrzeć (i włączyć się!) 19 marca w INKU. Dzień wcześniej (18 marca, godz. 18:00) Jaśmina weźmie udział w otwartym spotkaniu, które organizowane jest we współpracy z TRAFO Trafostacją Sztuki.

PROGRAM:

11:00-12:30 | SALA 3 |mozaiki
warsztaty dla dzieci (bez rejestracji, obowiązuje kolejność przybycia)


Szczecin mozaikami stoi! Dlatego zapraszamy na warsztaty mozaikowe. Poprowadzi je MARLENA BOJARSKA-SZTUK oraz jej uczniowie z Liceum Plastycznego im. Constantina Brancusi w Szczecinie, które jest naszym partnerem. To warsztaty dla dzieciaków w wieku od 7 do 10 roku życia (rodzice/opiekunowie w czasie będą mogli wziąć udział w innych atrakcjach), które będą mogły zrobić własną, niepowtarzalną mozaikę ceramiczną. Każdy z uczestników otrzyma do wykorzystania pole o wymiarach 10 na 10 cm. Na takim podłożu będziemy przyklejać małe, różnorodne elementy, których liczba, kolor i układ kompozycyjny utworzą niepowtarzalne mozaiki. Nasi młodzi artyści stworzą tym samym prace do oznaczenia atrakcyjnych obiektów na terenie Pogodna. Warsztaty ruszają o 11:00 - nie obowiązuje wcześniejsza rejestracja, DECYDUJE KOLEJNOŚĆ PRZYBYCIA. Osoby, którym nie uda się wziąć czynnego udziału w warsztatach, będą mogły obserwować, jak robi się takie mozaiki i nie tylko - atrakcji będzie niemało!

11:30 – 13:00 | HOL na 1 PIĘTRZE | historie dzielnicy
o Pogodnie, Łęknie, Westendzie z Marią Łopuch


Pogodno dla wielu szczecinian to serce miasta. Ale jak wielu z nich wie, gdzie kończy się Pogodno, a zaczyna Łękno? Co ma wspólnego z Westendem? I gdzie mieścił się „sąd nad społecznymi szkodnikami”? O tym, a także o wielkich szczecińskich przedsiębiorcach drugiej połowy XIX wieku i potędze Pałacu Młodzieży będziemy mówić na spotkaniu, które poprowadzi MARIA ŁOPUCH, autorka świetnej książki „Szczecin Pogodno / Von Westend bis Schönau”. W luźnej atmosferze porozmawiamy o tym, czy każde miejsce ma historię. Będzie także można zapytać o historie konkretnych budynków na dzisiejszym Pogodnie. MARIA ŁOPUCH - absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pracowała w Warszawie (Zamek Królewski) i w Szczecinie (Pracownie Konserwacji Zabytków, Muzeum Narodowe, Galeria Kapitańska). Autorka prac o kulturze i sztuce Szczecina m.in. : „Szczecińska Hellada”, „Dziesięć przypadków szczecińskich pomników”, „Śródmiejska Dzielnica Mieszkaniowa w Szczecinie”, „Szczecińskie szkoły tysiąclatki”, „Oko Erazma” (o Erazmie Kalwaryjskim) oraz monografii „Wały Chrobrego” i „Pogodno” w serii wydawniczej Stowarzyszenia Czas-Przestrzeń-Tożsamość. Od lat popularyzuje historię sztuki i dzieje artystyczne Szczecina poprzez liczne artykuły prasowe, wykłady, debaty, programy radiowe i telewizyjne.

13:00-14:30 | SALA 3 |wspomnienia do poduszki
warsztaty rodzinne (bez rejestracji, obowiązuje kolejność przybycia)

Warsztaty dla rodzin – przyjdź z dziadkiem, babcią, ciocią, tatą, mamą, kuzynem. Może oni mają jakieś wspomnienia, które opowiedzą podczas warsztatów? Chcemy bajki – dajcie nam ją, a przy okazji zapoznacie się z metodami malowania tkaniny bawełnianej. Będziemy ozdabiać poszewki na poduszki z bawełnianej surówki metodą akwarelową i szablonową. Pokażemy, jak prosto i efektownie można dać upust swojej wyobraźni lub też skorzystać z gotowych wzorów inspirowanych KONSTELACJAMI WSPOMNIEŃ i przenieść je na tkaninę. Warsztaty skierowane są do wszystkich dorosłych i do mniej dorosłych, najważniejsze są chęci do puszczenia w ruch pomysłowości i odrobiny skupienia nad tworzeniem unikatowej pamiątki, którą będzie można zabrać ze sobą do domu. Warsztat poprowadzi ALEKSANDRA GISGES-DALECKA - ukończyła ASP we Wrocławiu. Jest również absolwentką kierunku inżynieria materiałowa na Politechnice Szczecińskiej. Plastyk, projektant artystycznej odzieży, reżyser sztuk teatralnych, animator kultury, organizator pokazów mody, scenograf i scenarzysta. Zajmuje się malarstwem na jedwabiu, szkle, ceramice, projektuje unikatową odzież, biżuterię. Pracuje z tkaniną artystyczną i wytwarza wyroby z dzianiny (www.gisges.pl). Już wkrótce w ramach ESK Wrocław 2016 zrealizuje swój spektakl multimedialny łączący elementy poezji i grafiki. Podczas warsztatu wspomagać ją będą: ALDONA KUNC i JUSTYNA SKIBICKA – studentki III roku architektury wnętrz Akademii Sztuki w Szczecinie. Sztuka jest ich pasją. Działają na różnych płaszczyznach artystycznych począwszy od artystycznych fryzur i innych rękodzieł, przez makrofotografie, kończąc na festiwalach sztuki. Animatorki kultury czynnie współpracujące ze szczecińskimi ośrodkami kultury. Warsztaty ruszają o 13:00 - nie obowiązuje wcześniejsza rejestracja, DECYDUJE KOLEJNOŚĆ PRZYBYCIA. Osoby, którym nie uda się wziąć czynnego udziału w warsztatach, będą mogły obserwować, jak robi się takie poduszki i nie tylko - atrakcji będzie niemało!

14:30 – 16:00 | SALA 4 | miasto-taśmy
pokazy filmów o Szczecinie („Zamek Szczeciński” i „SUSUDATA”)


Filmowe kontrasty ze wspólną osią. Pokażemy dwa filmy, prezentujące dwa różne oblicza Szczecina. „Zamek Szczeciński” ze zdjęciami Witolda Chromińskiego wyświetlimy po raz kolejny – za każdym razem kino INKU pęka w szwach, bo to obraz miasta, którego już nie ma. Zdjęcia w filmie powstawały tuż po wojnie, ukazują Szczecin zniszczony na początku drogi do odbudowy. Film będzie wyświetlany w wersji z polskimi napisami, po raz kolejny dzięki współpracy INKU i Zamku Książąt Pomorskich. Na projekcji obecny będzie także Tomasz Wieczorek z Zamku, z którym będzie można porozmawiać o cudem odnalezionym w zamkowym kinie filmie i procesie jego digitalizacji.

Z kolei „SUSUDATA” to drugi biegun – Szczecin współcześnie, też niejako w punkcie odbudowy, lecz innego rodzaju. To dokumentalna opowieść o 24 godzinach z życia miasta, podzielona na pięć aktów odpowiadających kolejnym porom dnia. Przez „oko” kamery podglądamy miasto w jego różnych odsłonach od świtu do nocy. Rytm filmu odpowiada rytmowi miejskiej aktywności ludzi podczas pracy i odpoczynku. Film w reżyserii Anny Wiśniewskiej i wyprodukowany przez Stowarzyszenie KAMERA inspirowany jest kinem awangardowym z gatunku „city symphony” z lat 20. i 30. XX wieku. Po projekcji będzie można porozmawiać z autorami.

16:00-17:00 | PRACOWNIA NATALII SZOSTAK| koncert
jazz lat 30. w wersji cafe jazz trio


Niezwykły koncert w niezwykłym miejscu. Jazz lat 30. i nie tylko zabrzmi w pracowni współczesnej malarki, dzięki Cafe Jazz Trio. Zespół składa się z trzech muzyków: Krzysztofa Marka (klarnet), Piotra Adamczyka (gitara) i Ryszarda Słowickiego (instrumenty perkusyjne). Jeśli będą hity (a będą!) muzycy powspominają autorów i ich czasy. Jak mówią sami o sobie: „Gramy standardy jazzowe w prosty sposób i brzmieniem oraz sposobem grania nawiązujemy do tradycji muzyki z wczesnego okresu jazzu”. Będziemy mieli przyjemność rozsiąść się na poduchach wśród obrazów i premierowo wysłuchać koncertu w tym składzie. Pomysłodawcą i założycielem zespołu jest Ryszard Słowicki.

ponadto przez cały dzień w INKU*:

miasto w niebycie: jednodniowa wystawa pocztówek
(SALA 5 | Wirtualne Muzeum Szczecińskiej Pocztówki i Fotografii)


Istnieje w Szczecinie takie cudo jak Muzeum Szczecińskiej Pocztówki i Fotografii. Goście KONSTELACJI WSPOMNIEŃ będą mieli niepowtarzalną okazję wziąć udział w jednodniowej wystawie szczecińskich pocztówek pn. „Miasto w niebycie”. Pokażemy miejsca, których już nie ma lub są, ale pełnią zupełnie inne funkcje. W trakcie wystawy każdy chętny będzie mógł narysować własną pocztówkę na przygotowanych kartach pocztowych/widokówkach, ułożyć puzzle szczecińskie i puzzle z pocztówek. Za wszystko odpowiedzialne jest małżeństwo pasjonatów: PAWEŁ i POLINA WIERZCHOWIEC. On – 39-letni magister ekonomii, społecznik, od 12 lat oraz członek Rady Osiedla Pogodno, organizator Maratonów Fotograficznych “Pogodno w obiektywie”, wystaw i koncertów. Wydawca lokalnej gazetki “Pogodniak”. Ona – magister informatyki i tłumacz języka rosyjskiego. Pochodzi z Kazachstanu, od 1997 roku mieszka w Szczecinie. "Zarażona" przez męża historią tego miasta, a szczególnie Pogodna została współzałożycielką MSPiF. Inicjatorka działań na rzecz utworzenia Szlaku Historyczno-Przyrodniczego "Pogodny" w dzielnicy Zachód.

stary cyfrowy szczecin: pokaz filmów archiwalnych
(SALA 4 | Stowarzyszenie OFFicyna, przerwa: 14:30-16:00)


Pod koniec lat 60. XX w. niemal każdy szanujący się średniej wielkości zakład pracy w Polsce miał własną ekipę filmową. Jej głównym zadaniem było obserwowanie życia zakładu, filmowanie spotkań, narad i wszelkiego rodzaju wizyt. Taki filmowiec stał się bohaterem „Amatora” - słynnego filmu Krzysztofa Kieślowskiego ze świetną rolą Jerzego Stuhra. Projekt „Stary Cyfrowy Szczecin” Stowarzyszenia OFFicyna ma na celu dotarcie do takich zapomnianych przyzakładowych ośrodków telewizyjnych. Projekt prowadzony i realizowany jest przez Małgorzatę Frymus - dziennikarkę Polskiego Radia Szczecin, absolwentkę łódzkiej filmówki, od lat związaną ze Stowarzyszeniem OFFicyna. O digitalizację i oczyszczenie materiałów filmowych dbają MUFI - kampania muzyczno-filmowa oraz Bartosz Piekarczyk.

działanie miejscowe: Jaśmina Wójcik


Jest przede wszystkim artystką. Zajmuje się video, rysunkiem, akcjami społecznymi, projektami w przestrzeni miejskiej (site specific), instalacjami interaktywnymi. Jest też kobietą nauki - asystentką w Pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej prof. Wiktora Jędrzejca na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i doktorem na macierzystej uczelni. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała na Wydziale Grafiki, w Pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej prof. Stanisława Wieczorka i w Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej prof. Grzegorza Kowalskiego. Obecnie studentka Interdyscyplinarnych Studiów Podyplomowych: Sztuka/Przestrzeń Publiczna/ Demokracje na SWPS w Warszawie. Laureatka I miejsca w konkursie Samsung Art Master i stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bliski jest jej temat pamięci, na nim buduje swoje wspaniałe działanie pn. „Projekt Ursus (Zakłady)”. Lidia Krawczyk z Galerii Bunkier Sztuki pisze o niej: "Jaśmina Wójcik pracuje z pamięcią i bezpośrednim doświadczaniem procesu wymazywania ze społecznej świadomości tego, co wspólnotowe. Odbudowuje poczucie jednostkowej wartości fundowane w dawnym ustroju politycznym. Artystka jest także przy tym świadoma odpowiedzialności za to, co ofiaruje (dosłownie) innym. Także – a może przede wszystkim – próbuje dosięgnąć tej granicy „społecznej użyteczności sztuki”, która ma nie ozdabiać, lecz na odwrót – odgrzebywać zapomniane, nierzadko tworząc ranę, aby poprzez troskę i współodczuwanie upamiętnić, oddać cześć i szacunek bohaterom i bohaterkom danego miejsca." Jaśmina Wójcik zawita do Szczecina na zaproszenie INKU Szczecińskiego Inkubatora Kultury w ramach wydarzenia pn. KONSTELACJE WSPOMNIEŃ w związku ze swoim działaniem na terenie byłych Zakładów Ursus. To na ich terenie powstanie pierwszy w Polsce plac zabaw dla dorosłych i jeden z pierwszych warszawskich Centrów Aktywności Lokalnej. Jaśmina zgodziła się także przygotować dla INKU działanie z nurtu site specific, czyli stworzone z myślą o określonym miejscu. Jak powstaje takie działanie będzie można podejrzeć (i włączyć się!) 19 marca w INKU.

18 marca artystka weźmie udział w otwartym spotkaniu realizowanym we współpracy z TRAFO i oksuper. Będzie można porozmawiać o pracy ze społecznościami lokalnymi, o tym, czy artysta może być terapeutą i, gdzie kończą się granice sztuki "ozdobnej" w działaniach opartych na pamięci lokalnej. Rozmowę moderować będzie Jędrzej Wijas z TRAFO. Wstęp wolny.

otwarte pracownie: Natalia Szostak, Kamienica 1, BNO
(1 PIĘTRO)


*od 11:30 do 16:00.