Gdzie i kiedy?
Szczecin – Berlin – Warszawa
Od: piątek, 9 marca 2012, 00:00
Do: sobota, 17 marca 2012, 23:00
Za ile?
W marcu pojawi się nowa propozycja na festiwalowej mapie designu w Polsce. Szczecin połączy dwie stolice: Berlin i Warszawę. Główna część Design Festival 2012 odbędzie się w drugi weekend marca w Szczecinie. W ramach festiwalu zorganizowano wycieczkę do MACHmit! Museum für Kinder w Berlinie. Z kolei na warszawskiej Pradze w Przestrzeni Twórczej 81 stopni odbędą się warsztaty dla dzieci.



Festiwal mistrzów
W Szczecinie będziemy mogli zobaczyć m. in. prace Marty Ignerskiej. Ilustrowane przez nią książki wydawane są w Polsce, a także w Hiszpanii, Francji, Norwegii i we Włoszech. Ignerska jest ilustratorką książki „Wszystko gra”, nagrodzonej w tym roku Bologna Ragazzi Award 2012.
Design Festival 2012 gościć będzie także Daniela Mizielińskiego jednego z ilustratorów książki „D.O.M.E.K.” która zdobyła wiele nagród, m. in. został Książką Roku 2008 Polskiej Sekcji IBBY (The International Board on Books for Young People). Pozycja ta została także wpisana na listę Białych Kruków 2010 przygotowywaną przez Internationale Jugendbibliothek.
Na festiwalu nie zabraknie prac mistrza polskiej ilustracji, twórcy kultowego komiksu „To ja, Gapiszon!”. Bohdan Butenko w 2006 roku otrzymał srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2004 roku - medal Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości dla dzieci i młodzieży.

Doświadczyć i zrozumieć design
Poza wystawami, w ramach festiwalu odbędą się warsztaty, spotkania autorskie i projekcje filmowe. Warsztaty poprowadzi m. in. Ewa Solarz, autorka książki „D.E.S.I.G.N.”, stale współpracująca z Łódź Design Festival. Zaplanowany jest także całodniowy wyjazd do MACHmit! Museum für Kinder w Berlinie oraz warsztaty. - Stawiamy sobie za cel oswojenie uczestników festiwalu z pojęciem designu i tworzymy przestrzeń do wspólnego doświadczania tego, czym design jest. Chcemy im uzmysłowić, że każdy przedmiot, który nas otacza, został kiedyś zaprojektowany – wyjaśnia Beata Kuracińska, organizator i kurator projektu.

Nie tylko dla dzieci
Pierwsza edycja Design Festival rozpocznie się 9 marca i potrwa 10 dni. Jest to edycja dziecięca – kierowana do Dziecka: do młodego człowieka jak i do Dziecka wewnętrznego, drzemiącego w każdym dorosłym. To propozycja zarówno dla osób interesujących się designem jak i dla tych, którzy o sztuce projektowania wiedzą niewiele. - Zależy nam na tym, aby oswoić zarówno młodszych jak i starszych z pojęciem designu. Chcemy to zrobić w sposób przystępny i swobodny – mówi Beata Kuracińska.

Organizatorami Design Festival 2012 są Fundacja Artmosphere i 13 muz. Szczegółowe informacje na temat programu festiwalu oraz zaproszonych gości można znaleźć na www.dsgnfestival.com.

R A M O W Y   P R O G R A M   F E S T I W A L U

 

piątek 9 marca 2012 roku, godz. 17.00-21.15

  • otwarcie Festiwalu
  • otwarcie wystawy Światowy Design
  • projekcja filmu Pepperminta

sobota 10 marca 2012 roku, godz. 10.00-21.15

  • otwarcie wystaw: Design graphic - dobrze zaprojektowane; M.O.D.A.; Retrospektywa: Bohdan Butenko; Od „O” do „Z” - instalacje, videoperformance;  Przez krainę OZ; Ikea My Way
  • projekcje filmów: Pepperminta, Czarnoksiężnik z krainy Oz oraz W pętach gorsetów
  • warsztaty i spotkania otwarte
  • wydarzenia towarzyszące w Warszawie i Szczecinie

niedziela 11 marca 2012 roku, godz. 09.30-19.00

  • wyjazd do MACHmit! Museum für Kinder w Berlinie
  • projekcje filmów: Czarnoksiężnik z krainy Oz, W pętach gorsetów
  • wystawy, warsztaty, spotkania (Szczecin, Berlin)

poniedziałek – niedziela 12-18 marca 2012 roku

  • wszystkie wystawy będą udostępnione zwiedzającym między godz. 10.00 a 20.00

sobota 17 marca 2012 roku, godz. 10.30-18.00

  • wydarzenie towarzyszące: warsztaty dla dzieci w Szczecinie

niedziela 18 marca 2012 roku, godz. 10.30-14.00

  • wydarzenie towarzyszące: warsztaty dla dzieci w Szczecinie

 

Szczegółowy program Design Festival 2012 znajduje się na www.dsgnfestival.com, w zakładce Program.